%1 Kurumsal Yatırım İle Bitcoin Fiyatı Şahlanabilir

New York merkezli araştırma şirketi  Messari tarafınca gösterilen veriler ve meydana getirilen araştırma, mühim bir gerçeği ortaya çıkardı. Açıklamaya bakılırsa kurumsal yatırımcılar haiz oldukları portföyün yalnızca %1’ini bile kripto para sektörüne ve Bitcoin’e yatırırsa, BTC’nin birim fiyatı 50.000 dolara kadar yükselebilir. Messari’nin önde gelen araştırmacılarından Ryan Watkins; bağışlardan, vakıflardan, aile şirketlerinden, bağımsız varlık fonlarından, emeklilik fonlarından ve yatırım fonlarından Bitcoin’e ayrılacak ufak bir yüzdenin Bitcoin piyasalarına 480 milyar dolar yeni para sokacağını tahmin ediyor. Meydana getirilen araştırma aslına bakarsak olanaksız olan bir şeye işaret etmiyor. Messari tarafınca meydana getirilen araştırmada kurumsal firmaların yapmış olduğu yatırımların yüksek likidite ve yansıyabilirlik unsurlarından dolayı 2 ile 25 kat içinde kıymet artışı yaşayabileceğine de değiniliyor.

Araştırmacı Ryan Watkins Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar olmadan tam olarak potansiyeline ulaşamayacağını düşünüyor. Ve sözlerine şu ifadeleri de ekliyor:

 “Mevcut varsayımlara bakılırsa, ortalama olarak %1’lik bir Bitcoin yatırımı önder kripto para biriminin toplam piyasa kıymetini 1 trilyon doların üstüne çıkartabilir. Ihtimaller içinde kurumsal ana para akışının Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandırmasının sebebi de budur.  Hepimiz yatırım yaptığında %1 bayağı fazla bir ana para oluşmasını sağlıyor.” 

O şekilde ki 2017 yılındaki süratli yükselişin arkasında da kurumsal yatırımcıların olduğu tahmin ediliyor.

Ana kripto para birimi Bitcoin, 2017 yılının başlangıcında 1.000 dolar seviyelerinden işlem görürken yıl sonunda 20.000 dolara kadar yükselmişti. Bunun tam da CBOE ve CME şeklinde dev firmaların kurumsal yatırımcılara yönelik Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya sürmesinden sonrasında gerçekleşmiş olması, yükselişin gene kurumsal yatırımcıdan kaynaklandığını düşündürüyor.

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin Üstünde Ne Kadar Etkili?

Bahsedilen yükselişin iyi mi gerçekleşmiş olabileceğine dair değişik teoriler de mevcut. Sadece bu görüşü destek sunar özellikte birçok durum söz mevzusu. Meşhur yatırımcı Paul Tudor Jones, geçtiğimiz aylarda açık bir halde Bitcoin yatırımı halletmeye başladığını belirtti. Derhal arkasından ise BTC mühim bir artış yakalamıştı.

12 Mart tarihinde 3.700 dolara kadar düşüş yaşayan önder kripto para birimi, gene aynı şekilde sert bir sıçrayış ile 10.000 dolara terfi etti. Covid-19 pandemisi paniği ile kurumsal yatırımcıların elindeki BTC’leri satması fiyatı 3.700 dolara düşürdü. Sadece  paniğin geçmesi ile BTC alımlarının artması da fiyatı aynı şekilde 10.000 dolara çıkardı. Tüm bu veriler ve tarihsel grafikler Bitcoin’in kesinlikle kurumsal ana paradan fazlaca daha çok etkinlendiğini gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.