Bitcoin 10 Bin Dolar Bandına Geriledi: İşte Düşüşün Nedeni

Kripto para piyasasında perşembe günü görülen toparlanma yerini tekrardan düşüş trendine bıraktı. Kripto para piyasasında ibrenin tekrardan tersine dönmesiyle popüler para birimi Bitcoin de 12 bin doların altına geriledi.

Bitcoin önderliğinde hareket eden altcoin’ler de de oldukça ciddi kıymet kayıpları yaşandı. Feysbuk’un kripto para birimi Libra’yı duyurmasının arkasından son iki senenin en yüksek seviyelerini görmeyi başaran Bitcoin’e yönelik kurumsal artmaya devam ediyor. Sadece ABD ile Çin arasındaki tecim savaşlarının kısa bir süreliğine ateşkesle neticelenmesi geleneksel yatırımcıların tekrardan hisse senetlerine odaklanmasına niçin oldu.

eToro’nun kıdemli analisti Mati Greenspan, Bitcoinin altın şeklinde güvenli liman kabul edilen yatırım araçlarıyla paralel hareket ettiğine dikkat çekti. Greenspan, resmi Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda şunları kaydetti:

Paralellikler hala oldukça düşük düzeyde olsa da Bitcoin her geçen gün finansal piyasalara daha çok entegre oluyor şeklinde görünüyor. Sanırım Bitcoin’in dış faktörlere cevap vermeye başladığını görüyoruz.

Popüler kripto para birimi Bitcoin son 24 saatte %6.36 kıymet kaybıyla 10.987 dolara geriledi. Bitcoin’in piyasanın %&2’sini oluşturan pazar kapitalizasyonu ise 195,58 milyar dolar seviyesinde. Bitcoindeki düşüş sonucunda CoinMarketCap’te ilk 100 sırada yer edinen kripto paraların %75’i de kıymet yitirdi. Piyasada kan gövdeyi götürürken Dogecoin, Stratis, Tezos, NEXT ve Komodo şeklinde kripto para birimleri yükselişteydi.

Düşüş trendinin etkisiyle kripto paraların piyasa kapitalizasyonu son 24 saatte %5,3’lük kıymet kaybıyla 315 milyar 411 milyon dolara geriledi. Kripto para piyasasının 24 saatlik işlem hacmi ise 74 milyar dolar seviyesindeydi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.