Bitcoin Çalınabilir Mi?

Bitcoin ile ilgili olarak sık sık sorulan ve en fazla merak uyandıran sorulardan bir tanesi içinde çoğu zaman Bitcoin çalınabilir mi? Sorusu gelmektedir. Bu sual ile ilgili olarak hemen hemen bugüne dek binlerce değişik Bitcoin kullanıcısı ve yatırımcısı tarafınca sual sorulmuş olmasına karşın hiçbir vakit kati ve net yanıtlar verilmemiş ve birçok kullanıcının ve yatırımcının da bundan dolayı merak ve kaygı içinde kalmış olduğu açık bir halde gözlemlenmiştir.

Bitcoin hesabınızın yada cüzdanınızın çalınması yada nakit olarak borsa sitesinde bulunan hesabınızdaki paraların Bitcoin alımı yapılarak çalınması elbet yaşanabilecek ve zor olmayan bir durumdur. Çoğu zaman Bitcoin yatırımcılarının hesaplarının en üst düzeyde korunmasını sağlamak adına aldıkları önlemler ve yüksek güvenlikli borsa siteleri bu sorunları çözmek mevzusunda en fazla kullananların güvenliğini sağlayacak olan adımları atmayı elde edecektir.

Bununla birlikte eğer ki bir borsa sitesinde hesabınız var ise ve Bitcoin hesabınızın şifresinin ihtimaller içinde bir şahıs yada kimselerin eline geçmesi durumunda yaşanacak olan mesele hesabınızın boşaltılması mevzusunda olacaktır.

Bundan dolayı Bitcoin çalınmaz demek devamlı doğru bir tabir değildir ve ihtimaller içinde güvenlik sorunlarında daha ilkin milyonlarca dolarlık ve Euro’luk vurgunların dahi yaşandığı piyasada yaşanması düzgüsel bir durumdur.

Bitcoin’lerimi Iyi mi Korurum?

Bitcoin’lerinizi korumak için cüzdan bilgilerinizi ve borsa hesabınıza dair hiçbir bilgiyi asla başkaları ile paylaşmayın, bu mevzuda sizin en güvendiğiniz kimseler bile bazen hesabınızda işlemler yapabilir ve hesabınızda bir ekip hırsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bitcoin elinizde dokunabilecek, evde herhangi bir köşede saklayabilecek gerçek bir para birimi olmadığından dolayı bir tek sanal ortamda saklayabilirsiniz. Altın ve dolar benzer biçimde kendi kişisel gerçek cüzdanınızda gizleme şansınız bulunmaz, yada evde bulunan kasanıza bugün gidip bir Bitcoin koyamazsınız bundan dolayı gerçekte Bitcoin basılı olarak kullanılan bir kripto para birimi değil. Bu özelliğinden dolayı bazı yatırımcılar tarafınca güvenilir olarak görülmemesine karşın Bitcoin’in sanal ortamda saklanması da zor olmasa gerek.

Zira her bir borsa sitesi üstünden Bitcoin alabilmek mümkün olmasına karşın aslolan güvenlik ve gizleme mevzusu burada devreye giriyor ve siz değerli üyelerimizin burada yapması ve alması ihtiyaç duyulan güvenlik önlemleri başlıyor.

Bitcoin sahibi kişilerin eğer ki bir Bitcoin cüzdanına sahipler ise ki büyük yatırımcıların neredeyse tamamı Bitcoin cüzdanı kullanıyor, bu mevzuda şifrelerini oldukca fakat oldukca kuvvetli belirlemeleri ihtimaller içinde hırsızlıkların önüne geçilmesinde büyük etkendir. Mail adresinizin devamlı değişik olması Bitcoin cüzdanınızın çalınmasını engelleyebilecek en mühim etkenlerden bir tanesi iken, mail adresinizin isim ve soyisim olarak değil değişik ve akla pek fazla gelmeyecek şekilde sizden bağımsız ve uzak bir mevzuda olması daha iyi bir koruma elde edecektir.

Bitcoin kullanıcılarının cüzdanlarını korumak bir tek bu şekilde de sınır kalmaz ve kafi gelmeyecektir.

Eğer ki bir Bitcoin cüzdanına haiz olmaya hazırlanıyorsanız bu mevzuda kesinlikle resmi Bitcoin cüzdanı uygulamasını indirmeniz ve bu uygulamayı telefonunuzda öteki uygulamalardan ayırarak öteki uygulamalara bu uygulamada yaptıklarınızı görebilecek izinler vermemelisiniz. Android cihazlarda sistem yöneticisi olarak atanan tüm uygulamalar ki bu çoğu zaman Root ve benzeri uygulamaların istediği bir durumdur, Bitcoin cüzdanınızın çalınmasına niçin olabilecek en büyük açıklardan bir tek bir tanesidir. Bununla birlikte telefonunuzda eğer ki bir güvenli klasör uygulaması var ise (Samsung cihazlarda var) bu klasörü bir tek Bitcoin cüzdanı uygulaması için açmanızı tavsiye ederiz.

Samsung Android Cihazlar Güvenli Klasör Nedir?

Samsung, Android cihazlar için hususi olarak sunulan sadece öteki bazı markaların cihazlarında da bulunan ana sisteme gömülü olarak gelen Güvenli Klasör uygulaması cihazın içinde yeni bir işletim sistemi yaratmamasına karşın değişik bir Android telefon kullanıyormuş benzer biçimde ek uygulamaları indirebilecek olduğunuz, telefonunuzda istediğiniz vakit bu klasörü gizleyebilecek ve klasörü istediğiniz şekilde şifreleyerek dışarıdan erişilmesini tamamen olanaksız hale getirebilecek olduğunuz bir klasördür. Reddit kullanıcılarının büyük kısmı bu özelliği sık kullanmakta olduklarını belirterek, Bitcoin cüzdanı uygulamalarına bu klasör içinde yer vermenin oldukca daha güvenilir ve daha çok güvenlik sağladığını ifade etmektedir.

Bu klasörü etkinleştirmek için ise yapılması ihtiyaç duyulan Samsung Android cihazlardan üst menü çubuğunu indirmek ve burada karşınıza çıkan güvenli klasörün üstüne tıklamanız olacaktır. Eğer ki burada bu tür bir yazı yada klasör yok ise bu durumda cihazın ayarlar kısmından güvenli klasörü etken edebilir, bu sayede Bitcoin cüzdanınızı oldukca daha iyi bir halde çalınma ve risklerden sanal dünyada korumuş olmuş olursunuz.

Borsa Sitesindeki Hesabım Hacklenebilir Mi?

Kullananların aklında olan bir öteki merak uyandıran sual ise Cenup Kore ve bazı ülkelerde geçmişte yaşanmış olan, oldukca kısa süreler ilkin devamlı haberlerini paylaştığımız ” Bitcoin borsasında bulunan hesabım hacklenebilir mi?” bu mevzuda eğer ki borsa sitesi yöneticileri tarafınca lüzumlu güvenlik önlemleri alınmamış ise, lüzumlu olan önlemler uygulamaya koyulmamış ise her an hacklenmeniz mümkün olabilir.

Yalnız borsa sitesine bağlı kalmak siber saldırılara uğramanızı engellemez, zira sizin meydana getirecek olduğunuz ve atacak olduğunuz yanlış adımlarda borsa sitesinde bulunan hesabınızın siber saldırılar sonucunda ele atlatılmasında etkin bir rol oynayabilir.

Bununla ilgili örneklendirecek olursak, eğer ki bir Bitcoin borsasında hesabınız var ve bu hesabınızın mail adresi ve şifresini toplumsal medya hesabınızda yada sizi bilen bir kişinin tahmin edecek şekilde ayarlarsanız bu durumda yapabilecek olduğunuz pek fazla durum olmayacaktır, Bitcoin’lerinize veda etmeniz gerekecektir.

Zira şifrelerinizi son aşama kuvvetli karakterlerden oluşturmak, bununla birlikte mail adresinizi bilinmeyecek şekilde ayarlamak ve asla online ortamda ve offline ortamda paylaşmamak bu mevzuda sizin adınıza büyük ehemmiyet taşımaktadır. Eğer ki Bitcoin borsasında bulunan hesabınız siber saldırıya uğrarsa ve site tarafında bir mesele yok, şifrenizi bilerek giriş yapılmış oldu ise bu mevzuda aslına bakarsanız azca olan yasal haklarınızı hiçbir şekilde kullanamaz kim bilir milyonlarca lira paranıza veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yabancı Borsaları Kullanmak Daha Mı Güvenli?

Dünyada şuan itibari ile kayıtlara geçen ve malum minimum 3.000 kişinin Bitcoin borsası tercihlerinde kendi devletlerinde değil öteki ülkelerde olan borsalarda hesapları olduğu biliniyor. Bununla ilgili olarak bilhassa katı rejimler tarafınca yönetilen ve bu rejimler tarafınca uygulanan baskı ve benzeri nedenler dolayısı ile yabancı borsa sitelerini tercih etmek zorunda olan binlerce insan bulunuyor.

Hindistan bu mevzuda en fazla ilgiyi gören ülkelerden birisi konumunda olurken, bir öteki taraftan öteki birkaç İskandinav ülkesine de güvenin sonsuz olduğu düşünülüyor. Bu mevzuda yabancı borsaların daha güvenilir olduklarını söylemek pek doğru olmaz. Yabancı borsalar Türk kripto para borsası sitelerine oranla ne kadar güvenlidir? Sorusunu soracaktır olursanız, bu mevzuda dünyanın en tanınmış yabancı kripto para borsaları elbet ki Türk kripto para borsası sitelerine oranla oldukca daha çok güvenlidir. Zira yatırım miktarları olsun, ellerinde bulunan nakit rezervler olsun Türk kripto para borsasi sitelerine oranla oldukca daha çok kullanıcının kullandığı oldukca tanınmış yabancı borsaların siber saldırılara karşı aldıkları önlemlerde bir o denli daha güçlüdür.

Haklarınızı Alamayabilirsiniz!

Yabancı bazı borsa siteleri Türkiye’ye oranla ne kadar gelişmiş olursa olsun, ne kadar daha çok güvenilir olanları olursa olsun ihtimaller içinde bir durumda Türkiye’de yasal haklarınızı kullanabilecek iken yabancı borsalarda yabancı ülkeden bir yurttaş olduğunuzdan dolayı Türkiye’den yasal haklarınızı kullanmanız oldukca daha zor, kim bilir tamamen olanaksız olabilir.

Zira bunun geçirme şekilleri mevzusunda da problemler olabilir. Direkt karşı tarafın banka hesabına ödeme yapmanız şu aşamada oldukca zor olmasa da Türk borsa sitesi üstünden karşı borsaya Bitcoin göndermeniz gerekebilir. 

Bundan dolayı Türk borsa sitelerini kullanmanız bu mevzuda oldukça büyük ehemmiyet taşır ve bizimde önerimiz bu yöndedir. Türk kripto para borsası sitelerinin güvensiz olduğu iddiaları ve öteki aslı astarı olmayan iddialar birkaç tane başarıya ulaşmış ve ilk sırada olan kripto para borsası sitesi için geçerli değildir. Normal olarak bu mevzuda son sonucu verecek olan sizlersiniz ve durumu değişik değişik web sitelerinden araştırarak borsa sitesini seçmek güvenliğiniz adına büyük ve çok çok fazla yarar sağlayacak bir adımdır.

Türkiye’de en fazla güvenilir olan* kripto para borsasi siteleri sırasız şekilde Paribu, BTCTÜRK, Koinim olarak bilinmektedir. Bu 3 borsa sitesi üstünden kripto para alım ve satım işlemleri en yüksek düzeyde olduğu düşünülmekte olup, 3 site kurumsal olarak merkezden hizmet vermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.