2020’nin En İyi 20 DeFi Coin’leri: En İyi DeFi Projeleri Listesi

Kripto para birimleri küresel ödemeleri hepimiz için erişilebilir kılmayı hedeflerken, Defi (Merkezi Olmayan Finans), hem kripto hem de finansmanı birleştirerek bunu bir adım daha ileri götürmeyi hedefliyor.

Otomatik krediler, tutum hesabı, sigorta, yatırım hesapları şeklinde bugün kullandığımız tüm finansal hizmetlere merkezi olmayan alternatiflerin olduğu, tümü akıllı telefon ve web bağlantısıyla dünyadaki her insanın erişebileceği bir dünya hayal edin.

Bu, bugün Ethereum şeklinde akıllı sözleşme blok zincirlerinde yapılabilir. Akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında otomatikman yürütülecek şekilde tasarlanan blok zincirinde programları çalıştırır. Bu akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin yalnızca kripto para gönderip almanın ötesinde daha çok işlev oluşturmasına ve karmaşık eylemler oluşturmasına olanak tanıyan şeydir. Bu yeni protokoller, merkezi olmayan uygulamalar yada dapp’ler olarak bilinir.

Defi ve tüm Dapp ekosistemi, kriptoda en süratli büyüyen endüstrilerden biridir. Topluluk, dapp’lerin büyümesi ve popülerliğinin bir ölçüsü olarak “ETH’nin DEfi’de ne kadar kilitlendiğini” belirtiyor.

DeFi coinleri, piyasada pozitif bir eğilim göreceğinden güvenilir olan ve doğru zamanda doğru projelere yatırım icra eden her insana potansiyel kâr elde eden bir takım ürün sunuyor. Doğal ki, senelerdir kripto meraklısı olan hepimiz, Ocak 2018’de 838 Milyar Dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan bir piyasa değerinin Aralık 2018’de 105 Milyar Dolar’a düşürülmesine destek olan ICO balonunu hatırlayacaktır.

DeFi coinleri, blok zinciri tabanlı merkezi olmayan kripto varlıkların inovasyonu, optimizasyonu ve küreselleşmesi, kullanıcılar ve uygulamalar açısından yeni zirveler aramaya kesinlikle öncülük ediyor. Dapps ve DeFi’de ses getiren en popüler protokoller hakkında data edinmek için okumaya devam edin.

1. Maker (MKR)

Maker, DAI stablecoin’den görevli Ethereum tabanlı bir kripto para birimi projesidir. Aslen, LINK’in derhal arkasından gelen DeFi alanındaki en büyük ikinci proje olarak diye deklare edildi. Bu coin, parça başına yüksek bir fiyata oturan birkaç seçkin kripto para içinde yer ediniyor.

Birçok analist, DAI’nin finansal özgürlüğü teşvik etmiş olduğu, neredeyse asla dalgalanma olmadığı ve 400’den fazla uygulama ve hizmete (cüzdanlar, DeFi platformları, oyunlar vb.) entegre olduğundan MKR projesinin dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir proje olduğuna inanıyor.

2. Aave (LEND)

Aave, kullananların mevduattan faiz kazanabilecekleri, varlıkları ödünç alabilecekleri açık kaynaklı ve nezaret dışı bir protokoldür. Açıkçası, bu durumda, mahalli tokenı LEND gereklidir. LEND ile ilgili olarak, resmi internet sayfasına nazaran, 1.544.8225.541,46 dolarlık bir piyasa değerine haizdir. Ocak 2020’de ortalama 0,009 dolar seviyesindeydi.

3. Synthetix Network Token (SNX)

Synthetix protokolü iki simge kullanır. İlki, Synthetix varlıklarını desteklemek için güvence olarak kullanılan birincil biçim olan SNX’tir. Stakerlar, meydana getirilen her bireşim ticaretinden ücret alma potansiyeline haizdir. Ethereum blok zincirine dayanan bir türev likidite protokolü olarak, Haziran 2020’den itibaren yükseliş eğilimi göstermeyi başardı ve o zamandan beri asla durmadı. İkincisi, Synthetix sisteminde güvence olarak stake edilebilen Ether (ETH). Sadece, ikincisi bir tek üç aylık bir denemedir.

4. Dai (DAI)

Yukarıda bahsedilmiş olduğu şeklinde DAI, USD’ye karşı desteklenen bir stabilcoin’dir. Bu yüzden, bundan kar etmek isteyenler için talih oldukca zayıf. Bununla beraber, bilhassa oldukca azca dalgalanma (24 saatte% -0.29 ile 1.00 USD) ve merkezi olmayan finansmana katkısı sebebiyle kredilendirilmesi gerekiyor. USD tarafınca desteklenen birkaç stabilcoin olmasına karşın, DAI daha ölçeklenebilir ve esnek olacak şekilde tasarlandığı için öne çıkıyor. İhtiyaç duyulan teminatlara haiz oldukları sürece hepimiz kendi DAI alımlarını oluşturabilir.

5. Compound (COMP)

COMP, Bileşik protokolünden oluşturulmuş bir ERC-20 tokenıdır. Resmi internet sayfasına nazaran, kullanıcılara ortalama 2.880 COMPS dağıtılıyor. Haziran 2020 lansmanında, yatırımcılar her bir COMP’u 65 USD’ye satın alabildiler ve iki ay içinde 172,20 USD (24 saat içinde +% 2,48) değerine ulaştı. Pek oldukca şahıs, yatırımcılar kullanılabilirliğini ve enerjisini gördükçe değerin artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

6. Kyber Network (KNC)

Tüm DeFi tokenleri içinde, Kyber Network’ün mahalli token’ı olan KNC, 2020’de büyümesini arttırdı. Bu yükselen kıymet, 2020 ileriye doğru hareket etme potansiyelinin bir göstergesidir. Kyber, amaçlanan noktaya erişince, aracı bir rol olmaksızın herhangi bir uygulamaya kolayca entegre edilebilen blok zinciri tabanlı bir likidite protokolü olacaktır. KNC’nin 1 milyar dolarlık toplam hacmi ve bugüne kadarki 1 milyon doların üstünde işlem hacmi ile daha da büyümesi planlanıyor.

7. Chainlink (LINK)

Chainlink ağı, gerçek dünya verilerine, vakalara ve ödemelere bağlanabilen karmaşık akıllı sözleşmeler için lüzumlu olan güvenli giriş ve çıkışları sağlamak suretiyle tasarlanmıştır. Bununla beraber, geçen yıldan bu yana istikrarlı bir halde arttığı için büyümesi gözden kaçamaz. Ekibin belirttiği şeklinde, başarılarının bir çok birden fazla stratejik ortaklık imzalamalarının bir sonucudur.

8. 0x (ZRX)

0x, yatırımcıları Ethereum blok zincirinde token ticaretini teşvik ederken, likidite amaçlı akıllı sözleşmeler sunan bir başka açık kaynaklı protokoldür. ZRX, İyileştirme Tekliflerinde oylama amacıyla lüzumlu olan 0x’in mahalli tokenıdır. Ek olarak, ödül kazanmak için 0x piyasa yapıcılar ile stake edilerek kullanılabilir.

9. Ampleforth (AMPL)

AMPL, günlük olarak değişen arzlara haiz bir kripto para birimidir. Daha spesifik olmak gerekirse, AMPL protokolü mevcut öğrenci yanıt vererek değişmiş olur. Buna nazaran, kıymeti artırmayı başarırsa, kişinin cüzdanındaki token sayısı da artacaktır. Aynı durum kıymet düştüğünde de geçerlidir. Kullanımlarına erişince, kişinin portföyünü çeşitlendirmesine yada merkezi olmayan bankalarda yedek güvence olarak hizmet etmesine destek olabilir.

10. Augur (REP)

Augur, blok zinciri tabanlı, eşler arası, merkezi olmayan bir bahis platformudur. Bu platformun “düşük ücretleri” ve “en iyi oranlar” yardımıyla elde edilmiş tüm kazançlar kullanıcılar tarafınca tutulur. Ethereum tarafınca desteklenen, mahalli tokenı, Augur’un piyasa anlaşmazlığı aşamalarında kullanılan Reputation (REP) olarak adlandırılır. Kullanıcılar doğru şekilde rapor verirse, pazarın uzlaştırma ücretlerinin bir kısmını alırlar. Sadece yanlış bir tahmin yaptığında, hiçbir ücret kazanılmaz ve bireyler REP’yi kaybedebilir. Herhangi bir şeyle ilgili tahminler yapılabildiğinden, bu platform şu anda piyasada oldukça popüler bir konumda bulunuyor.

11. Bancor (BNT)

Bancor, çeşitli platformlarda otomatik değişimleri destekleyen bir zincir içi likidite protokolüdür. Gelecek zamanlarda, BNT’nin tecim hacimlerini etkin bir halde işleme ve blok zinciri varlıklarını nakde dönüştürme kabiliyetine haiz olduğundan büyük bir oyuncu olduğuna inanılıyor.

12. Ren (REN)

Ren, tüm merkezi olmayan uygulamalar için blok zincirler arası likiditeye erişim elde eden açık bir protokoldür. Bilhassa yatırımcılar, Ethereum ile köprü kurarak BTC, BCH ve ZEC sahipliklerini güvence altına alabilirler. Mahalli tokenı REN, kıymeti 0.03$ ‘da olan kaba bir başlangıç yapmış oldu.

13. Wrapped Bitcoin (WBTC)

Wrapped Bitcoin, sözde BTC gücüne haizdir. Sadece tipik olarak Ether blok zinciriyle ilişkilendirilen esnekliğe haizdir. Başka bir deyişle, Bitcoin ile 1’e 1 oranında desteklenen ilk ERC20 tokenidir. WTC’nin oldukca mühim görülmesinin sebebi, Ether ekosistemine oldukca daha çok likidite ekleme potansiyeline haiz olması ve BTC’yi bir ERC20 formatına ölçüm edebilmesidir. En önemlisi, Kyber, Ren ve BitGo şeklinde ortak bir çabadır.

14. Band Protocol (BAND)

Bant Protokolü, gerçek kelime verilerini ve API’leri akıllı sözleşmelere bağlayan, “blok zincirinden bağımsız”, merkezi olmayan bir platform olarak tanımlanır. Bant Protokolü vesilesiyle akıllı sözleşmeler, güvenilir verilere erişime izin vermek için gerekseme duydukları desteği alır.

15. Loopring (LRC)

Loopring, geliştiricilerin bir zkRollup yapısı vesilesiyle merkezi olmayan değişimler oluşturabildikleri açık bir protokoldür. Bu yapı, sözde ölçeklenebilirliğe izin vermekle kalmıyor, bununla beraber akıllı sözleşmeler ve sıfır data geçirmez devreler kullanıyor. Mahalli tokenına erişince, Loopring protokol ücretlerini kazanmak için stake edilebilen LRC’den başkası değildir.

Buna ek olarak, DEX’ler vesilesiyle saygınlık da oluşturulabilir. Birisi protokol kurallarına uymazsa, DEX sahipleri, kazanılan LRC’lerin sayısı vesilesiyle başkalarına ifşa edilirken, neticelerle karşılaşacaktır. Oldukça fazla LRC’yi stake etmenin bir başka pozitif yanları da, DEX için uzlaştırma maliyetinin oldukca daha düşük olacağıdır.

16. Terra (LUNA)

Terra, insanları günlük ödemelerde gizli saklı ücretlerden kurtarmak için yaratılan, finansal altyapı içinde genişleme potansiyeline haiz, fiyatı durağan(durgun) bir kripto para birimidir. Bazı özellikleri içinde daha düşük işlem ücretleri, anında ödeme ve devam eden indirimler de bulunur. Bu ağı benzersiz kılan şey, dünyanın dört bir tarafındaki büyük para birimlerine karşı sabitlenmiş bir stabilcoin ailesi tarafınca desteklenmesidir. LUNA, Terra’nın Proof-of-Stake blok zincirine güç veren stake tokenıdır. Luna’ya bağlı bazı ödüller “işlem ücretleri” ve “senyoraj” dan geliyor.

17. Yearn Finance (YFI)

İncelediğimiz tüm DeFi tokenleri içinde, Yearn Finance ve tokeni YFI, 30.000 ile en düşük toplam arza haiz para birimidir.  Yearn Finance’in ne işe yaradığını merak edenler için bu sistem, birinin kazanabileceği, yatırım yapabileceği, para aktarabileceği ve YFI tokenlerini paylaşabileceği merkezi olmayan bir finansal ekosistemden başka bir şey değildir.

18. Kava.io (KAVA)

Kava, şu anda mevcut olan bazı büyük blok zincirlerine USDX stabilcoin kredileri ve Chainlink verisi sunan bir DeFi kredi platformudur. Bu sistem, kişinin haiz olduğu varlıklardan yüksek getiri elde etmek ve varlıkları güvenli bir halde depolamak için kullanılabilir. Ekip, yakın gelecekte BTC ve XRP dahil olmak suretiyle borç verme ve borç alma seçeneklerini de öngörüyor. Destek toplamaya devam eden platform ek olarak Binance, OKEx ve Huobi şeklinde şirketlerin de esasen dahil olmasıyla parlak işler  başaracak şeklinde görünüyor.

19. THORChain (RUNE)

Gene başka bir çapraz zincir likidite ağı, THORChain ile devam ediyoruz. Meydana getirilen iddialara nazaran, bu platform herhangi bir bağlı varlık içinde ve direkt desteklenen herhangi bir cüzdandan takas etmek için kullanılabilir. Bireylerin ücretler kazanabilmesi ve ödülleri bloke edebilmesi için mahalli tokenını riske atma seçeneği RUNE da mevcuttur. THORChain’i öne çıkaran şey, manipülasyonlara karşı dirençli olmasıdır.

20. Balancer (BAL)

Son olarak, programlanabilir likidite için tasarlanmış bir protokol ve nezaret dışı portföy yöneticisi olan Balancer’ımız var. Piyasa değerine nazaran en iyi 100 kripto para birimi içinde, programlanabilir likiditeye erişmek için lüzumlu olan mahalli token Balancer (BAL)’dır. Bu tokenın en iyi yanı, yatırımcıların yürütme amaçları için maksimum kıymeti elde etmek için birkaç havuz arasındaki likiditeyi karşılaştırabilmeleridir. Oldukça yakın bir tarih olan Haziran 2020’de piyasaya sürüldüğünden dolayı, gelecekte BAL’ı neler beklediği bir sual olarak kalmaya devam ediyor. Sadece birçok yatırımcı daha ilkin nereye gidebileceğini görmek için projeye katıldı.

Netice

Dijital para birimi fikri ilk kez kavramsallaştırıldığında, ağırlıklı olarak vurgulanan tek unsur merkeziyetsizlikti. Sadece, dijital para terimi bugüne dek çeşitli kullanımlara ve özelliklere yayılmak için hızla büyüdü. DeFi tokenları, yukarıda görüldüğü şeklinde kesinlikle birçok insanoğlunun dikkatini çekmiştir ve bu ilginin bundan sonrasında artması da beklenmektedir. DeFi içinde bile, piyasaları tahmin etme, borç verme ve stake etme kanalıyla ödül kazanma kabiliyeti ile tanışıyoruz. Söz mevzusu trendler 2020’nin sonuna kadar devam edecek mi? Bekleyip görmemiz gerekecek!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.