Algorand Nedir? ALGO Nedir?

Algorand, tüm katılımcılar için merkeziyetsiz, ölçek ve güvenlik sağlamayı amaçlayan, halka açık bir kripto para birimi blok zinciri ve protokolüdür. Mahalli para birimi ALGO‘dur. Algorand, izinsiz bir proof of stake protokolü kullanır. ALGO’lara haiz olan tüm kullanıcılar, hisseleriyle (ne kadar ALGO’ya haiz oldukları) orantılı olarak bloklar önererek ve oylayarak düşünce birliğine katılmak da dahil olmak suretiyle protokolün tüm işlevlerine otomatikman katılmaya hak kazanır. 

Algorand’ın sunmuş olduğu öteki ayırt edici faktörler içinde süratli işlem işleme, düşük maliyetli ve merkezi olmayan düşünce birliği ve çatal olmaması yer ediniyor. Algorand hakkında daha çok informasyon edinmek ister misiniz? Öyleyse yazımızı okumaya devam edebilirsiniz?

Algorand (ALGO) Nedir?

Başlangıç Kılavuzu:

Algorand, işlem hızlarını artırarak ve işlemlerin ağında nihai olarak kabul edilmesi için ihtiyaç duyulan süreyi azaltarak kripto para birimi için ihtimaller içinde kullanım durumlarını genişletmeyi amaçlayan bir takım yeni projeden yalnızca biridir.

Resmi olarak 2019‘da piyasaya çıkan Algorand, yukarıda saydığımız bu nitelikleri kripto para birimlerinin geleneksel olarak tasarlanma şeklinden sapan kararlarla elde etmeyi amaçlıyor.

Bunlardan en önemlisi, Algorand’ın her yeni blokla ekonomisine sunmuş olduğu ALGO kripto para birimini cüzdanlarında belirli bir oranda para birimi tutan her insana dağıtmasıdır.

Algorand ek olarak, kullananların hem yeni hem de mevcut varlıkları temsil edebilen akıllı sözleşmeler (merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için programatik sözleşmeler) ve tokenlar oluşturmasına olanak tanır.

Bu özellikler, çeşitli girişim yatırımcılarını, platformun gelişimini finanse etmek için meydana gelen ALGO’nun erken hususi satışlarına çekmede başarı göstermiş oldu.

ALGO Mahalli Tokenı

(Bir Hollanda müzayedesi , toplam arzın satılabileceği en yüksek fiyatı belirlemek için tüm teklifler alındıktan sonrasında teklifin fiyatının belirlendiği bir halka arz açık artırma yapısıdır. Bu tür bir müzayedede yatırımcılar, satın almak istedikleri tutara miktar ve fiyat olarak teklif verirler.)

Projenin temel özellikleri:

  • Merkezi olmayan iktisat: Merkeziyetsizlik terimi, işletmeler ve tüm mal/hizmet tüketicileri için oldukça önemlidir. Iktisat daha dijital, kesintisiz ve saydam hale geldikçe, işletmelerin stratejik önemlerini kaybetmemek ve potansiyellerini sürdürmek için merkeziyetsizliği içeren teknolojileri kullanmaları gerekir.
  • Güvenlik ve ölçeklenebilirlik: Protokol, dünya genelinde önemi olan finansal sistemlerle karşılaştırılabilir yüksek bir ödeme işleme hızını güvence eder.
  • İşlemin tam olarak tamamlanması: Bu, Algorand’ın yenilikçi bir gelişmesidir. Blok zinciri, işlemlerin anında ve koşulsuz tamamlanmasını sağlar. Öteki blok zincirleri belirsizlikten ve işlemsel bütünlük eksikliğinden muzdariptir, sadece Algorand’ da bu mesele çözülmüştür.
  • Bilimsel araştırma ve etkili iş ortaklarının kullanımı: Algorand, dünyaca meşhur şirketlerde çalışan güvenilir iş liderleriyle ortaklaşa iş yapmaktadır.

Algorand’in Niçin Bir Kıymeti Var?

Algorand halka açık yeni bir blok zinciridir. Doğrusu teknolojisi yeni olsa da, gerçek dünya piyasa koşullarında hemen hemen oldukça fazla kontrol görmemiştir.

Kullanıcılar, Algrorand’ın teknik özelliklerinin yeni tür merkezi olmayan uygulamalar tasarlamak ve başlatmak isteyen geliştiriciler için tercih edilen blok zinciri olacağını düşündüklerinden dolayı ALGO kripto para birimini kıymetli bulabilirler.

Yatırımcılar ek olarak, bir blockchain operasyonuna katılmanın maliyetini düşüren Proof-of-stake blok zincirlerinin sonunda piyasada daha başarı göstermiş olacağına inanmaları durumunda Algorand’ı bir kripto para portföyünün uygulanabilir bir parçası olarak görebilirler.

Token Ekonomisi

Protokolün gelişimini denetleyen ve finanse eden, kâr amacı gütmeyen bir müessese olan Algorand Vakfı, ALGO kripto para biriminin yalnızca 10 milyar biriminin oluşturulacağını söylüyor. Vakfın protokolün başlamasından sonraki beş yıl içinde tamamlanmasını beklediği dağıtım takvimi aşağıda bulunabilir:

Genel Token Dağılımı:

3.0 milyar
İlk 5 yıl içinde dolaşıma (başlangıçta açık artırma kanalıyla) enjekte edilecek tahmini algolar

1.75 milyar
Tahmini katılım ödülleri (vakit içinde dağıtılır)

2.5 milyar
Relay node runners (vakit içinde dağıtılır)

2.5 milyar
Algorand Foundation & Algorand, Inc.

0.25 milyar
Son kullanıcı bağışları (vakit içinde dağıtılır)

Algorand Vakfı ek olarak, ödemelerin iyi mi işlediği ve kullananların blok zincirine katılımları için yeni fonlar almayı bekleyebilecekleri vakit hakkında ek ayrıntılar yayınladı.

Algorand’ı (ALGO) Kim Geliştirdi?

Bilgisayar bilimcisi ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörü Silvio Micali tarafınca yaratılan Algorand, lansman esnasında aslına bakarsan seçkin bir kariyere haiz olan köklü bir akademisyen tarafınca başlatılmış olması sebebiyle kim bilir ender bir projedir.

Mesela Micali, meslektaşı Shafi Goldwasser ile yapmış olduğu çalışmalardan dolayı bilgisayar bilimi dünyasında mühim bir ödül olan 2012 Turing Ödülü’nün de sahibi olma hususi durumunu taşımaktadır.

Her yıl bu ödüle layık görülen Bilgisayar Makineleri Derneği’ne nazaran, Micali, alanın temel yapı taşlarından bazıları hakkında temel kavramları resmileştiren emek verme kanalıyla kriptografiyi daha “kati bir bilim” haline getirmeye destek olmakla tanınıyor.

Micali, 2017’de Stony Brook Üniversitesi profesörü Jing Chen ile beraber Algorand teknik incelemesini yazdı. Bu temel emek verme, projenin resmi internet sayfasında bulunan teknik araştırmalarda öteki akademisyenler ve kriptograflar tarafınca geliştirilmiştir.

Bu emek verme, teknolojiyi ilerletmek için kurulan ve çabaları için ALGO tokenlarının tahsisini alan Singapur merkezli bir şirket olan Algorand Vakfı tarafınca finanse edildi.

Algorand (ALGO) Ne için kullanılır?

Algorand blok zincirinin genel sürümü, ilk olarak öteki geliştiricilerin kripto para birimi ile beslenen yeni türden uygulamalar oluşturmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Platform, gayrimenkul, telif hakkı, mikrofinans ve daha pek oldukça alanda kullanılmıştır. Kullanım durumlarının daha detaylı bir özeti Algorand Foundation’ın resmi internet sayfasında bulunabilir.

Algorand için kod açık kaynaklıdır ve klonlanabilir, kopyalanabilir, hususi yada izinli blok zincirlerinde başka şekilde kullanılabilir.

ALGO Cüzdanları

ALGO’yu Nereden Satın Alabilirim?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.