Bill Gates, kripto paralara karşı uyardı: Çok riskli!

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, yapmış olduğu son açıklamayla kripto paralara pek de sıcak bakmadığını gösterdi.

Reddit‘te düzenlenen “Herhangi bir şeyi sor” etkinliğine katılan Gates, kullanıcılardan gelen bir soruya verdiği cevapta kripto paraların aslolan hususi durumunun ürün satın alan kişilere anonimlik tanıdığını ve bunun hakikaten zararı dokunan olabileceğini söylemiş oldu.

Kripto paralar öldürüyor!

“Hükümetlerin kirli para aklama, vergi kaçırma ve terörist organizasyonları fonlama faaliyetlerini bulabiliyor olması iyi bir şey” diyen Gates sözlerine şöyleki devam etti: Sadece şuan için kripto paralar daha oldukca fentanil ve benzeri uyuşturucuları satın almak için kullanılıyor. Dolayısıyla kripto paralar insanların ölümüne yol açıyor.

“Kağıt paralar da yasadışı işlerde kullanılıyor, fakat…”

Sadece Bill Gates’in bu açıklamasına tepki gecikmedi. Bir Reddit kullanıcısı, halihazırda kullanılan fiziki kağıt paraların da bu tür yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceğini hatırlatınca Gates kendini “Kripto paraları bu tür işlerde kullanmak oldukca daha kolay” diyerek savundu.

Bitcoin ve Ethereum şeklinde para birimlerini yaylım ateşine tutan Gates, “Evet, kirli paralar da yasa dışı işlerde kullanılıyor fakat bu paraları geçirme edebilmek için fiziki olarak orada bulunmanız gerekir. Bu da adam kaçırma şeklinde suçlarda ödeme almayı oldukca daha zorlaştırır” dedi.

Öte taraftan Bill Gates, kripto para yatırımcılarını vurgunculuk dalgalarına karşı uyararak “Uzun vadeli yatırımcıları oldukca fazla risk bekliyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.