Bakkt Yeni Ürününü Duyurdu: CME Group İle Rekabet Kızışıyor, İşte Detaylar

Coindesk’te yer edinen habere gore Intercontinental Exchange (ICE) destekli kripto para alım satım platformu Bakkt, 2019 yılı sonuna kadar nakit anlaşmalı Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri başlatma planını duyurdu.

Bakkt COO’su Adam White yapmış olduğu açıklamada “Nakit olarak düzenlenmiş bir sözleşme sunma niyetindeyiz” dedi. Rapor ek olarak, yeni ürünün Bakkt ana şirketinin Singapur merkezli takas bürosu tarafınca sunulacağını, sadece öteki ülkelerden (ABD de dahil olmak suretiyle) vadeli işlem tüccarlarının da ürüne erişebileceğini belirtiyor.

Bakkt Resmen Faaliyete Geçti

Uzun soluklu bekleyişin ve birçok ertelemenin arkasından Bakkt nihayet 23 Eylül’de resmi olarak faaliyete geçmişti. Şirket, fizyolojik olarak düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemlerini ilk kez piyasaya sürdü ve CFTC tarafınca engellenen yeni bir kripto para girişimi olan ve fizyolojik teslimli Bitcoin vadelileri mevzusunda kendisiyle yarışan LedgerX’in önüne geçmeyi başardı.

Bakkt, Eylül ayında soğuk bir başlangıç ​​yapmış oldu ve bazı piyasa analistlerine gore lansmandan birkaç gün sonrasında gerçekleşen kripto para piyasasındaki çöküş, Bakkt’ın işlem hacimlerini de asla beklenmediği kadar fena etkiledi. Sadece Ekim ayıyla beraber, borsa nihayet tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmeyi başararak kendisine ümit bağlayanları bir nebze de olsun rahatlattı.

Bakkt ve CME Rekabeti

Sadece, Bakkt’ın işlem hacmi ne yazık ki CME Group’un oldukça arkasında. Şikago merkezli vadeli işlemler platformu CME’nin rakibi CBOE hatırlanacağı suretiyle Mart ayında yetersiz talep sebebiyle havlu atmış ve bu durum CME Group’un da bir fazlaca işine gelmişti. Şu anda CME’de işlem gören nakit takas edilmiş Bitcoin vadeli işlemlerinin hacmi ortalama 32.500 BTC’ye (284 milyon dolar) ulaşmış durumda.

Hem Bakkt hem de CME Group, en yakın gelecekte Bitcoin vadeli işlemlerinde de opsiyonları başlatmayı planlıyor. CME Group kısa süre ilkin yeni ürünün 13 Ocak 2020’de piyasaya sürülmesinin beklendiğini deklare etti.

Öne Çıkanlar:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.