Aave (LEND) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Aave (LEND) Nedir?

Ortaya çıkan bir takım DeFi kripto para birimlerinden kabul edilen Aave, kullananların aracı olmadan kripto varlıklarını ödünç vermesine, ödünç almasına ve faiz kazanmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir borç verme sistemidir.

Ethereum blok zincirinde çalışan Aave, bu varlıkların, yazılımını çalıştıran dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafınca yönetilmesini elde eden bir akıllı sözleşmeler sistemidir. Bu ifade, Aave kullanıcılarının fonlarını yönetmek için belirli bir kuruma yada kişiye güvenmelerine gerek olmadığı anlamına gelir. Yalnızca kodunun yazıldığı şeklinde çalışacağına güvenmeleri gerekir.

Aave yazılımı, özünde, kullananların ETH, BAT ve MANA dahil 17 değişik kripto para birimini ödünç vermesini yada ödünç almasını elde eden borç verme havuzlarının oluşturulmasını sağlar. Tıpkı Ethereum’daki öteki merkezi olmayan borç verme sistemleri şeklinde, Aave borçlularının borçlanmadan ilkin güvence vermesi gerekir. Ek olarak, yalnızca koydukları teminatın kıymeti kadar borç alabilirler.

Borçlular, başka bir varlığın değerine sabitlenmiş, aToken olarak malum hususi bir token biçiminde fon alırlar. Bu token hemen sonra kodlanır, böylece borç verenler mevduatın faizini alır. Bir borçlu, mesela DAI’de güvence verebilir ve ETH’de ödünç alabilir. Bu, bir borçlunun, onlara direkt haiz olmadan değişik kripto para birimlerine maruz kalmasını sağlar.

Aave ek olarak, blok zincirlerinin benzersiz tasarım özelliklerinden yararlanan anında krediler ve öteki borç verme ve kredi verme biçimleri şeklinde ek özellikler de sunabilir.

Aave (LEND) Iyi mi Çalışır?

Aave, kim bilir en iyi kredi havuzları sistemi olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar, ödünç vermek istedikleri fonları bir havuzda toplarlar. Borçlular hemen sonra kredi aldıklarında bu havuzlardan para çekebilirler. Bu tokenlar, borç verenin istediği şeklinde takas edilebilir yada aktarılabilir.

Bu aktiviteyi kolaylaştırmak için Aave iki tür token çıkarır: aTokens, kredi verenlere depozitolardan faiz toplayabilmeleri için verilir. Bir de Aave’nin mahalli tokenı olan LEND tokenleri var.

LEND kripto para birimi sahiplerine çeşitli avantajlar sunar. Mesela, LEND borçluları, bu tokenda belirtilen kredileri alırlarsa herhangi bir ücret almazlar. Ek olarak, güvence olarak LEND kullanan borçlular ücretlerde indirim alırlar.

LEND sahipleri, LEND’de bir ücret ödüyorlarsa, genel halka açıklanmadan ilkin kredilere daha çok bakabilirler. Güvence olarak LEND bildiren borçlular da birazcık daha çok borç alabilir. Veri şirketi Nomics, daha kapsamlı bir LEND özellikleri listesine haizdir.

Flaş Krediler (Flash Loans) Nedir?

Aave, “flaş krediler” adında olan belirli kredilerin anında verilmesine ve kapatılmasına izin verir. Bu krediler evvelde güvence gerektirmez ve neredeyse anında gerçekleşir.

Flash krediler, tüm blok zincirlerinin bir özelliğinden yararlanır; bu, işlemlerin yalnızca blok olarak malum yeni bir işlem paketi ağ tarafınca kabul edildiğinde sonuçlandırılmasıdır. Her yeni bloğun eklenmesi vakit alır. Bitcoin’de bu aralık ortalama 10 dakikadır. Ethereum’da ise 13 saniyelik bir süre vardır. Bu yüzden, bu 13 saniyelik sürede bir Aave flash kredisi gerçekleşir.

Flaş kredi şu şekilde çalışır: Bir borçlu Aave’den fon talep edebilir, sadece aynı blok içinde bu fonları ve %0,09’luk bir tutarı geri ödemeleri gerekir. Borçlu bunu yapmazsa, işlemin tamamı iptal edilir, böylece hiçbir vakit borç alınmaz. Netice olarak, Aave risk almaz ve buna ek olarak ödünç alan da risk almaz.

Bir borçlu, işlem fırsatlarından yararlanmak yada Ethereum üstüne kurulu öteki sistemlerden elde edilmiş kârı maksimize etmek için flash kredi kullanmak isteyebilir. Ticari kâr elde etmek için flaş krediler kullanarak değişik kripto para birimlerini otomatik bir halde takas etmek mümkündür.

Mühim Bir Nokta: Flash krediler, Ethereum üstüne inşa edilmiş borç verme sistemlerine saldırılar gerçekleştirmek için birleştirildi, kimi zaman yüz binlerce dolar değerinde mevduatı başarıya ulaşmış bir halde çaldı.

Aave’yi Kim Geliştirdi?

Aave, 2017 senesinde Stani Kulechov tarafınca İsviçre’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir şirkettir. Kulechov, Helsinki’de hukuk eğitimi almış ve hemen hemen öğrenciyken Aave’ye adım atmıştır.

Başlangıçta ETHLend olarak adlandırılan şirket, 2017 senesinde ilk token teklifinde (ICO) 16,2 milyon dolar topladı ve bu süre zarfında LEND kripto para biriminden 1 milyar birim sattı. Aave ekibi için kalan 300 milyon birim LEND kripto para birimi tutuldu.

ETHLend, fonları bir araya toplamak yerine, borç verenleri ve borçluları eşler arası bir halde eşleştirmeye çalmış olduğu için Aave’den farklıydı. 2018 senesinde ETHLend, Fince’de “hayalet” anlamına gelen Aave olarak tekrardan adlandırıldı. ETHLend, Aave’nin bir yan kuruluşu oldu.

O sırada duyurulan öteki ürün ve hizmetler içinde büyük alım satım işlemlerini yürütmek için bir tecim masası, blockchain oyunlarına odaklanan bir oyun stüdyosu ve ödemeleri yönetmek için bir sistem vardı.

LEND’in Niçin Bir Kıymeti Var?

LEND, Aave yazılımının yönetiminde merkezi bir rol oynar ve kullananların kaide ve politikalarındaki değişimleri oylamasına olanak tanır.

Aave ekibi, 2020’nin ortalarında piyasaya sürülecek olan LEND tokenlarının sistemi yönetmek için tam olarak iyi mi kullanıldığını ana hatlarıyla açıklayan bir teklif üstünde çalışıyor. Örnek olarak, bir LEND sahibi belirli krediler için faiz oranlarına ve mevduatın iyi mi yönetildiğine dair oylama yapabilir.

Bu destek programın yanı sıra, LEND, sınırı olan arzından ve LEND satın almak ve kripto para birimini dolaşımdan çıkarmak için ücretlerden elde edilmiş geliri kullandığı gerçeğinden kıymet elde eder.

Şu anda, Aave sistemi tarafınca toplanan ücretlerin %80’i LEND’i yakmak için kullanılmaktadır. Kalan, borç verenlere ödeme yapmak için kullanılır. LEND’in devamlı yanmasının arzını azaltması, böylece talep durağan(durgun) kalırsa token fiyatını çoğaltması umut ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.