Ark (ARK) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ark (ARK) Nedir?

Ark: Temel Bilgiler

ARK, değişik blok zinciri teknolojilerini birbirine bağlayan ve “ARK SmartBridges” adını verdiği hibrit bir blok zinciri oluşturan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ekosistemdir. ARK, benzersiz değişimler sunarak ve Delegated Proof of Stake (DPoS) konsensüs algoritmasını geliştirerek kodlarda değişim icra eden Lisk, Crypti ve BitShares benzer biçimde projelerden esin almıştır.

ARK’nın temel amacı, tüketiciler tarafınca kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesi için hususi olarak tasarlanmış bir ekosistem oluşturmaktır. ARK, anahtar teknolojileri entegre ederek ve son aşama güvenli bir blok zinciri üstünde bir platform oluşturarak bu hedefe ulaşmayı hedefliyor.

ARK yalnız bir kripto para birimi değil, bununla beraber Delegated Proof of Stake (DPoS) Konsensüs mekanizması üstünde çalışan güvenli bir blok zinciri ağıdır. ARK ağı, ağı çalıştırmak ve işlemleri doğrulamaktan görevli 51 delege kullanarak ARK madenciliğine izin verir. Bu delegelere blok ödülü olarak 2 yeni ARK token verilir.

Ark (ARK) Geliştirme

27 kişiden oluşan merkezi olmayan bir ekip ARK’yı kurdu. Ekip, Mike Doty (Genel Müdür / Kurucu Ortak), FX Thoorens (CTO / Kurucu Ortak), Lars Rensing (CFO / Kurucu Ortak) ve öteki üç yönetim kurulu üyesinden oluşan 17 çekirdek üyeden oluşmaktadır.

ARK, Kasım-Aralık 2016 içinde 2.000 BTC çoğaltmak amacıyla “ARK Token Takas Kampanyası” olarak adlandırılan İlk Para Teklifini başlattı ve ICO’nun sonunda 1200 BTC’ye yükselterek iade ile sonuçlandı.

Başlangıçta toplam 125 milyon ARK token basıldı. Tokenlar ICO katılımcıları, ARK kurucu ekibi, ARKShield Programı, Escrow ve ilk ödüller içinde belirli bir oranda dağıtıldı. Token dağıtımı aşağıda verilmiştir:

-ARK Token Değişiklik Kampanyası Katılımcıları %75 [93.750.000]

-ARK Kurucuları Ekibi %15 [18.750.000]

-ARKShield Programı %7 [8.750.000]

-Ödül %2 [2,500,000]

-Emanet %1 [1.250.000]

(ARK Token dağıtım tablosu, Toplam jeton sayısı = 125.000.000. Kaynak: ARK Whitepaper)

Ark’ın Yararları Nedir?

Ark Teknolojisi

Ark Ekibi (ARK’nın arkasındaki ekip) iki eleştiri alana odaklanmıştır:

1. Gerçek insanoğlu için ergonomik hizmetlere izin vermek

2. Süratli ve güvenli bir çekirdek teknoloji oluşturmak

ARK SmartBridges, ARK platformunun erişimini çoğaltmak için çeşitli tescilli blok zincirlerini birbirine bağlar. Bu SmartBridge’ler, bağlı blok zincirlerinin birbirleriyle kontakt kurmasına izin verir ve onlara gelişmiş işlevleri ve görevleri gerçekleştirme kabiliyeti verir.

ARK, başlangıçta BitShare tarafınca sunulan Delegated Proof of Stake konsensüs mekanizmasını kullanır. ARK konsensüs mekanizması DPoS, ARK Ağını çalıştırma ve işlemleri doğrulama benzer biçimde işlevleri gerçekleştiren 51 düğüm yada delegeye dayanır. Bu delegeler, her ARK token sahibinin katılmasına müsaade eden bir oylama sistemi ile seçilir.

ARK Kullanım Alanı

InterPlanetary File System (IPFS) benzer biçimde hızla gelişen teknolojinin entegrasyonu yardımıyla ARK, merkezi olmayan medya hizmetleri platformu geliştirme kabiliyeti kazanmıştır ve bu da ARK ekibinin Dosya paylaşımı, ses ve video akışı hizmetlerini kullanarak yeni gelir akışları oluşturmasını kolaylaştırdı.

Ark, içerik oluşturucuların bilhassa blockchain hizmetlerini entegre etmek için tasarlanmış yüksek kaliteli bir akış yazılımından yararlanabilecekleri merkezi olmayan bir medya akış platformu sağlamayı hedefliyor.

ARK Token Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Ark (ARK) Satın Alma

Başlangıçta toplam 125 milyon ARK token basıldı. ARK, delegelerini her seferinde bir işlemi doğruladıklarında 2 yeni token ile ödüllendirir ve bu da toplam arza eklenmiş olur. ARK madenciliğinin bir sonucu olarak, toplam ARK token arzı 125 milyonu aştı.

ARK tokenleri, Binance, LIVECOIN, SimpleSwap, CoinSpot, UPbit, BITTrex ve ötekiler benzer biçimde küresel olarak çeşitli borsalarda satın alınabilir yada takas edilebilir. Bir çok piyasa ARK ile BTC’yi eşleştirmiştir.

Ark (ARK) Depolama

Kullanıcılar, ARK tokenlarını resmi olarak desteklenen ARK Cüzdanında saklayabilir. ARK masaüstü Cüzdan, ARK iOS Cüzdan, ARK Kağıt Cüzdan, Android için Mobil Ark benzer biçimde birçok platformda mevcuttur.

ARK tokenleri, Ledger Nano S benzer biçimde bir donanım cüzdanında da saklanabilir. Buna ek olarak ARK, ARK markası Ledger Nano S adlı kendi markalı donanım cüzdanlarını piyasaya sürmelerine müsaade eden Ledger ile ortaklık kurmuştur.

Ark (ARK) Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

ARK, Lisk, Bitshare ve Crypti’den tasarlandı, sadece Delegates Proof of Stake olarak adlandırılan düşünce birliği mekanizmasını geliştirmek için kodda değişim yapılmış oldu. Kodla olan bu bağlantı, ARK’nın öteki blok zinciri teknolojileriyle göreceli kolaylıkla etkileşime girmesine müsaade edecektir.

Ek olarak ARK ekosistemi, değişik blok zincirlerinin entegrasyonuna ve son aşama güvenli bir blok zinciri üstünde bir platform meydana getirmeye izin verir. Böylece bu da ARK Ağının kabiliyetlerini ve avantajlarını artırır.

Ark’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

ARK’nın performansına bakarsak iyi performans gösterdiğini görürüz. Yazının yazıldığı tarih itibariyle (Aralık 2020) ARK Token $48.204.522 piyasa değerine haizdir. Küresel bazda ise 160. piyasa sıralamasına haizdir.

ARK, Ledger ve Bitcoin PR Buzz benzer biçimde bazı tanınmış firmalarla bazı büyük ortaklıklar kurdu. Ek olarak Forbes, Inc, Yahoo Finance, vb. benzer biçimde çeşitli medya kurumlarında da yer almıştır.

ARK bunlara ek olarak, ARK’nın medya akış hizmetleri, dijital koleksiyon kart oyunu, topluluk satış platformu vb. benzer biçimde yeni gelir akışları oluşturmasına destek olacak çeşitli blok zinciri entegre hizmetleri başlatmayı da planlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.