1inch (1INCH) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

1inch, Ethereum (ETH) ağı tabanlı bir merkezsiz kripto para borsasıdır. Aynı Uniswap kripto para borsası benzer biçimde işlem meydana getiren 1inch’in binlerce kullanıcısı olduğu ve milyonlarca dolarlık ticari hacme ulaşmış olduğu görülüyor. Kısa süre ilkin büyük bir airdrop etkinliği meydana getiren 1inch, bu sayede önde gelen birçok kripto para borsalarında kendi kripto para biriminin listelenmesini sağlamış oldu.

1inch borsasının kripto para birimi olan 1INCH, kısa süre ilkin kripto para piyasasına fazlaca etkili bir giriş yapmış oldu.

1inch (1INCH) Nedir?

1inch, kullanıcılarının tüm platformlarda en verimli takas rotalarını bulmasını sağlamak için birkaç DEX’i tek bir platforma bağlayan merkezi olmayan bir değişiklik ( DEX ) toplayıcıdır. Bir kullanıcının bir takas için en iyi fiyatı bulması için, her borsaya bakması gerekir. İşte DEX toplayıcıları, DEX’lerde takas için verimlilik sağlayarak manuel denetim ihtiyacını ortadan kaldırır.

DEX toplayıcıları, değişik DEX’lerden likidite tedarik ederek çalışır. Bu ifade, kullanıcılara, mümkün olan en kısa sürede herhangi bir DEX’te bulabileceklerinden daha iyi token swap oranları sunabilecekleri anlamına gelir.

1inch, Binance Labs, Galaxy Digital, Greenfield One, Libertus Capital, Dragonfly Capital, FTX, IOSG, LAUNCHub Ventures ve Divergence Ventures’tan 2,8 milyon dolarlık fon artışının arkasından Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü.

Aralık 2020’de 1inch, ParaFi Capital, Blockchain Capital, Nima Capital ve Spartan Group benzer biçimde diğerleriyle beraber Pantera Capital liderliğindeki Series A fonunda 12 milyon dolar daha topladı. Finansman turu bir SAFT satışı vesilesiyle gerçekleştirildi.

2020 kışında 1 inch, kendi otomatik piyasa yapıcısı (AMM) Mooniswap’i de piyasaya sürdü .

Aralık 2020’de 1inch, 1INCH yönetişim tokenını piyasaya sürdü ve 1 inch Ağı, merkezi olmayan bir otonom organizasyon ( DAO ) tarafınca yönetilmeye başlandı .

Özetlemek gerekirse 1inch Nedir?

  • 1inch, merkezi olmayan borsalarda en iyi kripto fiyatlarını belirleyen bir DEX toplayıcıdır.
  • Platform, Aralık 2020’de 1INCH yönetişim tokenını piyasaya sürdü.
  • 1INCH token kazanmanın ana yolu, 1inch’in likidite platformuna likidite sağlamaktır.

1inch’in Kurucuları Kimlerdir?

1inch, 2019’daki ETHNewYork hackathon’u esnasında Sergej Kunz ve Anton Bukov tarafınca kuruldu. İkili, daha ilkin Kunz’un YouTube kanalının (CryptoManiacs) canlı akışı esnasında tanışmış ve beraber hackathonlara girmeye başlamıştı. Arkasından Ethereum Global’den iki büyük ödülün yanı sıra Singapur’da bir hackathon’da bir ödül kazandılar.

Anton Kunz, 1 inch’in öncesinde, ürün fiyatı toplayıcı Commerce Connector’da kıdemli geliştirici olarak çalıştı. Mimacom danışmanlığında projelere liderlik etti ve arkasından hem DevOps hem de siber güvenlik alanlarında Porsche’de tam zamanlı çalıştı.

Şu anda 1 inch’in CTO’su olan Bukov, 2002’den beri yazılım geliştirmede çalışıyordu ve 2017’den beri gDAI.io ve NEAR Protokolü dahil ürünler üstünde merkezi olmayan finans (DeFi) üstünde çalıştı.

1inch Iyi mi Çalışır?

1inch’in algoritması, bu ticareti kolaylaştırabilecek tüm değişik borsaları ve likidite protokollerini kullanarak ticareti yerleştirmenin en ucuz yolunu bulur.

1inch’in V2 platformunun 2020’nin sonlarında piyasaya sürülmesi, her şeyi bir kez daha, daha süratli ve daha ucuz hale getirdi. Merkezi olmayan kredi protokolleri Aave ve Compound’da krediler için güvence olarak ayrılan paranın tekrardan yönlendirilmesi benzer biçimde tutarları düşük tutmak için bazı daha karmaşık işlemler ekledi .

1INCH Token Nedir?

2020 Noel Günü’nde 1inch, kendi kripto para birimi olan 1INCH token’ı piyasaya sürdü . Bu bir “yönetim tokenı”, kısaca 1inch platformun çalıştırılma şeklini oylamak için kullanabileceğiniz anlamına gelir. 1inch buna “anında yönetim” adını verdi.

1inch, 2020’nin sonunda bir airdrop’ta fazlaca sayıda token dağıttı. 1inch’in kendi likidite protokolüne (Mooniswap) para sağlayarak yada 24 Aralık 2020’den ilkin kullandıysanız, 1 inçlik token talep edebilirsiniz.

1inch’i Benzersiz Meydana getiren Nedir?

1 inch, kullanıcıları için anında yönetişim sağlaması bakımından benzersizdir. Bu özellik, 1 inch kullanıcılarının, merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) modelinde belirli protokol ayarlarına oy vermesine olanak tanır.

Dolaşımda Kaç 1inch (1INCH) Token Vardır?

1inch token lansmanı Ağustos 2020’de duyuruldu.

25 Aralık 2020’de piyasaya sürüldüğü günden itibaren 1INCH kripto paranın dolaşımdaki arzı, toplam ihracın yüzde 6’sı ve likidite madenciliği programının ilk iki haftası için yüzde 0,5’tir. Mevcut toplam 1INCH arzı 1,5 milyar tokendır.

Toplam token arzının yüzde 30’u topluluk teşviklerine tahsis edildi ve topluluk üyelerinin protokol yönetişimine dahil olması için bir teşvik oluşturmak amacıyla önümüzdeki dört yıl içinde dağıtılacak.

Dört senelik bir süre içinde de toplam arzın yüzde 14,5’i, bağışlama vermek, geliştiricileri işe almak ve öngörülemeyen koşullar sebebiyle tüm kullanıcılara geri ödeme yapmak için kullanılan protokol gelişme ve geliştirme fonunu oluşturacak.

1inch Ağı Iyi mi Güvende Tutulur?

1 inch nezaret altında değildir ve tüm işlemler, bir kullanıcının Ethereum tabanlı cüzdanından tek bir işlem içinde gerçekleşir. Aralık 2020 itibarıyla Oasis, Kyber Network, Uniswap, 0x Relays ve ötekiler 1inch protokolüne entegre edilmiştir.

1inch (1INCH) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Aralık 2020’nin sonlarında 1 inch piyasaya sürüldükten sonrasında, 24 Aralık’ta 1 inch ile gece yarısına kadar etkileşime giren tüm cüzdanlar, belirli kriterleri karşılıyorlarsa 1 inch token aldı. 1 inch likidite sağlayıcıları ek olarak 1 inch likidite madenciliği programının 1. ve 2. aşamalarına nazaran 1 inch token alacak.

1INCH, Binance , Huobi Global , Uniswap ve 1inch dahil olmak suretiyle çeşitli borsalarda mevcuttur .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.