Apple’ın kurucularından Wozniak, Bitcoin’lerini çaldırmış!

Günümüzde Bitcoin yatırımcılığı sanılandan oldukça daha riskli. Twitter ve Feysbuk şeklinde toplumsal medya ağlarını konut tutan dolandırıcılar, bazen toplumsal mühendislik kanalıyla Bitcoin cüzdanlarını ele geçirmeyi başarabiliyor.

Tüm birikimini dolandırıcılara kaptıran minik yatırımcıların sayısı her geçen gün artarken, bir itiraf ise Steve Wozniak’tan geldi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple’ın kurucuları içinde yer edinen Wozniak’ın Bitcoin’lerini çalınmış olduğu ortaya çıktı.

7 tane Bitcoin’ini çaldırmış!

Hindistan’da organize edilen bir etkinlikte söz alan Wozniak, “Blockchain yalnızca kimin Bitcoin’e haiz bulunduğunu belirleyen bir sistem. Bu, dolandırıcılığın mümkün olmadığı anlamına gelmiyor normal olarak. Örneğin ben 7 tane Bitcoin’imi dolandırıcılara kaptırdım” açıklamasında bulunmuş oldu.

Teknoloji gurusu Wozniak’ın sahtekarlığa kurban gitmesi hikayesi ise oldukça bilindik, günümüzde de kullanılan bir dolandırıcılık yöntemi.

Kendisine Bitcoin alabileceğini söyleyen birine para gönderen Wozniak, karşı tarafın çalıntı kredi kartı kullanarak Bitcoin almaya emek vermesi sonucu işlemin iptal edilmesiyle beraber neye uğradığını şaşırmış. Böylece ne Bitcoin‘lerini alabilmiş, ne de Bitcoin satıcısına gönderilmiş olduğu parayı.

1 BTC=700 dolarken…

Yalnızca tecrübe etmek için 7 tane Bitcoin almak istediğini belirten Wozniak, o tarihte bir Bitcoin’in fiyatının 700 dolar bulunduğunu da not düştü. An itibariyle 10 bin 200 dolardan işlem gören Bitcoin’ler bugün duruyor olsaydı, Wozniak ortalama 70 bin dolara haiz olacaktı.

Sadece bu asla problem değil, şu sebeple Wozniak halihazırda 100 milyon dolarlık bir servete haiz. Kaybetmiş olduğu 70 bin dolar muhtemelen umurunda bile olmayacaktır.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.