Altın Fiyatı Son 7 Yılın Zirvesinde: Bu Ne Anlama Geliyor?

Altın fiyatı, sert esen jeopolitik rüzgârlarında etkisiyle güvenli sığınak olarak görülen varlıklara yönelik artan talep sebebiyle ortalama yedi senenin en yüksek seviyesine terfi etti.

Kıymetli metalin bir onsu gün içinde 1.590 dolar seviyesine ulaştıktan sonrasında şu anda 1.573 dolardan işlem görüyor. Bu, güvenli liman varlıklarının tipik bir reaksiyonuydu. Altın Kasım 2019’dan bu yana neredeyse yüzde sekiz kıymet kazanmıştır.

Altın ve Bitcoin, İranlı General Kasım Süleymani’nin Başkan Donald Trump tarafınca yetkilendirilen bir ABD operasyonuyla öldürülmesinin peşinden yükselişe geçti. İranlı yetkililerin “ciddi misilleme” tepkisiyle ABD-İran gerginliği aniden şiddetlendirdi.

Goldman Sachs’taki emtia araştırmaları başkanı Jeff Currie, “Jeopolitik gerilimlerdeki ani gerilim artışlarının, itibari para birimlerinin kıymet kaybetmesine yol açmış olduğu ciddi durumlarda altın fiyatlarının yükseldiğini keşfettik.”

Altın savunucusu Peter Schiff  Twitter hesabından takipçilerine seslendi ve mevcut rallinin “güvenli liman satın almaktan” daha fazlası bulunduğunu kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.