Balancer (BAL) Nedir?

Mart 2020’de, Ethereum’un merkezi olmayan finans ekosistemi son olarak oyuncusuna kavuştu: Balancer. Balancer hakkında hemen sonra konuşacağız. İlk olarak, Balancer protokolünün kısa bir dökümünden bahsedenim.

Balancer: Ethereum Tabanlı Otomatik Piyasa Yapıcı Protokolü

Balancer, otomatik pazar yapmaya müsaade eden, Ethereum’a dayalı merkezi olmayan bir finans protokolüdür.

Daha genel olarak, geleneksel bir piyasa yapıcı / likidite sağlayıcısı, finansal araçlar satın alır ve satar. Bir piyasaya likidite sağlar ve alış ve satış tutarları arasındaki farktan kâr sağlar. Bundan dolayı, otomatik bir piyasa yapıcı (Automated Market Maker – AMM), “tecim için kuralları tanımlayan algoritmalar tarafınca denetim edilen bir piyasa yapıcı aracıdır.

Ethereum’u AMM’ler, bir pazardaki varlıklar, bu pazarı denetim eden algoritma ve bir pazar yaratma kabiliyeti ile birleştirmek, merkezi olmayan hale gelir.

Balancer, otomatik pazar oluşturmayı destekleyen ilk DeFi protokolü değildir. Uniswap ve Curve benzer biçimde platformlar da vardır. Balancer’ı benzersiz kılan şey, protokolün pazar başına sekize kadar varlığı (desteklenen varlıkların ağırlıklandırılması isteğe bağlıdır) ve havuzun oluşturucusu tarafınca belirlenen hususi işlem ücretlerinin yanı sıra desteklemesidir.

Kullanıcılar hemen sonra havuzları iki şekilde kullanabilir:

Likidite Sağlanması: Kullanıcılar, desteklenen varlıkları havuzlara yatırarak havuz kullanıcılarına likidite sağlayabilir. Varlıkları yatıranlar, oynaklık ve öteki faktörler sebebiyle bir ücret kazanabilir. Sadece likidite sağlayıcılarının varlıklarının bir kısmını kaybedebileceği durumlar vardır.

Alım Satım: Kullanıcılar, Balancer’ın akıllı sipariş yönlendirme sistemi ile kripto para biriminin düşük ücretlerle ve yüksek hızlarda değiş tokuş edilmesini elde eden havuzlar vasıtasıyla merkezi olmayan bir halde token ticareti yapabilirler.
Fiyat elde etmek için buyruk defterlerini kullanan Coinbase ve Binance benzer biçimde merkezi borsaların aksine, bir havuzdaki tokenların fiyatı, belirlenen ağırlıklarından sapmalarına dayanır.

Balancer’in esnek parametreleri sebebiyle havuzlar, kripto sahiplerinin varlıklarını takas etmeleri için bir yer sağlamaktan oldukca daha fazlasını yapabilir.

BAL Nedir?

Daha ilkin de belirtildiği benzer biçimde, BAL, Balancer’in mahalli yönetim tokenıdır. DeFi protokolünün arkasındaki ekip, bunu “merkezi olmayan ve yönetimi çeşitlendiren” lüzumlu bir adım olarak görüyor.

“BAL token’larının protokole uyum ve iştirakı elde eden vasıta olduğuna inanıyoruz. BAL tokenları bir yatırım değildir. BAL token sahipleri, protokolle bir halde arayüz oluşturan, gelecekteki gelişimine kendini adamış ve yönetişim masasında bir koltuk isteyen kişiler olmalıdır. “

BAL sahipleri “protokolü tam potansiyeline ulaştırmaya destek olabilir.” Balancer, protokolü Ethereum dışındaki blok zincirlerine tatbik eden, ikinci katman çözümleri tatbik eden, gelir elde etmek için protokol düzeyinde ücretler getiren ve daha fazlasını BAL sahiplerinin yapabileceği fiil örnekleri olarak bilhassa adlandırır.

Şu anda yürürlükte olan resmi bir yönetişim yapısı yoktur. Sadece başlatıldığında, Balancer’in protokolü de öteki protokollere benzer olabilir. Öteki DeFi protokolleri aşağıdaki yönetişim yapısına haizdir:

  • Kullanıcılar, protokolü kullanırken bir problemi tanımlar ve gözlemlerini çevrimiçi olarak paylaşır.
  • Kullanıcılar, problemi halka açık forumlar vasıtasıyla ele almanın en iyi yollarını daraltır.
  • Kullanıcılar, soruna yönelik bir çözümün teknik özelliklerini oluşturur ve sunar.
  • Topluluğa sunulur, arkasından oylanır.
  • Teklif oyların çoğunluğunu alırsa ve / yada belirli bir barajı aşarsa uygulanır.

Kripto Para Birimi BAL’ı Iyi mi Alırsınız?

Toplam BAL arzı sonunda 100 milyon token olacak. Halen, kripto para biriminin arzı 35 buçuk milyon tokena yakın. Bunun mevcut dökümü şu şekildedir:

25 milyon Balancer Labs’deki paydaşlar içindir. Kurucu ekip, hisse senedi opsiyonlarına haiz olacak olanlar (mesela gelecekteki çalışanlar, imtiyaz kazanan mevcut çalışanlar), danışmanlar ve yatırımcılar. 25 milyonun 2,5 milyonu hisse senedi opsiyonu olarak kullanılmak suretiyle tahsis edilmiştir.

5 milyonu “Balancer ekosisteminin büyümesine ve gelişmesine destek olacak stratejik ortakları çekmek ve teşvik etmek” için konuşlandırılacak Balancer Ekosistem Fonu’na gidiyor. Bu fonun yönü BAL sahipleri tarafınca denetim edilecektir.

5 milyonu, Balancer Labs’e gelecekte “operasyonları ve büyümeyi” desteklemek için daha çok pist sağlayacak olan Bağış Toplama Fonuna gidiyor.

Haziran ayında Balancer, yukarıda belirtilmeyen 65 milyon koinin dağıtımını meydana getirecek olan “likidite madenciliği” ni etkinleştirdi. Bu süreçte her hafta 145.000 BAL yada yılda ortalama 7,5 milyon BAL dağıtılır. Bu hızla, altcoin’in tamamen dağıtılması ortalama dokuz yıl sürecek benzer biçimde görünmektedir.

Kripto para birimini kazanmak, bir havuza likidite sağlamak ve arkasından her hafta ödenen ödülleri almak kadar basittir. Likidite madenciliği şu anda tüm havuzlar için etkindir. Mevcut ödül modeli, havuz yaratıcılarını işlem ücretlerini düşük tutmaya teşvik ediyor, bu da daha çok likidite çekmeli ve LP’lere daha çok BAL talep etme hakkı veriyor.

BAL’ın dağıtılma şekli, kripto sahiplerinin Balancer protokolünü almak istediği yöne bağlı olarak değişebilir. Firmanın yazdığı benzer biçimde:

“Bunların ne kadarının – hangi programda, hangi kurallar altında – dağıtılacağı, sonucunda BAL sahiplerinin vereceği bir karardır. Yöneticiler uygun görürse, yönetim BAL dağıtımını hızlandırmaya karar verebilir. “

Altcoin, kripto borsaları kanalıyla da elde edilebilir. BAL şu anda Balancer’ın havuzları, Uniswap havuzları ve FTX, Poloniex ve Bibox benzer biçimde merkezi borsalar tarafınca desteklenmektedir.

Daha Geniş DeFi Trendinin Parçası

BAL’ın lansmanı, yönetişim kripto varlıklarını başlatarak gerçek merkeziyetsizliğe ulaşmaya çalışan daha geniş bir protokol eğiliminin bir parçası.

Balancer Labs Haziran ayında BAL dağıtma niyetini duyurduktan birkaç hafta sonrasında, para piyasası protokolü Compound (COMP) ile aynı şeyi yapmış oldu. BAL benzer biçimde COMP da sahiplerinin bir yönetişim çerçevesi vasıtasıyla Ethereum tabanlı uygulamanın yönünü etkilemesine müsaade eden bir tokendır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.