Basic Attention Token Nedir? BAT Nedir?

Bir çok web kullanıcısı, çevrimiçi reklamlardan kaçınmak için elinden geleni yapıyor, sadece ya bu tarz şeyleri görüntülemek için parasal bir teşvikleri olsaydı? Basic Attention Token, ethereum blok zincirini ve Brave adlı hususi bir web tarayıcısını kullanır. Token, Brave platformunda para birimi olarak kullanılır ve birkaç değişik reklam hizmeti alabilir. Bu rehber yazımızda sizler için Basic Attention Token Nedir?” sorusunun yanıtını derledik .İyi okumalar…

Basic Attention Token Nedir? (BAT)

Başlangıç Kılavuzu:

Basic Attention Token (BAT), yaratıcılar ve tüketiciler için adil olan dijital reklamcılık çevresinde erdemli bir döngü oluşturmayı amaçlayan bir kripto para birimidir.

Ethereum (ETH) üstünde çalışan ve Brave adlı hususi bir web tarayıcısına mahalli olarak entegre edilen BAT, web etkinliklerine bakılırsa reklamverenler, yayıncılar ve web kullanıcıları içinde takas edilebilir. Ek olarak bu üç grup arasındaki ticareti kolaylaştırmayı da amaçlamaktadır.

Kullanıcılar, reklam içeriğini görüntüledikleri için BAT ile ödüllendirilir. Yayıncılar daha etkili reklamlar sunabilir ve reklamverenler, mesajlarının istekli bir kitle tarafınca görüntülendiğinden güvenli olabilir.

Netice, BAT tarafınca desteklenen yeni bir tür dijital reklam platformudur.

Kullanıcılar BAT’ı tutabilir, fiat para yada başka bir kripto para birimi ile takas edebilir yada en sevdikleri içerik oluşturucularını desteklemek için ödeyebilirler.

BAT Iyi mi Çalışır?

Tüm BAT işlemleri, geliştiricilerin hususi kripto para birimleri ve uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan halka açık bir blok zinciri olan Ethereum’a yerleşir.

Brave Browser

BAT kripto para birimi, tokenı oluşturan ekip tarafınca geliştirilen Brave adlı bir web tarayıcısında çalışır. Brave, rakip tekliflerden 3-6 kat daha süratli yüklendiğini iddia eden parasız bir tarayıcıdır. Şu sebeple yalnızca kullanıcılar bu tarz şeyleri görmeyi tercih ederse reklam sunar.

Brave tarayıcı kullanıcıları, reklamları görüntülemek için BAT olarak ödeme almalarına yada çalışmalarını desteklemek istedikleri içerik oluşturuculara BAT göndermelerine olanak tanıyan Brave Rewards programına kaydolabilir.

Brave’in varsayılan ayarı seyircileri ve reklamları engellemektir. Yalnızca kullanıcı kaydolduğunda reklamları açar. Ondan sonra Brave, güvenilir ortaklardan mahalli reklamları sunar. Kullanıcılar bu reklamları görüntülemek için BAT olarak ödüllendirilir.

Gizlilik Merkezli Tarayıcı: Brave Browser

BAT, Brave tarayıcısına odaklanmıştır. Brave, seyircileri ve fena amaçlı yazılımları engellemek için tasarlanmış açık kaynaklı, gizlilik merkezli bir tarayıcıdır. Kullanıcı dikkatini anonim ve güvenli bir halde seyretmek için blockchain teknolojisini kullanır ve bu da yayıncılar için ödüllere dönüşür.

Bir kullanıcının dikkati, şu demek oluyor ki reklamlar şeklinde dijital içeriğe odaklanan zihinsel iştirakı, Brave vasıtasıyla kaydedilir. BAT’ın yapımcıları, kullanıcının hususi verilerinin ve seyretme bilgilerinin yalnızca kullanıcının cihazında saklandığını ve bunun anonim ve hususi olmasını sağladığını belirtir.

Dijital reklam yayıncıları, kullanıcı ilgisine bakılırsa Basic Attention Token ile ödüllendirilir. Kullananların devamlı ilgisini çekmede içerikleri ne kadar verimli olursa, yayıncı geliri o denli artar. Bununla birlikte, reklamverenler daha iyi yatırım getirisi elde edebilir. Brave, reklamverenlere sahtekarlığı azaltmada destek olmak için anonim kullanıcı dikkat verilerini de kullanır .

BAT, tüm süreci kolaylaştıran dijital para birimidir. İlgili herhangi bir reklam içinde ne olduğu için hem artan süreye hem de görüntüdeki piksellere bakılırsa hesaplanan dikkat kıymeti ile bağlantılıdır. BAT sistemi, gelecekte dijital reklamlarla ilgili kullanıcı eylemini daha çok ölçmeyi ve paraya dönüştürmeyi planlamaktadır. Brave, müşterilerin ilgi alanlarını belirlemek için makine öğrenimi algoritmalarına dayalı olarak reklamları müşterilerle eşleştirmeye de destek sağlar.

Dolandırıcılık ve gizlilik sorunları ile ilgili endişeler beklentisiyle, Brave ve BAT geliştiricileri, tarayıcı ve dijital token sistemine bir takım güvenlik önlemi oluşturdu. Geliştiriciler, “kriptografi, daha iyi istemci tarafı bütünlüğü ve açık kaynak kanalıyla elde edilmiş şeffaflık kanalıyla ihtimaller içinde reklam sahtekarlığını azaltmayı planladıklarını” belirtiyorlar.

Brave Micropayments Ledger (Brave Mikro Ödeme Defteri)

BAT’ın hareketini seyretmek için Brave, Brave Micropayments Ledger’ı kullanır.

Buradaki düşünce, Brave Micropayments Ledger’ın reklamverenlerin, yayıncıların ve okuyucuların ödemeleri birbirleri içinde hareket ettirmek için akıllı sözleşmelere girmesine izin vermesidir.

Brave, çevrimiçi medya işlemlerinde paydaşlara anonimlik sağlamak amacıyla blok zinciri için sıfır informasyon kanıtlarının kullanımını araştırıyor.

BAT’ı Kim Geliştirdi?

Brave Software’in kurucusu, özgeçmişinde JavaScript programlama dilinin oluşturulması ve Firefox web tarayıcısının beraber kurulmasını içeren Brendan Eich‘dir.

2017’de Brave, BAT için ilk token teklifini (ICO) tamamladı ve 1 milyar BAT satarak 30 saniyede 35 milyon dolar topladı. O zamanlar 500 milyon BAT, Brave Software tarafınca rezerve edildi.

Bu toplamın 200 milyon BAT’ı Brave ekibi için ayrıldı. Ve 300 milyon BAT, platformu tanıtmak için daha sonraki bir tarihte satılmak suretiyle ayrıldı.

BAT’ın Niçin Bir Kıymeti Vardır?

Reklamcılık işinin gözbebeği paradır. Reklamverenlere, ürün yada hizmetlerinde kaç seyirci alabileceklerine bakılırsa ücret ödenir.

Sadece bu izleyicilerin hakkaten ilgilendiklerinin garantisi yok. Görüntüleyenler BAT ile ödüllendirildiğinden, düşünce, platformu kullanan reklamverenlerin reklamlarının görüldüğünden daha güvenli olabilmeleri ve bu bölünmemiş ilgi için prim ödemeye istekli olmalarıdır.

Brave, reklam içeriğini bir gelir paylaşımı biçimi olarak gören kullanıcılara BAT öder. Kullanıcılar bunu itibari para birimi ile değiştirebilir yada dijital bir cüzdanda tutabilir. BAT ek olarak borsalarda da işlem görebilir.

BAT ek olarak dolaşımda yalnızca 1 milyar BAT ile sınırı olan bir varlıktır. Ek olarak, Brave, kullanıcı büyümesini teşvik etmek için ayrılan 300 milyon BAT’ı dağıttıktan sonrasında yeni token oluşturulmayacaktır.

Bu, yatırımcıların tokenlerinin toplam BAT arzının malum bir yüzdesini temsil ettiğinden güvenli olabileceği anlamına gelir.

Niçin BAT Kullanılıyor?

İnternette informasyon akışını sürdürmek için içerik oluşturucuların gelir elde etmesi gerekir.

İlk blog gönderisinde Eich, parasız netin önemini kabul etti, sadece ödünleşmenin ticari web sitelerinin var olması için reklam gelirine gereksinim duyması bulunduğunu söylemiş oldu. Bu temel “çıkar çatışması” nın, reklamveren-kullanıcı ilişkisinin mevcut kedi-fare durumundan görevli bulunduğunu söylemiş oldu.

Brave ve BAT, çekişmeyi bir el sıkışmasına dönüştürmeye çalışıyor. Böylece reklamverenler, can bunaltan olmadıklarını bildikleri ilgili bir kesime ulaştıklarından güvenli olabilirler ve kullanıcılar reklam gelirinin bir kısmını kendileri için biçebilirler.

BAT, reklamverenler, yayıncılar ve seyirciler için eşit derecede yararlı olan bir reklam platformu oluşturarak bu kaçınma ve güvensizlik döngüsünü kırmaya çalışır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.