27 Bin Bitcoin Yatırımcısı 50 Milyon $ Dolandırıldı!

Cenup Afrika, ABD ve Avustralya‘da yaşayan 27 binden fazla kripto para yatırımcısı tarihin en büyük Bitcoin dolandırıcılığına maruz kalmış olabilir.

TimesLive gazetesinde çıkan habere nazaran BTC Global isminde şirket, yatırımcılardan kendi çevrimiçi cüzdan adresine kripto para göndermelerini talep etmiş. Yüksek kâr vaadine inanan yatırımcıların dolandırıldığı para miktarı ise 50 milyon dolardan fazla! Üstelik yeni yeni kurbanlar ortaya çıktıkça bu miktar devamlı artmaya da devam ediyor.

Yüzde 14 kâr vaadine kandılar

Kurbanlar, BTC Global’in kendilerini iyi mi kandırdığını da basın mensuplarıyla paylaştı. Buna nazaran BTC Global, yatırımcılardan kendi Bitcoin cüzdanı adresine para göndermelerini talep etmiş. Buna karşılık da her hafta yüzde 14 oranında faiz vaadinde bulunmuş.

Mevzuyla ilgili resmî sitesinden bir izahat paylaşan BTC Global şirketi, Steven Twain isminde yöneticinin paraları alıp kaçtığını ve kendisinden haber alınamadığını öne sürdü.

Bu emarelere dikkat!

Peki, dolandırıcılık için kurulan düzmece ve scam kripto para girişimleri iyi mi ayırt edilir? Bu probleminin yanıtını kripto paralar üstüne emek harcamalar yürüten Luno şirketinin iş geliştirme ve pazarlama müdürü Werner Van Rooyen şöyleki veriyor:

  1. Yüksek kâr marjı yada faiz oranı sözü verilir
  2. Kesinlikle para kaybetmeyeceğinize dair güvence verilir
  3. Şirket ve firmanın sahipleri hakkında oldukça fazla doğrulanabilir data yoktur
  4. Paranızı çekmekte güçlük yaşarsınız
  5. Toplumsal medya sitelerinden yayılan kayıt linkleriyle yüksek bonus oranları vaat edilir
  6. “Derhal yatırım yapın” vurgusuyla yatırımcılar acil ettirilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.