Aeternity (AE) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Aeternity (AE) Nedir?

Aeternity, oldukça süratli bir ticari kabul görmeye şahit olan kısmen yeni piyasaya sürülen kripto para birimlerinden biridir. Aeternity, Ethereum’un blockchain teknolojisinden yararlandığı ve ölçeklendiği için teknoloji cephesinde dikkat çekicek şeklinde görünüyor.

Proje, akıllı sözleşmelerin ve DApp’lerin ölçeklenebilirliğini artırmaya odaklanıyor. Akıllı sözleşmeleri zincir dışına taşıyarak ölçeklendirmeyi başarır. Blockchain üstünde çalışmak yerine, Aeternity üstündeki akıllı sözleşmeler, sözleşmelere dahil olan taraflar arasındaki hususi devlet kanallarında çalışır.

Aeternity, onu öteki akıllı sözleşme ve DApps platformlarından ayıran birkaç başka özellik içeriyor. Bilhassa, akıllı sözleşmelerde kullanılmak suretiyle dış kaynaklardan veri getiren merkezi olmayan bir oracle makinesi ihtiva eder. Ek olarak, platform içinde çeşitli oylama ve doğrulama amaçları için tahmin pazarlarını kullanır.

Bu yazımızda, Aeternity’ye, avantajlarına ve potansiyel kullanım durumlarına derinlemesine bir araştırma yapacağız.

Aeternity: Temel Bilgiler

Aeternity, 2017’de testnet’te piyasaya sürülen, merkezi olmayan uygulamalar (DApps) için yeni bir platformdur. Ek olarak, Aeon (AE) token için 2017’de başarı göstermiş bir token teklifi düzenledi

Aeternity, P2P teknolojisi üstünde çalışan, merkezi olmayan bir açık kaynak dijital varlık platformudur. Aeternity kripto para birimi, AE sembolü ile gösterilir. Toplam arzı 273,6 milyon AE tokenıdır.

Aeternity’nin ICO’su Nisan 2017’de başlatıldı ve ana ağ lansmanı Q3 2018’de planlandı. Hibrit Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) kullanır ve yan zincirleri destek sunar. Aeternity madenciliği, merkezsizleştirmeyi elde eden GPU yada CPU yerine Merkezi Olmayan RAM’den yapılır.

Aeternity (AE) Geliştirme

Aeternity, Ethereum’un geliştiricilerinden olan Yanislav Malahov tarafınca geliştirildi. Platform, kuvvetli bir teknik ekip tarafınca destekleniyor ve maksimum bağlantı noktalarını platformuna taşımak için Blockchain 3.0’ı başarıyla başlattı.

Ek olarak, tüm blok zinciri sistemini desteklemek ve Aeternity blockchain teknolojisinin benimsenmesini kitlesel olarak benimsemek için bir takım hızlandırıcı program (Starfleet) başlatmayı planlıyor.

Geliştirme ekibi, mevcut düşünce birliği mekanizmasına ve akıllı sözleşmelere daha çok güvenlik katmanı eklemeye ve maliyetleri düşürmeye çalışıyor.

Aeternity teknolojisi, blockchain’i geliştiriciler için en erişilebilir ağ haline getirmek için mobil cihazlara öncelik veren bir yaklaşım için tertipli olarak güncelleniyor.

Aeternity’nin Yararları Nedir?

Aeternity (AE) Teknolojisi

Karma Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) algoritması, blok sırasını belirler ve temsilci oylama kanalıyla yönetimi sağlar. Ek olarak, daha iyi fizibilite ve daha azca elektrikle daha iyi rastgele erişimli hafıza (DRAM) yongalarının geliştirilmesine olanak tanır.

Aeternity Ana Özellikleri

Akıllı Sözleşmeler: Güvenilir işlemler üçüncü güvenilir taraflar olmadan yapılır. Oracle, akıllı sözleşmeleri seçim neticeleri, altın şeklinde varlıkların tutarları, hava koşulları şeklinde gerçek dünya verileriyle entegre eder. Bu kurcalamaya dayanıklı veriler, yerine getirilmesi bu tür verilere bağlı olan akıllı sözleşmelere destek sağlar.

Konsensüs mekanizması: PoW ve PoS karması, kullananların öteki blok zincirlerinde barındırılan verilere oluşturulan kapı olan Oracle tarafınca doğrulanan sistem parametrelerinin çeşitli değerlerini seçmelerine olanak tanıyan Aeternity’nin düşünce birliği mekanizmasını etkinleştirir.

Kendi kendine hakemlik: Akıllı sözleşmeler, blok zincirine dokunmadan zincir dışı yürütülebilir. Akıllı kodlar, yalnızca sözleşme tarafları içinde bir ihtilaf olduğunda blockchain tarafınca uygulanır. Bundan dolayı, blok zinciri kendi kendine hakemlik meydana getiren bir kripto mahkemesi olarak hareket ettiğinden sözleşme gizli saklı kalır.

Güvenli İşlemler: Aeternity blockchain teknolojisi, işlemlerin geri döndürülemez olduğu sahtekarlığa dayanıklı bir ağ kurdu. Bu, üst düzey oyunlar şeklinde çeşitli kullanım durumlarına olanak tanır.

Aeternity Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Aeternity (AE) Satın Alma

Aeternity blockchain’i aeon token yada AE token harcayarak kullanılabilir. Sistem ücretlerinin ödenmesi ve akıllı sözleşmelerin ödenmesi aeon tokenleri ile yapılır. Aeternity, Binance, Hadax, Liqui, Gate.Io Bithumb, Latoken şeklinde birçok borsada mevcuttur.

Aeternity (AE) Depolama

Aeternity, ERC20 uyumlu cüzdanlarda saklanabilen bir ERC 20 tokenıdır. Uyumlu cüzdanlardan bazıları:

– MyEtherWallet

– Ledger Nano S

– TREZOR

Mainnet başlatıldıktan sonrasında, ERC20 tokenlerinin mevcut cüzdan uyumluluğunun değişebileceği AE tokenleri ile takas edilmesi gerekecektir.

Aeternity (AE) Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

Daha ilkin tartışıldığı şeklinde, Aeternity’yi öteki bir çok kripto para biriminden benzersiz kılan oldukca sayıda öne çıkan özelliği var.

  1. AE Madencileri ve token sahipleri, öteki birçok kripto para biriminin aksine tavsiye edilen değişikliklere oy verme hakkına haizdir.
  2. Akıllı sözleşmeler devlet kanallarında yürütülmüş olduğu için, Aeternity düşük maliyetli ticari işlemler sunabiliyor ve böylece onu en verimli Turing haline getiriyor.
  3. Aeternity’nin sınıfının en iyisi şifreleme veri yapıları yardımıyla tek hata noktası ortadan kaldırıldı.

Aeternity’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

  • Aeternity, değişik tokenler ve varlık sınıfları içinde kullanılabilirliğini ve benimsenmesini artırabilecek zincirler arası güvene dayalı olmayan atomik takasları desteklediği için gelişen bir ekosistemdir.
  • Aeternity, anonim ve anlık mikro ve nano ödemeleri mümkün kılan devlet kanalları vesilesiyle zincir dışı ödemeleri yönetim edebilir.
  • Aeternity kullanıcıları, mal yada hizmet sağlayıcıya yalnızca teslim ettikten sonrasında ödeme yapılmasını sağlamak için, yalnızca Oracle yada oylama fonla ulaşılacak sonucu çözdüğünde fonların kilidini açabilir. Bu merkezi olmayan Fintech özelliği yatırımcıları ve hükümetleri fon toplamaya çekebilir.
  • Büyüyen oyun endüstrisi, işlemlerin anında gerçekleşmesi ve kullananların oyun içi işlemlerinde aracı olmadan tam kontrole haiz olması sebebiyle yatırımcıları AE tokenlarını kullanmaya da çekecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.