Bakkt beklentilerin uzağında kaldı: Bitcoin’i bekleyen sıradaki büyük gelişme ne?

Bakkt’ın lansmanı beklentilerin uzağında kaldı. Fizyolojik teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin başlatılması, öngörülen fiyat yükselişini tetiklemek yerine piyasanın aşağı yönlü bir kırılma yaşamasına niçin oldu.

Blok ödülü yarılanması

Şimdi ise kripto para dünyasında bir başka mühim vaka da yolda. Bir sonraki Bitcoin blok ödülü yarılanmasının Mayıs 2020’de gerçekleşmesi planlanıyor. Acaba Bitcoin blok ödülü yarılanması Bakkt’ın yarattığı hayal kırıklığını ortadan kaldıracak mı?

Bakkt 23 Eylül’de resmen faaliyetlerine başladı. Sadece uzun süredir büyük bir merakla ve heyacanla beklenen lansman, beklenen meyveleri vermedi. Her şeyden ilkin, Bakkt’in ilk gününde işlem hacmi bir tek 72 Bitcoin’di. Karşılaştırmak gerekirse CME’nin ilk gününde ise işlem hacmi ortalama 5.298 Bitcoin’di.

Hepimiz fizyolojik teslimli Bitcoin vadelileriyle beraber piyasanın yükselişe geçeceğini tahmin ediyordu sadece platformun başlamasından sonraki 24 saat içinde kripto para piyasası beklentilerin tersi yönde düşüşe geçti. Bitcoin geride bıraktığımız haftalarda neredeyse %13 kıymet kaybı yaşadı ve hala düşüşe devam ediyor. Bununla beraber, Bakkt’ın kurumsal yatırımcılara piyasanın kapılarını açmış olduğu için kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasını manipüle etmiş olduğu dahi iddia edildi.

Yatırımcılar umutlarını koruyor

Her ne kadar Bakkt’ın fizyolojik teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri kripto para piyasasında beklenen etkiyi yaratmasa da yatırımcılar 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanması sebebiyle umutlarını koruyor.

Bitcoin Halving

Kripto paralar, onları deflasyonist bir yapıya haiz ve Bitcoin’in toplam arzı da 21 milyonla sınırı olan. Her dört yılda bir Bitcoin ağındaki  madencilik ödülü %50 yarılanıyor. Blok ödülü yarılanmalarıyla piyasaya sürülen Bitcoin miktarının azalması Bitcoin fiyatına da pozitif tesir ediyor. Öyleki ki 2016 yılındaki blok ödülü yarılanmasından sonrasında, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bir sonraki blok ödülü yarılanmasına da aynı beklentilerle yaklaşıyoruz. Tarih tekerrür edecek mi hep beraber göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.