Bitcoin Ağında %40’lık Esrarengiz Düşüş: Nedeni Belli Oldu Mu?

Popüler kripto para Bitcoin’in (BTC) ağdaki hash oranı dün kısaca 23 Eylül’de yüzde 40’lık devasa bir düşüş yaşadı.

Blockchain.com’dan elde ettiğimiz verilere nazaran ağın hash rate’i dün 166,6 PH/S’ten 57,7 PH/S’e düştü.

Düşüşün Sebebi Belli Oldu Mu?

Bitcoin ağında gerçekleşen bu ani düşüşün sebebi hemen hemen belli değil. Bitcoin ağı geride bıraktığımız yazları müthiş bir performans sergilemiş ve rekorlar kırmıştı. O şekilde ki yalnız beş gün ilkin Bitcoin hash rate’i 102 kentilyon seviyesini geçerek rekora koşmuştu. Sadece Bitcoin hash rate’inde bir günde yaşanmış olan bu ani düşüş adeta soğuk duş tesiri yarattı.

Bitcoin Hash Rate (Hash Oranı) Nedir?

Kripto paralarda hash rate terimi, söz mevzusu kripto paranın ağındaki işlem enerjisini temsil eder. Kripto paralarda hash rate, ağda bir saniyede gerçekleştirilebilen hesap sayısını ifade eder. Yüksek hash rate ağda madenciler içinde rekabetin arttığını gösterirken düşük hash rate ise bu durumun tam tersini ifade ediyor.

İlgili haber: Bitcoin Hash Rate’i Tarihinde İlk Kere 9 Haneli Sayılara Ulaşmaya Hazırlanıyor

Yaz süresince yüksek hash rate nedeeniyle analistler Bitcoin performansının devamlı iyiye gideceğini iddia ediyordu. Sadece son durum önde gelen analistler tarafınca iyi mi yorumlanacak bu merak mevzusu. Bitcoin analisti Max Kaiser, geride bıraktığımız Ağustos ayında Bitcoin ağının hash oranına ilişkin şu paylaşımda bulunmuştu:

Bitcoin fiyatı hash rate doğru orantılı. Hash rate tablosu Bitcoin’in 9 senelik boğa sezonunu deevam ettirdiğini gösteriyor.

Bitcoin ağının hash rate oranında benzer bir düşüş 2017 senesinde da yaşanmıştı. O dönemde hash rate oranu %50 gerilemiş ve bu gerilemeye Bitcoin fiyatı da eşlik eetmişti. Bu zamanda madenciler kısa süreliğine de olsa Bitcoin Cash’e geçiş yapmıştı.

Haftalık Teknik Çözümleme Serimize Göz Attınız Mı?

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.