Arjantin’de Bir Banka Sınır Ötesi Ödemeler için Artık Bitcoin Kullanıyor

Arjantin’in Banco Masventas bankası pazartesi gününden itibaren müşterilerin bitcoin kullanarak sınır ötesi ödemeler göndermesini sağlayacağını deklare etti.

Latin ABD merkezli döviz kurumu Bitex’in 2014 senesinde kurduğu bir ortaklık ile ilgili açıklamasında,  “Swift’e alternatif olarak Bitcoin’in de internasyonal işlemlerde bir ödeme yönteminin olarak kullanılmaya başlanması gerekiyor.” demişti.

Bitex memuru Manuel Beaudroit, CoinDesk’e, firmanın bu ilk kez bir mahalli bankanın sınır ötesi ödemeler için bitcoin kullanmaya başladığına inandığını söylemiş oldu.

 

Bildirilerde Masventas’ın ana hissedarı Jose Dakak, bankanın dijital ve akıllı telefon tabanlı hizmetlerini geliştirmek ve bankanın hizmet maliyetini düşürmek için bu hamleyi yaptıklarını söylemiş oldu.

Bitex, “Bitex platformunun yurtdışındaki müşterilerimiz için ödeme ve tahsilat işlemleri için stratejik bir ortak olarak görevlendirmek bulunduğunu” belirtti.

Beaudroit, banka işlemlerinin hemen hemen bitcoin ile ödenmesi başlatılmamasına karşın, satın alan işlemleri için yakında bitcoin kullanacak.

CoinDesk’e şunları söylemiş oldu:

“Müşteriler bankadan internasyonal ödeme yapmasını isteyecekler ve Bitex bankası yakın bir zamanda bunu sağlayacağından dolayı, oldukça tercih edileceğini düşünüyoruz. Müşterilerimiz için de güzel bir yöntem olacağını düşünüyorum. Müşteriler bitcoine dokunamuyorlar ve bitcoini göremiyorlar. Bu durum şeffaflık açısından son aşama güzel bir gelişme. “

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.