AirSwap (AST) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

AirSwap (AST) Nedir?

AirSwap, Ethereum tokenlarının eşler arası ticareti için bir platformdur. Bu ifade, kullananların tokenlarını direkt birbirleriyle takas etmeleri anlamına gelir. AirSwap, kullananların fonlarını denetim etmediği ve ticaretin yürütülmesi akıllı sözleşmelerle yapıldığı için platform merkezi olmayan bir sistemdir .

AirSwap platformu, kullananların birbirleriyle hangi tokenları değişiklik yapmak istedikleri ve hangi fiyattan yazışma kurmalarını sağlayarak çalışır. Her iki taraf da takası tamamlamaya hazır olduğunda, Ethereum akıllı sözleşmesi olan Takas Protokolü ticareti gerçekleştirir.

Platform, merkezi olmayan bir borsa avantajına haizdir. Bu sebeple kullanıcılar tecim gerçekleştirilinceye kadar fonlarını tamamen denetim ederler, böylece her iki taraf da işlem yaptıklarını alır yada almaz.

AirSwap’i Kim Geliştirdi?

AirSwap’in kurucu ortakları Michael Oved, Sam Tabar ve bununla birlikte AirSwap’in ana şirketi olan Fluidity’nin kurucu ortağı Don Mosites’tir.

Biliyor musun?

Meşhur kripto yatırımcıları; Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz ve ConsenSys’in CEO’su Joseph Lubin, bununla birlikte AirSwap’in danışmanlarıdır.

Kısa Bir Tarihçe

  • Ekim 2017 – AirSwap Token (AST) satışı 36 milyon $ artırdı.
  • Ekim 2018 – AirSwap Spaces, grupların potansiyel merkeziyetsiz ticaretlerle yazışma kurmasını, pazarlık yapmasını ve koordine etmesini sağlamış oldu.
  • Ocak 2019 – DexIndex, Ethereum’daki merkezi olmayan borsalarda değişik tokenlerin fiyatlarını arayan ve listeleyen açık kaynaklı bir vasıta olarak piyasaya sürüldü.

AirSwap’i Hususi Meydana getiren Şey Nedir?

Merkezi borsalar, kullananların paralarını kendileri için güvenli bir halde saklamaları ve saldırıya uğramamaları, kanunları çiğnemeleri yada süratli kararlar vermemeleri için borsaya güvenmelerini gerektirir. Öte taraftan, işlemlerin tamamen blok zincirinde gerçekleştiği merkezi olmayan borsalar şunlara karşı savunmasızdır:

  •  İşlem süreleri yavaş, bundan dolayı Ethereum şu anda oldukça yavaş.
  • Traderların işlemlerini ilk sıraya koyarak işlemleri yada tutarları değiştirebilecekleri ön işlem.
  • Merkezi olmayan borsa ticareti her insanın görmesi için kamu düzeni defterlerinde gerçekleştiğinden gizlilik endişeleri.

AirSwap’te, tecim işlemi direkt bir cüzdandan diğerine aynı anda gerçekleşir, bu yüzden önden emek harcama tehlikesi yoktur. Müzakereler ek olarak blockchain üstünde değil hususi olarak gerçekleşir, böylece gizlilik korunur. Son olarak, bakım yada nezaret gerekmediğinden, platformun sıfır tutarı vardır.

Biliyor musun?

AirSwap, kullananların tokenları direkt bir internet sayfasında satın almalarına olanak tanıyan AirSwap Widget’ı yarattı; bu, ziyaretçilerin değişik bir internet sayfasındaki bir borsaya gitmek zorunda kalmadan token ticaretine erişebileceği anlamına geliyor.

AirSwap’te Başka Ne Değişik?

AirSwap kullanıcılarının tecim meydana getirecek eşler bulmasına destek olmak için AirSwap Spaces oluşturdular. AirSwap Spaces, temelde kullananların değişik token alım satımına ilgi duyabilecekleri ve öteki kullananların bu tarz şeyleri keşfedebilecekleri odalardır. Şifreli ve hususi olan Spaces’tan söyleşi edebilir, pazarlık yapabilir ve tecim yapabilirler.

AirSwap’in ana rakiplerinden bazıları Poloniex, Kyber ve 0x Relayer’dır. AirSwap’in temel amacı, kripto borsalarında önden çalıştırma ve hacklemenin temel sorunlarını ortadan kaldırmaktır.
Temel özelliklerinden biri, blok zinciri sipariş kitaplarını kripto para birimi değişimi için eşler arası ticaretle değiştiren teknolojik kurulumudur.
Oracle, AirSwap platformunda adil tecim için gerçek zamanlı pazar detayları veren benzersiz bir hizmettir.

AST Iyi mi Üretilir?

Ekim 2017’de AirSwap bir ICO başlattı ve onunla AirSwap Token’ı (AST) oluşturdu. ICO, toplam 500 milyon AST token arzının 150 milyonunu sattı .

AST’ye Iyi mi Ulaşırsınız?

AST, AirSwap Borsasında yada Binance ve Huobi benzer biçimde merkezi borsalarda alınıp satılabilen bir ERC-20 tokenıdır. AST’yi ETH karşılığında takas edebilirsiniz.

AST Depolama

AST’yi saklamak kolaydır. Bu ERC20 tokenını güvenli bir halde saklamak için bir takım seçenek vardır. AST tokenlarını saklamak için Jaxx ve MyEtherWallet benzer biçimde bir masaüstü cüzdanı mevcuttur. Coinomi ve Jaxx, sırasıyla Android ve iOS için bazı mobil cüzdanlardır. Ledger Nano S ve Trezor benzer biçimde donanım cüzdanları, daha güvenli depolama seçenekleridir.

AST İle Ne Yapabilirsiniz?

Bir çok borsadan değişik olarak, AirSwap’i kullanmak için herhangi bir ücret yoktur. İşte bu yüzden AST, alım satım ücretlerini ödemek için kullanılmaz, bunun yerine AirSwap ağında alım satımları yayınlamanın bir yolu olarak işlev görür. Bu eğer, bir trader yerine getirilmeyi amaçlayan bir tecim oluşturmak istediğinde AST’yi stake ederek gerçekleşir.

AirSwap: Gelecek

AirSwap, tecim platformlarına özellikler ve iyileştirmeler eklemeye devam ediyor. Eşler arası ticaretin birçok pozitif yanları olsa da, bu takas yönteminin ticarete girmeye hazır emsal eksikliği benzer biçimde birçok zorluğu da vardır. AirSwap, bu zorluğun üstesinden gelmek için kullananların emsallerini daha kolay bulmaları ve takasları daha otomatik, eksiksiz ve sorunsuz hale getirmeleri için yeni araçlar yaratıyor.

AirSwap’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

AirSwap benzer biçimde Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir varlık değişimi, pazarda sıhhatli ilerleme sağlayabilir. Bununla beraber, sıkıntılı rekabetin varlığı, AirSwap’in kullanıcı tabanını genişletmesini zorlaştırabilir.

AST’nin hizmeti kurumsal yatırımcıları desteklediğinden, şirket büyük kurumları hedefleyebilir ve öteki ademi merkeziyetçi borsalardan gelen rekabeti aşabilir. Bu kesinlikle madalyonun enerjisini artırabilir.

AST şu anda bir gelir yapısı olmadan çalışıyor. Ilk olarak AirSwap’te tecim yapmanın bir deposudur. Gelir eksikliği, ekibin üstünde emek vermesi ihtiyaç duyulan bir endişedir.

AirSwap’in iyi tasarlanmış yol haritası ve yolda geliştirme, pazar performansı için artı bir noktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.