ABD Emtia Vadeli İşlem ve Ticaret Komisyonu (CFTC) BitMEX’e Soruşturma Açtı

Emtia Vadeli İşlem ve Tecim Komisyonu (CFTC) BitMEX’i yakın markaja aldı. Bloomberg tarafınca gösterilen bir rapora gore, dünyanın en popüler kaldıraçlı kripot para borsalarından BitMEX ABD’deki kullanıcılarına yasadışı bir halde hizmet sunmuş olduğu iddiasıyla araştırma altına alındı.

İlginizi çekebilir: Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Mühim Açıklamalar

Libra ABD’li Düzenleyicileri Alarma Geçirdi

Kripto para sektörü, bilhassa Feysbuk’un kripto para projesi Libra’yı duyurmasıyla ABD’li yetkililerin kaygı deposu haline geldi. Bundan dolayı son dönemde ABD’li finansal düzenleyiciler, kripto para piyasasını kıskaca aldı. Söz mevzusu gelişmeler bir süredir Bittrex, Poloniex ve Binance benzer biçimde ABD’de etkinlik gösteren kripto para borsalarının art arda birçok kripto para birimini delist etmesiyle iyiden iyiye tesirini göstermişti. O şekilde ki Binance, ABD’li regülatörlerin ağına takılmamak adına gelecek aylarda Binance US adlı yeni bir kripto para borsasıyla ülkede hizmet vermeye devam edeceğini duyurmuştu.

1Broker ve 1fox Kapatılmıştı

Geçmiş tecrübelerde BitMEX benzer biçimde kaldıraçlı kripto para platformlarının ABD’li regülatörlerce kapatıldığına tanık olmuştuk. Mesela geçtiğimiz yıl 1Broker ve 1fox borsalarına FBI tarafınca el konulmuş ve kapatılmıştı. Ek olarak BTC-e adlı kripto para borsası da diğerleriyle aynı kaderi paylaşmıştı.

ABD’de faaliyette bulunmak isteyen herhangi bir kripto platformunun CFTC’den onay alması gerekiyor. Emtia Vadeli İşlem ve Tecim Komisyonu (CFTC) oldukça kısa süre ilkin BTC vadeli işlem platformları ErisX ve LedgerX borsalarına onay vermişti. Seyşeller merkezli BitMEX ise devam eden soruşturma hakkında hemen hemen herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir