Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 7 Ekim 2019

Bitcoin, önceki hafta gösterdiği fena performansın peşinden, bu hafta yavaşlayarak yatay hareket etti. Haftaya 8040$ seviyesinden başlangıç icra eden Bitcoin, hafta kapanışını 7900$ seviyesinden yaparak %2 kıymet yitirmiş oldu. Bitcoin’in bu performansına altcoin cephesinin kısmen de olsa pozitif yönde tepki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Uzun Vade Görünüm

Önceki haftaya yayınladığım analizimde, haftalık grafikte, fiyatın EMA21’i aşağı kestiğini belirtmiştim. Bu haftaki yatay hareket ile beraber fiyat EMA21’in altında, RSI kıymeti de 55’in altında seyretmeye devam ediyor. Bu koşullarda satış baskısının devam edeceği düşüncem halen devam ediyor. Zira güçlü bir boğa piyasasında, fiyatın EMA21 üstünde olup EMA21’den uzunca bir süre destek alması icap ettiğini düşünüyorum. Tıpkı 2017 boğa koşusunda olduğu şeklinde. Doğal olarak, fiyatın EMA21 altında olması yükseliş olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu bağlamda önümüzdeki birkaç hafta için fiyatın yükselişe geçerek EMA21’i kontrol etmek istemesi takip edilmelidir. EMA21 yukarı kırılışa uzun vade için yeni senaryoyu çözümleme etmek gerekir. Sadece fiyat EMA21 direncini aşamazsa satış baskısı tekrardan tesirini gösterecektir.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümünde yatay bir kanal içinde hareket ettiğini görüyoruz. 7800$-8500$ seviyeleri arasındaki bu kanalı yakın izlemek uygun olacaktır. Zira bu kanalın kırılım yönü, önümüzdeki süreç için oldukça ehemmiyet arz edecektir. Günlük barlara baktığımızda, son 4 günde satış baskısının artış gösterdiğini görüyoruz. Bu da kanal alt bandı olan 7800$ seviyesi için maalesef negatif bir tablo çiziyor. 7800$ seviyesinin altında, 7400$ ve 6800$ seviyeleri takibimizde olmalıdır.

4 saatlik grafik üstünden kısa vade görünüme baktığımızda; fiyatın düşen kanal içinde hareketine devam ettiğini görüyoruz. Bu kanal, yukarıdaki günlük grafikte, son 4 günde oluşan satış baskısını, daha minik parçalara bölünmüş olarak bizlere gösteriyor. 7800$ desteği gelecek hafta süresince devam ederse, kanalın yukarı kırılım bölgesi hafta sonuna gelecek şeklinde görünüyor. Doğal olarak bu, yukarı yada aşağı sert kırılımın herhangi bir günde olmayacağı anlamına gelmemektedir. Yalnız o tarihlere kadar bu şekilde bir kırılım eğer olmazsa, o tarihlerde daha da dikkat etmek icap ettiğini ifade etmektedir. Kırılım yönüne gore destek ve direnç bölgelerini grafik üstünde belirttim. Haftalık grafik üstünde EMA21’in kontrol edilmesi ile yukarı yönlü bir beklenti içine girmiş olsam da piyasa oldukça kesin olmadığı için yatay bölgede izlemeye devam etmenin uygun hareket seçimi olacağını değerlendiriyorum.

Analizde yer edinen data, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.