Avrupa Merkez Bankası: Hiçbir AB Üyesi Kendi Kripto Parasını Oluşturamaz

Estonya kendi kripto parasını oluşturmak isteyen bir AB üyesi ülke olarak büyük engeller ile karşı karşıya kaldı. Avrupa Merkez Bankası yöneticisi açıklamasında ”hiçbir AB üyesi ülke kendi para birimini oluşturamaz, AB’nin para birimi Euro’dur!” ifadesi ile beraber AB üyelerinin eğer ki kendi kripto paralarını oluşturmak istiyorlar ise bu mevzuda kendileri ile görüşme yapabilecek olduklarını sadece gene de kendi kripto paralarını oluşturmalarına pozitif yönde bakılmadığını açıklamıştı.

AB’nin bu uyarılarını dinlemek zorunda kalan Estonya ise kendilerine ilişik olarak kripto para üretmekten vazgeçtiklerini ve Euro kullanan bir ülke olarak kendilerine ilişik kripto paranın olmayacak bulunduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği Bu Mevzuda Kati Emin

Avrupa’nın bu mevzuda kati kararları olmasının sebebi birlik içinde ekonominin en üst düzeyde tutulmasını sağlamak, itimat vermek, ihtimaller içinde karışıklıkları engellemek olduğu bilinmekte. ABD dahi kendisine ilişik kripto para üretimi yapmazken öteki ülkelerin kendisine ilişik kripto paralar çıkarması pek fazla dikkate kıymet olmayacaktır. Zinhar Estonya kendi kripto parasını çıkarmak mevzusunda ısrar eden olsaydı AB’nin bu mevzuda Estonya için bazı yaptırımları olabilir ve cezalar verilebilirdi. Estonya yönetimi ise AB’ye tam bağlı olduklarının mesajını vererek bu mevzuda adım atmayacak olduklarını geçtiğimiz gün itibari ile açıklamıştı.

  • Türkiye bir Avrupa Birliği üyesi olmadığından kendi kripto parasını üretebilir. Fakat AB’ye giriş sürecinde bu durum negatif algılanabilecek olduğu suretiyle AB’y giriş tamamlanmadan ilkin kendi kripto parasını üretmemesi istenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.