Başkent Tahran’da Bitcoin Mesaisi: İranlı Yetkililerden Eş Zamanlı “Bitcoin” Açıklamaları

Ülkenin resmi medya organı Tesnim’e açıklamalarda bulunan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, Kara Parayla Savaşım Yüksek Konseyi’nin almış olduğu kararla Bitcoin’le meydana getirilen işlemlerin İran’da yasaklandığını belirtti.

 Hakimi vatandaşlarını kripto paralara yatırım yapmanın riskleri mevzusunda uyardı. Hakimi’nin açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

İran’da Bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin’in fiyat dalgalanması oldukça yüksek olduğundan yasal riskler barındırıyor. Bu yüzden vatandaşların bu oyuna girmemesini tavsiye ediyorum.

Bitcoin Yasak Madenciliği Özgür

İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, aslına bakarsak pek de şaşırtıcı olmayan bir halde, İran’da kripto para madenciliğinin ise yasaklanmadığını duyurdu. İran bu hamlesiyle kripto para madencilerini, ucuz elektrik avantajını kullanarak ülkesine çekmeyi ve ekonomik ambargonun tesirini bir nebze de olsa kırmayı amaçlıyor.

İlgili Haber: Türk Lirası Destekli Stabil Kripto Para Geliyor, Galatasaray ve Fenerbahçe Tokenize Edilecek: İşte Detaylar

Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Savaşım Kurumu Başkanı Ali Mueyyidi ise İran’ın başkenti Tahran’da yapmış olduğu basın açıklamasında Hakimi ile benzer bir halde Bitcoin ile ilgili her türlü işlemin yasaklandığı ve yasağa uymayanların ciddi cezalarla karşılaşacağı tehtidinde bulunmuş oldu.

ABD’nin ülkeye yönelik yaptırımları sonucu internasyonal ticarette ciddi problemler yaşayan İran’da Bitcoin’in süratli bir halde kıymet kazanmasıyla beraber kripto paralar ülkede müthiş bir şöhret kazanmıştı.

İran Kripto Para Madencilerini Ülkeye Çağrı Ediyor

Bitcoin’le meydana getirilen tüm işlemler Blockchain ağına kayıt ediliyor. Ağda elektrik tüketimine sebebiyet veren etmen ise madenci olarak adlandırılan ve Bitcoin üreten kişiler. Kripto para madenciler fazlaca fazla sayıda üst düzey özellikli bilgisayarlarla ağdaki kayıtları tutarak ciddi elektrik tüketimine yol açıyor.  İran’daki son gelişmeler ışığında devletin elektrik tüketimini sübvanse etmiş olduğu fabrikalar, ziraat arazileri, kamu kurumları ve okullar kaçak Bitcoin madenciliğinin merkezleri haline geldi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.