Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların değişik fiat para birimleri yada altcoinler kullanarak bitcoin alıp satabilecekleri dijital bir pazardır. Bitcoin döviz borsası, kripto para biriminin alıcıları ve satıcıları içinde aracı görevi gören çevrimiçi bir platformdur. Bitcoin için kullanılan para birimi BTC yada XBT’dir. Bu rehber yazımızda Bitcoin Borsasını hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Borsası ile İlgili Temel Bilgiler

  • Bir bitcoin değişimi, bir satıcı ile alıcı içinde yada kripto para birimi dilini kullanarak söylersek, bir “üretici” ile “alıcı” içinde aracı görevi görür.
  • Bitcoin borsası bir aracı kurum şeklinde çalışır. Banka havalesi ve öteki yaygın para yatırma yöntemleriyle para yatırabilirsiniz. Sadece, bu hizmet için çoğu zaman bir karşılık ödersiniz.
  • Bir trader kripto para birimleri içinde tecim yapmak isterse, değişik ülkelerden para ticareti yaptığınızda kurumsal bankalara benzer bir para birimi dönüştürme tutarı ödeyecektir.
  • Alımlar ve satışlar, bir alıcının (alıcı) bir limit emri verdiği ve satıcıdan (üretici) karşılık gelen bir kripto para birimi mevcut olduğunda satılmış olduğu, mevcut aracı kurumlarla aynı sipariş sistemine dayanır.

Bitcoin Borsalarını Idrak etmek

Bitcoin değişiklik platformları, alıcıları satıcılarla eşleştirir. Geleneksel bir borsada olduğu şeklinde, traderlar bir piyasa emri yada bir limit emri girerek bitcoin alıp satmayı seçebilirler. Bir piyasa emri seçildiğinde, trader borsaya coinlerini çevrimiçi piyasadaki en iyi fiyattan alıp satma yetkisi verir. Bir limit emri belirlendiğinde ise trader, alış yada satış yapmış olup yapmadıklarına bağlı olarak, borsayı mevcut satış fiyatının altında yada mevcut teklifin üstünde bir fiyat için coin ticareti hayata geçirmeye yönlendirir.

Bir borsada bitcoin ile işlem yapmak için, bir kullanıcının borsaya kaydolması ve kimliğini doğrulamak için bir takım doğrulama sürecinden geçmesi gerekir. Kimlik doğrulama başarı göstermiş olduktan sonrasında, para satın almadan ilkin bu hesaba para aktarması ihtiyaç duyulan kullanıcı için bir hesap açılır.

Değişik borsaların, direkt banka havaleleri, kredi yada banka kartları, banka poliçeleri ve hatta armağan kartları dahil olmak suretiyle para yatırmak için kullanılabilecek değişik ödeme şekilleri vardır. Hesabından para çekmek isteyen bir trader, bunu, borsası tarafınca sağlanan banka havalesi, PayPal havalesi, çek postası, nakit teslim, banka havalesi yada kredi kartı havalesi dahil olmak suretiyle seçenekleri kullanarak yapabilir.

Merkezi Olmayan Borsalar

Merkezi olmayan bitcoin borsaları, merkezi bir otorite olmadan çalıştırılanlardır. Bu borsalar, işlemleri kolaylaştırmak için bir değişiklik otoritesine gerek kalmadan dijital para birimlerinin eşler arası ticaretine izin verir.

Merkezi olmayan borsaların bir takım pozitif yanları vardır. İlk olarak, birçok kripto para birimi kullanıcısı, merkezi olmayan borsaların bir çok dijital para biriminin merkezi olmayan yapılarına daha iyi uyduğunu düşünüyor. Birçok merkezi olmayan borsa, üyelerinden öteki borsa türlerine bakılırsa daha azca kişisel data gerektirir. İkincisi, kullanıcılar varlıkları direkt öteki kullanıcılara aktarırsa, bu varlıkların borsaya aktarılması ihtiyacını ortadan kaldırır. Böylece korsanlık ve öteki dolandırıcılıklardan meydana gelen hırsızlık riskini azaltır. Üçüncüsü, merkezi olmayan borsalar, fiyat manipülasyonuna ve öteki dolandırıcı tecim faaliyetlerine daha azca duyarlı olabilir.

Öte taraftan, merkezi olmayan borsalar (tüm kripto para borsaları şeklinde) işlem hacmi ve likidite şeklinde temel bir kullanıcı ilgisi seviyesini korumalıdır. Merkezi olmayan borsaların tümü bu mühim temel niteliklere ulaşamadı. Ek olarak, merkezi olmayan bir borsanın kullanıcıları, dolandırıcılık kurbanı iseler, merkezi makamlarla meydana getirilen alışverişlerden yararlananlara bakılırsa daha azca müracaat hakkına haiz olabilir.

Hususi Hususlar

Para yatırma ve çekme işlemlerinin, para transferi için seçilen ödeme yöntemine bağlı olarak bir bedeli vardır. Bir ödeme aracından ters ibraz riski ne kadar yüksekse, ücret o denli yüksek olur. Bir banka poliçesi yapmak yada borsaya para havale etmek, hesabınıza PayPal yada bir kredi / banka kartı ile para yatırmaya kıyasla daha düşük bir ters ibraz riski taşır.

İşlem ücretleri ve para transferi ücretlerine ek olarak, traderlar, bitcoin borsası tarafınca kabul edilen para birimlerine bağlı olarak para birimi dönüştürme ücretlerine de doğal olarak olabilir. Bir kullanıcı, yalnızca ABD doları cinsinden işlem meydana getiren bir borsaya Kanada dolarını aktarırsa, banka yada borsa, CAD’yi bir ücret karşılığında ABD dolarına çevirir. Mahalli para biriminizi kabul eden bir borsa ile işlem yapmak, FX ücretinden kaçınmanın en iyi yoludur.

Tüm bitcoin borsalarının, borsada meydana gelen her tamamlanmış alım ve satım siparişine uygulanan işlem ücretleri vardır. Ücret oranı, meydana gelen bitcoin işlemlerinin hacmine bağlıdır.

Bir bitcoin değişiminin bitcoin cüzdanından değişik bulunduğunu ihmal etmeyin. İlki, bitcoin alıcılarının ve satıcılarının birbirleriyle işlem yapabilecekleri bir platform sunarken, ikincisi, Bitcoin sahiplerinin paralarını güvenli bir halde saklamaları için rahat bir dijital depolama hizmetidir. Daha teknik olmak gerekirse, bitcoin cüzdanları, işlemleri yetkilendirmek ve bir kullanıcının bitcoin adresine erişmek için kullanılan hususi anahtarları saklar. Bir çok bitcoin borsası, kullanıcıları için bitcoin cüzdanları sağlar, sadece bu hizmet için bir ücret talep edebilir.

  • Üreticiler ve Alıcılar

Çevrimiçi bitcoin pazarları çoğu zaman bitcoin katılımcılarını üretici yada alıcı olarak belirler. Bir alıcı yada satıcı bir limit emri verdiğinde, borsa, fiyat işlemin öteki ucundaki başka bir trader tarafınca eşleşene kadar bunu buyruk defterine ekler. Fiyat eşleştiğinde, limit fiyatı belirleyen alıcı yada satıcıya yapıcı denir. Alıcı, derhal doldurulan bir piyasa emri veren bir traderdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.