Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin dışındaki sanal para çeşitlerini temsil eder ve “Bitcoin alternatifi” anlamına gelir. Peki sanal para yatırımı yapmak istiyorsanız niçin bir yada birden oldukca altcoin tercih etmeniz gerekecek? 

Bitcoin piyasaya sürüldüğü 2009’dan bu yana, oldukca sayıda dolandırıcılığın merkezine oturdu. Türkiye’deki piyasalar da dahil olmak suretiyle küresel alanda yaşanmış olan dolandırıcılık ve siber saldırılar, oldukca sayıda insanoğlunun parasını kaybetmesine niçin oldu. Dolayısıyla bu durum, kripto para borsalarına olan itimatı sarstı. Bu aşamada Bitcoin’den sonrasında ortaya çıkan birçok altcoin, daha yenilikçi olmalarıyla birlikte güvenliği de ilkin plana çıkardı. Sadece karşımıza çıkan her yeni altcoin bir tek bağımsız girişimcilerden yada firmalardan çıkmıyor. Sanal para borsaları token denilen kendilerine hususi altcoin’ler sunuyorlar.

Fakat burada tüm altcoin’lerin Bitcoin’den daha güvenli bulunduğunu söylemek doğru olmaz. Şunu söyleyebiliriz ki, işlem hızının yüksek olması, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı daha dirençli olması şeklinde birçok pozitif yanı mevcut. Altcoinler değişik blok zincirlerinde işlem yapmak için kullanılabiliyor. Buna ek olarak yeni içeriklerin geliştirilmesi için de kullanılıyor. Sanal para dünyasını daha iyi idrak etmek için, 2020 yılının gelecek vaat eden altcoin’lerine özetlemek gerekirse bir göz atalım.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’in peşinden sanal para dünyasının en kuvvetli ikinci para birimi Ethereum’dur. Bitcoin 2.0 yada dijital petrol şeklinde değişik adlandırmaları vardır.  Oldukça daha gelişmiş bir algoritmaya haiz olan  Ethereum, dijital müzik dağıtımından finansal denetlemeye kadar birçok işlem için kullanılabiliyor. Bu özelliği aslen oldukca yakın gelecekte, sanal para biriminin çevresinde birçok yenilikçi iş modellerinin oluşacağına işaret ediyor. Son haberler de bu fikri destek sunar özellikte. Uzun soluklu bir yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için  Ethereum oldukça itimat verici bir kripto para. Ethereum, Bitcoin’e kıyasla daha güvenli adımlarla ve kuvvetli bir halde ilerlerken JPMorgan Chase, Microsoft ve IBM‘in desteğini alıyor.

Ripple (XRP)

Geleneksel bankacılık sistemine yenilik kazandıran Ripple, uzun ömürlü olacağının sinyalini en başlangıçta vermişti. Asya ülkelerinin yanı sıra Batı’da da fazlasıyla kabul gören bir sanal para birimidir.

Google’dan almış olduğu destekle sanal para hayatına tutunan Ripple, küresel finans işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir blok zincirine dayanıyor. En büyük özelliği, dövizden uçuş millerine kadar her türlü kıymet üstünden işlem yapılmasını sağlaması. Ripple, bankalar ve üçüncü parti ödeme hizmeti veren firmalar içinde ödeme yapılmasını sağlıyor. Kısaca iki banka içinde yada bir banka ile ödeme hizmeti içinde işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.

SpectreCoin (XSPEC)

Hemen hemen yeni olan bir öteki altcoin ise XSPEC, kullanıcı gizliliğini öne çıkarması ile biliniyor. Tüm işlemler TOR adlı bir ağda tutularak güvenlik sağlanıyor. Ödeme yapılacak adresleri otomatikman görünmez kılan XSPEC, düşük komisyon tutarı ile kullanıcılarına maksimum bir dakikada işlem tamamlama imkanı sağlıyor. Gelişme aşamasında olan SpectreCoin, yatırımcılar için kıymeti yükselen, bununla beraber dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir altcoin.

Ntx (NTX)

2013’te piyasaya 1,000,000,000 tane sürülen NXT, Bitcoin’den daha gelişmiş bir sistemdir. İlk yatırımcılarına oldukca düşük fiyatlardan yatırım yapma şansı sağlamış oldu. Java üstünden kodlanan NTX, ilerleyen dönemlerde blok zincirini güncelleyerek daha da süratli ve güvenilir işlem yapma imkanı sunmak istiyor. Hemen hemen oldukca dikkat çekmemiş olsa da, NTX’in amacı bigün kendi ekosistemini oluşturmak.

ICON (ICX)

NTX şeklinde, ICON da kendi ekosistemini oluşturmayı amaçlayan bir öteki kripto para birimi. ICON ekibinin en büyük amacı birçok blok zincirini bir araya getirerek devasa bir platform oluşturmak. Böylelikle finans, güvenlik, sigorta, sıhhat, eğitim ve tecim şeklinde birçok sektörün işlemlerini yürütmeyi amaçlıyor. Eğer Ethereum sahibi iseniz ICON almanız kolay bir hâl alıyor. İlk olarak bir dijital cüzdan edinmeniz gerekiyor. Arkasından ise Ethereum’u ICON’a yatırmanız kafi. Eğer Ethereum’unuz yoksa, cüzdanı edindikten sonrasında Ethereum almanız gerekiyor anlamına gelir.

Oyster Pearl (PRL)

PRL, yenilik mevzusunda dikkatleri üstüne çeken sanal para birimlerinden biri. PRL’nin kullanıcı tabanı, verilerini yenilikçi bir yöntemle koruma altına almak isteyenler ile internet sayfalarındaki reklamlardan kurtulmayı amaçlayan iki temel gruptan oluşuyor. PRL açık kaynaklı bir sistem olmakla birlikte veri koruma alanında Ethereum ile beraber çalışabiliyor. Gelecek vaat eden PRL, yazılımcılar için iyi bir alternatif olabilir. PRL almak için ilk izleyeceğiniz adımlar ICON ile aynı.

BLUE (BLU)

BlueCoin Bluetooth teknolojisi kullanan bir sanal para. BlueCoin’i, P2P (peer-to-peer) sanal para birimi olarak da tanımlayabiliriz. Ortaya çıkış amacı finansal işlemleri daha kolay hale getirmektir. En büyük özelliği ve pozitif yanları internete bağlı olmasanız bile işlem gerçekleştirebiliyor olmanız.

Litecoin (LTC)

En oldukca malum sanal para birimlerinden bir tanesidir. Litecoin’in amacı yenilik sunmaktan ziyade, Bitcoin’e rakip olmaktır. Litecoin’in algoritmasını Google’ın eski mühendislerinden Charles Lee hazırlamıştır. Litecoin oldukca süratli işlem süresiyle dikkat çeken bie sanal para birimidir.

Decred (DCR)

Bitcoin’e değişik bir yaklaşımla alternatif oluşturmak isteyen Decred’in amacı, kendine özgü bir yatırımcı topluluğu yaratmaktır. 2016’da hayata geçen Decred’in karar mekanizması yatırımcıların oy birliğine bakılırsa işliyor. Bu şekilde yatırımcı ve girişimciler için ideal bir seçenek olmayı amaçlıyor. Decred’i geliştirmek için güvenilir bir yazılımcı ekibin işin başlangıcında olduğu biliniyor.

Monero (XMR)

Monero, gizliliğe fazlasıyla ehemmiyet veren yatırımcılar için geliştirilmiş bir sanal paradır.  Yapacağınız alım-satım işlemleri, blok zinciri üstünde gizli saklı tutularak gerçekleştiriliyor. Monero güçlenen bir sanal para birimi olmasına karşın darknet içindeki kabahat örgütleri tarafınca da ilgi görüyor. Aynı gizlilik özelliklerini taşıyan Zcash para birimi geçmişte sahtekarlığa alet edilmişti.

Ethereum Classic (ETC)

Ethereum’a paralel bir platformu temsil eden ETC’nin ortaya çıkmasına, Ethereum topluluğunda yaşanmış olan bir münakaşa sebep olmuştur. Ethereum’un dolandıcılığa maruz kalmaması için kaynak kodunun değiştirilmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfeden bir grup, Ethereum’dan bölünerek ETC’yi oluşturdu. Üçüncü parti müdahalesini tamamen engellemeyi amaç edinen girişim büyük bir başarı gösterdi.

NEM (XEM)

XEM sanal paranın en büyük yatırımcı ağı Japonya‘da bulunuyor. NEM, Java’da hazırlanmış bir algoritma. Devamlı artan kıymeti, teknik data ve becerisi daha yüksek yatırımcılar için NEM’i iyi bir yatırım aracı haline getiriyor.

Dash (DASH)

Adını “digital” ve “cash” kelimelerinin birleştirilmesinden almıştır. Dash, anında tamamlanan işlemleriyle meşhur olan sanal para birimidir. Öteki sanal paralara bakılırsa Dash ile işleminizi bir saniyeden kısa sürede tamamlayabiliyorsunuz. Dash, kendisine özgü yada öteki altcoin’lere uyumlu birçok dijital cüzdanda tutulabiliyor.

IOTA Coin (MIOTA)

IOTA da fazlasıyla yenilikçi olmasıyla malum öteki sanal para birimi. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin para birimi olmayı hedefleyen IOTA’nın arkasına almış olduğu dev teknoloji firmaları vardır. Kendisine özgü bir blok zinciri sistemi olan IOTA’nın uzun soluklu yatırımlardan biri olacağı kati.

Waves (WAVES)

Waves, daha azimli yatırımcılara kendi sanal para birimlerini oluşturarak ICO (halka arz) yapma şansı veriyor. Tek yapılması ihtiyaç duyulan minimum 1 WAVES kullanarak kendinize hususi token yada sanal para oluşturmak. Oluşturduğunuz sanal birime adını verdikten sonrasında kitle fonlama için kullanabiliyor yada ICO yapabiliyorsunuz. Waves bununla beraber sanal para ile döviz alıp-satmanıza da olanak veriyor.

Stellar Lumens (XLM)

XLM’in amacı bankalar, ödeme sistemleri ve müşteriler içinde bağlantı oluşturmayı sağlamak. Kar amacı gütmeyen stellar.org tarafınca geliştirilen XLM, düşük ücretli finansal hizmetlerden yararlanmak isteyen müşterilere tutum sağlayarak işlem yapma şansı veriyor. Küresel finansal işlemleri geliştirmeyi amaçlayan Stellar 2014’ten bu yana dağıtılmış bir hesap defteri üstünden hizmet veriyor.

Stratis (STRAT)

Finansal işlemlerde kolaylığı hedefleyen bir öteki altcoin olan Stratis, firmalara kendilerine hususi blok zinciri kurmalarını sağlıyor. Bu sayede firmalar yada ödeme sistemi sunmak isteyen herhangi bir üçüncü parti, düşük maliyetle kendi blok zinciri altyapısını geliştirebiliyor.

Ox (ZRX)

Ox, Ethereum blok zinciri üstünde ERC20 tokenları alıp-satmanızı elde eden açık kaynaklı bir protokol. Amacı, Ethereum blok zinciri üstünde gerçekleştirilecek sayısız işlem için kullanılacak ERC20 adlı bir token üretmek.

KuCoin (KCS)

Çin merkezli KuCoin, yenilikçi bir iş modeli benimsiyor. Platformda meydana getirilen işlemlerden alınan ücretlerin yarısı, yine yatırımcılara ödeniyor. Piyasada 100 milyon KCS olduğu düşünüldüğünde, birikim elde eden yatırımcılar için iyi bir eylemsiz gelir deposu oluşturabileceğini söyleyebiliriz. KCS, Çin merkezli bir öteki gözde altcoin NEO işlemlerine de izin veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.