Almanya’dan Kripto Para Şirketlerine Yeni Zorunluluk: Bu Hamle Ne Anlama Geliyor?

Kripto paralar tüm dünyada popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Avrupa Birliği üyeleri ise kripto paralar mevzusunda birazcık davranışlarında ölçülü. O şekilde ki Almanya, kripto paralarla kara para aklamanın önüne geçilmesi için sektörde etkinlik gösteren şirketlere lisans alma zorunluluğu getirdi.

Almanya Kripto Paraları Finansal Enstürman Olarak Kabul Ediyor

Almanya’daki yeni düzenlemelerle beraber ülkede etkinlik göstermek isteyen kripto para şirketlerinin lisans alması gerekecek. Cointelegraph Almanya’da yer edinen habere gore söz mevzusu düzenlemeler gelecek yıl yürürlüğe girecek. Bundan dolayı ülkede etkinlik gösteren kripto para borsalarının ve cüzdan hizmeti sağlayıcılarının şirketleri, operasyonlarını devam edebilmek için Federal Finansal Denetim Kurumu’ndan (BaFin) lisans almak zorunda duracak. Kripto para düzenlemeleri, 1 Ocak 2020 itibarıyla Almanya’da kripto paraların devlet tarafınca “finansal enstrüman” olarak kabul edilmesiyle resmen yürürlüğe girecek.

Kadir Özgü Üniversitesi öğretim üyesi ve Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Polat ise Almanya’nın bu hamlesiyle kripto paraları denetim etmeye çalıştığını sadece bu çabasının kısa vadede işe yarayabileceğini sadece uzun solukta başarısız olacağını belirtti. Polat’a gore Feysbuk şeklinde devlerin tek tek kripto para sektörüne kayması da hükümetlerin işini zorlaştıracak. İsmail Hakkı Polat, küresel bir düzenleme yapmadan mevcut hantal finansal işleyişle kripto paralarla başa çıkmanın fazlaca zor bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Libra İçin İnceleme Çağrısı

Almanya, geçtiğimiz ay Feysbuk’un duyurduğu kripto para birimi Libra’ya en erken tepki gösteren ülkeler içinde yer almıştı. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz finansal düzenleyicileri toplumsal medya devi Feysbuk’un Libra adlı kripto para birimini için araştırma çağrısında bulunmuştu. Scholz’a gore Libra tüketicilerin korunması ve euro bölgesinde potansiyel yıkım tehlikesi taşıyor.

Yerli Kripto Para

Geçtiğimiz ya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise 2023 yılına kadar, başta iktisat olmak suretiyle, birçok alanda izleyeceği politikaları barındıran kalkınma planına gore önümüzdeki dönemde Blockchain teknolojisi tabanlı merkez bankası destekli kripto para piyasaya süreceğini duyurmuş ve bu izahat Türk kripto para topluluğunda büyük coşku yaratmıştı.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!


Bunlar da ilginizi çekebilir:


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.