Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 30 Eylül 2019

Bitcoin, kripto para piyasasına tabiri caizse kâbus benzer biçimde yedi gün yaşattı. Tam da Bitcoin’in stabil devam etmiş olduğu, altcoin piyasası toparlamaya başladığı bir süreçte, Bitcoin’e gelen sert satış tüm dengeleri bozdu. Kaygı etmelimiyiz? Düşüş devam edecek mi? Analizin devamında bu sorulara yanıt arayalım.

Uzun Vade Görünüm

Bitcoin’e gelen sert satış ve Ekim ayının başlangıcı olması sebebiyle bu haftaki analizime uzun vade grafiği üstünden yapacağım değerlendirmelerle adım atmak isterim. Haftalık grafik üstünde görüleceği suretiyle, EMA21 uzun kırmızı bir bar ile aşağı yönlü olarak kırıldı. Fiyat ile beraber RSI değerinin de 55 yatay desteğini aşağı kırdığını görüyoruz. Bu koşulların son olarak ne süre oluştuğuna bakarsak 2017 boğa piyasasının bitiminde bulunduğunu görüyoruz. Şu demek oluyor ki, ortalama 1,5 yıl devam eden büyük ayı piyasasının başlangıcı bu parametrelerle gerçekleşti. Dolayısı ile önümüzdeki 3-4 hafta, piyasanın yönünün belirlenmesi adına mühim olacaktır. Mevcut duruma gore kısa vadede yukarı ataklar görülse bile EMA21 ve RSI 55 kıymeti altında kalındığı sürece satış baskısı görüleceğini değerlendiriyorum.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümü de maalesef pozitif yönde değil. Geçtiğimiz haftalarda belirttiğim TOBO formasyonu oluşma ihtimali, 9800$ seviyesi aşağı kırıldıktan sonrasında ortadan kalktı. Orta vade de devam eden üçgen formasyonu da gelen sert satış ile aşağı kırıldı. Yatayda mühim bulunduğunu düşündüğüm 9300$ seviyesi de tek barla aşağı yönlü olarak geçildi. Mevcut durumda ise 7800$ seviyesinde destek kabul eden Bitcoin, 8300$ direnç bölgesini geçemeyerek 8000$ seviyesinden hareketini sürdürüyor.

Tüm bu gelişmeler orta vadede satış baskısının göreceğimize işaret eden veriler olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim Kasım 2018’de 6200$ seviyesinin aşağı kırılması ile sert satış dalgası tesirini 5 ay sürdürmüştü. Birçok parametre değişik olduğundan bu haftaki durumu, 2018 Kasım ayındakiyle birebir örtüştürmek doğal olarak ki de doğru olmaz. Sadece bu tür kırılımların sonrasındaki en fena senaryoları gözden geçirmek adına düşünce vereceğini düşünüyorum. Orta vade için 7400$ seviyesinin mühim destek bulunduğunu düşünüyorum.

Bitcoin’i kısa vadede inceleyecek olursak; hacim desteğiyle gelen satış baskısının devam ettiğini söyleyebiliriz. 8300$ seviyesi geçilemediği sürece orta vade desteği olan 7400$ seviyesine doğru satış baskısının devam edeceğini düşünüyorum. 7400$ seviyesi yukarı tepki için uygun bir destek bölgesi olarak değerlendirilebilir.  7400$ altında ise fazlaca daha zor koşullara hazırlıklı olmak gerekecek. Kısa vade hareketlerini takip ederken uzun ve orta vade de satış baskı içinde olduğumuzu unutmamak tekrarda hatırlatmak isterim. Uzun vade için haftalık EMA21 üstüne, orta vade için 9300$ seviyesinin üstüne geçilmediği sürece, ayılar direnç bölgelerinde satış baskısı oluşturma fırsatını kollayacaklardır.

Analizde yer edinen data, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.