Bitcoin 12 Bin Dolara Koşuyor: Yükselişi Tetikleyen Nedenler, ABD-Çin Ticaret Savaşı ve Daha Fazlası

Bitcoin son birkaç günde yukarı yönlü ivme kazanmıştır. Günün erken saatlerinde yaşamış olduğu yükselişle kıymetini 11.800 dolara kadar çıkarmayı başaran Bitcoin gözünü 12 bin dolar seviyesine dikti. Bitcoin kesin bir halde yükselişine devam ederken piyasanın geri kalanında ise dişe dokunur bir yükseliş yaşanmadı.

Tecim Savaşı Bitcoin’i Yükselişe Geçirdi

Haziran ayının sonlarında 13.800 dolar seviyesinden keskin bir dönüş yaparak 10 bin doların altına gerileyen Bitcoin’in bu performansı ABD ile Çin tecim savaşındaki kısa süreli ateşkesle ilişkilendirilmişti. Sadece Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump’ın, 300 milyar dolar tutarındaki Çin ürününe yüzde 10 oranında “ufak bir” ek vergi getirileceğini açıklamasıyla ipler tekrardan gerildi. 5 Temmuz sabahı piyasaların açılmasıyla Yuan son 11 senenin en düşük seviyelerine geriledi. Çin ise Trump’ın ek vergi tarifesini açıklamasının Haziran ayında varılan uzlaşmanın açık bir ihlalı bulunduğunu vurguluyor.

BTC Son 3 Günde %12 Terfi etti

Trump’ın geleneksel piyasalar kapanışa geçmeden derhal ilkin yapmış olduğu bu izahat kripto para piyasasında haftasonu iyiden iyiye fiyatlandı. O şekilde ki dün 10.700 dolar seviyesini kırmakta zorluk çeken Bitcoin yükselişe geçti ve 11 bin dolar bandının üstünde süratli bir yükseliş yaşadı.

Görünen o ki geleneksel piyasalardaki belirsizlik Bitcoin’in oldukça işine yaradı. Yuan’ın kıymet kaybetmesiyle beraber Çin’den çıkan sermayenin bir kısmı tekrardan Bitcoin’e akıyor. Eğer Bitcoin bu benzer biçimde makro meselelerden etkilenmeye devam ederse popüler kripto para biriminin kısa sürede 12 bin dolar bandını tekrardan görebilir.

Asya Piyasalarında Güvenli Liman Arayışı

ABD-Çin tecim savaşının tekrardan alevlenmesi Asya piyasalarındaki güvenli liman arayışını tetikledi. Görünen o ki Asya piyasalarında kan gövdeyi götürürken güvenli liman arayışında olanların tercihi altın ve dijital altın olarak kabul gören Bitcoin oldu. Ons altının fiyatı son 3 günde %2 kıymet kazanarak 1454 dolara ulaşırken Bitcoin ise bu süreçte %12 kıymet kazanmıştır.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.