Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ile Farkları Nelerdir?

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den geldiğini biliyor muydunuz? Bitcoin Cash düğümleri bir zamanlar Bitcoin blok zincirinin bir parçasıydı. Bu yazımızda, popüler kripto para birimi Bitcoin Cash (BCH) hakkında mini bir rehber hazırladık. Hazırlamış olduğumuz bu kılavuzda, BCH’nin ne işe yaradığını ve iyi mi satın alınacağını açıklayacağız.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir? Bitcoin Çatalı Nedir? Bitcoin Cash Özellikleri Nedir? Oldukça fazla sual var ve hepsini cevaplamak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kılavuzun sonunda, iki değişik kripto para birimi olan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (BTC) arasındaki farkı görmüş olacaksınız .

Bitcoin

Bitcoin ilk kripto para birimidir. Öteki geleneksel para birimleri şeklinde mal yada hizmet satın almak, yatırım ve tecim yapmak için kullanabilirsiniz. Yapıldığı blockchain teknolojisi, öykünmek edilmesini önler. Ek olarak, bu durum herhangi bir gruba yada partiye ilişik olmadığı, yayınlanmadığı yada denetim edilmediği anlamına gelir.

Mesela, ABD doları ABD hükümeti tarafınca verilir ve bankalar tarafınca denetim edilir. Bu senaryoda, merkez taraf hükümet ve bankalardır. Bir arkadaşınıza dolar aktardığınızda, işlemi onaylamak ve işlemek için bankaya güvenirsiniz.

Öte taraftan Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite tarafınca düzenlenmez yada denetim edilmez. Blockchain’deki işlemler, blockchain’i çalıştıran bilgisayarlar tarafınca doğrulanır ve bu bilgisayarlar hepimiz tarafınca sahiplenilebilir.

Bitcoin şu anda piyasadaki en kıymetli kripto para birimidir. Öteki para birimleri Bitcoin’i geride bırakmaya ve dijital para sektörü üstündeki hakimiyetini azaltmaya çalışırken, fazlaca azı buna yaklaşabiliyor.

Bitcoin Cash bir Bitcoin çatalı olduğundan, Bitcoin Cash’i açıklamadan ilkin çatalın ne olduğuna değinelim. Bitcoin hakkında daha çok informasyon almak isterseniz önceki rehber yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Çatalı

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafınca önermiş olduğu şeklinde, Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılan eşler arası bir kripto para birimi olması gerekiyordu. Seneler geçtikçe, ana akım çekiş gücü kazandıkça ve fiyatı arttıkça, Bitcoin para birimi yerine bir yatırım aracı haline geldi. Blockchain, artan işlem sayısını işleyemediği için ölçeklenebilirlik problemlerine şahit oldu. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süresi ve ücretleri arttı. Bunun sebebi, bitcoin için 1 MB’lık blok boyutu sınırlamasıydı. İşlemler kuyruğa girdi, onay süreleri uzadı, şu sebeple bloklar işlemlerin boyutundaki artışı kaldıramadı. Bitcoin Cash, blokların boyutunu 8 MB ile 32 MB içinde artırarak durumu düzeltmeyi ve böylece blok başına daha çok işlemin işlenmesini öneriyor. Bitcoin’de blok başına averaj işlem sayısı 1.000 ila 1.500 arasındadır. Eylül 2018’de meydana getirilen bir kontrol esnasında Bitcoin Cash’in blok zincirindeki işlem sayısı, blok başına 25.000’e terfi etti.

Bir blockchain’in orijinal kodu güncellendiğinde bir çatal oluşturulur, sadece blockchain’deki yalnızca bazı düğümler güncellemeyi kabul eder. Orijinal blok zinciri (Bitcoin şeklinde) aynı kalır ve güncellenen düğümler orijinal blok zincirinden ayrılır ve yeni bir blok zinciri (Bitcoin Cash şeklinde) oluşturulur. Blok zincirindeki paralar orijinal blok zincirindekilerden ayrı ve benzersiz hale gelir. Bitcoin, Bitcoin Cash’e çatallandığında, 10 BTC’si olan biri otomatikman 10 BTC ile eşleşen belirli sayıda BCH alacaktır.

Şimdi Bitcoin Cash’in kendisi hakkında konuşalım.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de Bitcoin çatalından oluşturulan bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, blokların boyutunu artırır ve daha çok işlemin gerçekleştirilmesini sağlar. Bitcoin Cash para birimi Kasım 2018’de başka bir çataldan daha geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı.Bitcoin şeklinde, Bitcoin Cash de kendi blok zincirine haiz bir kripto para birimidir. Dijital para birimi şeklinde çalışır ve Bitcoin Cash madenciliği ile yeni BCH (Bitcoin Cash) oluşturulur.

Bitcoin geliştiricileri Bitcoin’de bazı mühim değişimler yapmak istedikleri için Bitcoin Cash oluşturulmak istendi. Bitcoin topluluğunun geliştiricileri yapmak istedikleri değişimlerle ilgili bir anlaşmaya varamadılar. Bundan dolayı, geliştiricilerin minik bir grubu Bitcoin’i aynı kodun birkaç değişiklikle yeni bir sürümünü oluşturması için çatalladı.

Roger Ver şeklinde Bitcoin Cash’in büyük savunucularına bakılırsa, bitcoin’in blok boyutundaki değişim, bitcoin’in günlük işlemler için bir vasıta olarak kullanılmasını sağlayacak. Ek olarak Visa şeklinde internasyonal işlemleri işlemek için yüksek ücret talep eden fazlaca uluslu kredi kartı işleme organizasyonlarıyla rekabet etmesine destek olacak.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki farkı yaratan değişimler şunlardır:

  • Bitcoin Cash’in daha ucuz aktarma ücretleri vardır (işlem başına ortalama 0.20 $), bu yüzden BCH’de işlem yapmak BTC kullanmaktan daha çok para tasarrufu elde edecektir. Bir BTC işlemi, işlem başına ortalama 1 ABD Doları’na mal olabilir, sadece daha ilkin işlem başına ortalama 25 ABD Doları’na kadar terfi etti.
  • BCH’nin daha süratli aktarım süreleri vardır. Doğrusu, bir Bitcoin işlemini doğrulamak için 10 dakika beklemek zorunda değilsiniz.
  • BCH saniyede daha çok işlem yapabilir. Bu, BCH ile aynı anda daha çok insanoğlunun BCH’yi kullanabileceği anlamına gelir.

Tüm bu değişimler, bir Bitcoin Cash bloğunun (blok zincirinde) bir Bitcoin bloğundan sekiz kat daha büyük olmasından meydana gelmektedir. Bu, BCH’yi Bitcoin’den daha süratli, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale getirir. Bundan dolayı Bitcoin Cash her geçen gün daha çok benimseniyor.

Bitcoin Cash vs Bitcoin

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, Bitcoin yada Bitcoin Cash şeklinde kripto paralar değerlerini ne kadar kabul edildiklerinden, kullanıldıklarından ve talep edildiklerinden elde ediyorlar. Bu tarz şeyleri yatırım getirisi ve kıymet artışı açısından çözümleme edebiliriz.

İkisi de kıymet sahibidir ve Bitcoin şu ana kadar en yüksek değere sahipken, Bitcoin Cash hızla kıymet kazanmaya devam ediyor.

Bitcoin Cash hemen hemen daha kripto para pazarında kendi yerini soruşturma ve gerçekleştirme aşamasında. Birçok şahıs Bitcoin Cash’in Bitcoin’in pazar payının iyi bir kısmını alabileceğini ve bu da onu sektördeki yeni baskın kripto haline getirebileceğini düşünüyor. Bunun sebebi, Bitcoin Cash’in Bitcoin’in karşılaşmış olduğu ölçeklendirme sorunlarını ele alması ve daha çok kişinin bunu kolay ve daha düşük ücretlerle kullanmasına izin vermesidir.

Bitcoin geliştirici topluluğu, sorunlarını çözmek için Bitcoin kodunda karşılıklı bir güncelleme yapmayı kabul etmenin bir yolunu bulamazsa, Bitcoin, BCH ile arasındaki muharebede kaybedebilir. Bu, daha çok insanoğlunun BCH’yi ana kıymet ve işlem para birimi olarak kullanmaya başlamış olacağı anlamına gelir.

Yakın geçmişte Bitcoin Cash, Bitcoin’in %5’i kadar düşük, %33’ü kadar değerliydi. Şu anda Bitcoin fiyatının %10-15’i içinde kalıyor. Aşağıda, son dokuz ay içinde BCH ve BTC fiyatlarının grafikleri verilmiştir.

(Turuncu çizgi BCH – BTC’dir)

BCH’nin süratli büyümesini engellemiş olan şeylerden biri, insanların Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkı karıştırmasıdır. Birçok çömez yatırımcı Bitcoin Cash’i piyasaya daha düşük bir giriş noktasına haiz daha ucuz bir Bitcoin olarak görüyor. Bundan dolayı birbirine benzer adları paylaşıyorlar ve aynı marka ve topluluktan geliyorlar.

Bu kargaşalık, Bitcoin Cash’in yeni kripto yatırımcılarını düzmece bir Bitcoin satın almaları için kandırmayı amaçlayan, yalnız nakit para olan bir öykünmek para birimi olarak negatif ilgi görmesine niçin oldu. Sadece bu doğru değildir.

Bitcoin Cash Özellikleri

Bitcoin Cash’in özelliklerine avantajları ve dezavantajları olarak iki başlık altında bakalım.

Bitcoin Cash Avantajları

Bitcoin Cash’in ana pozitif yanları, daha ucuz ve kullanımı daha süratli olmasıdır. Bunun sebebi daha ölçeklenebilir olması, kısaca herhangi bir zamanda daha çok insanoğlunun blockchain üstünde işlem yapabilmesidir.

Geliştirme ekibi, blockchain’i daha ölçeklenebilir hale getiren çözümleri uygulamak için hızlıdır. Bu da benimsenmesi ve kullanılması için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Borsalar içinde dolaşmak da daha ucuzdur. Bitcoin’e karşı büyük bir tecim varlığı ve Bitcoin’e karşı korunmak için sağlam bir yatırımdır.

Bitcoin Cash Dezavantajları

Bitcoin Cash’in Bitcoin kadar yatırımcı itimatı yoktur. Ek olarak, benimsenme oranı ve pazara girişi Bitcoin’den fazlaca daha düşüktür. Bunun, BCH’nin Bitcoin’den fazlaca daha yeni olmasıyla fazlaca fazla ilgisi vardır.

BCH’nin fiyatı Bitcoin fiyatının ortalama %10-15’i iken, Bitcoin Cash madenciliğinin maliyeti, Bitcoin madenciliği ile nispeten aynıdır. Bu, Bitcoin Cash’i mayınlayan birinin, aynı ekipmana haiz Bitcoin madenciliğinden %50-60 daha azca kar sağlamış olduğu anlamına gelir. Bundan dolayı madenciler, Bitcoin Cash’i çıkarmak için o denli süratli değiller.

Son olarak, tecim söz mevzusu olduğunda, BCH’nin BTC’den fazlaca daha azca tecim çifti vardır ve bu da Bitcoin’den daha negatif hale gelir.

Bitcoin Cash Madenciliği Iyi mi Yapılır?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den değişik bir kripto para birimi olsa da Bitcoin blockchain üstünden işlem görmektedir. Bu da sistem güvenliği ve devamlılığı için mühim bir detaydır. Bitcoin Cash madenciliği yapmadan ilkin tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu şeklinde öncelikle kendinize bir sanal cüzdan oluşturmalısınız.

Tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu şeklinde Bitcoin Cash madenciliğinde de ilk koşul, kripto para madenciliği için hususi üretilmiş olan bir ASIC cihaza haiz olmaktır. Madencilikte oluşturulan blok başına kar sağlandığı ve Bitcoin Cash blokları 8 MB olduğundan Bitcoin madenciliğinden değişik olarak fazlaca daha çok işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

Bitcoin Cash madenciliğini kendi başınıza ya da bir madenci havuzuna dahil olarak yapabilirsiniz. Oldukça daha çok işlemci gücüne ve enerjiye gereksinim duyacağınız için eğer kafi teknik ekipmanınız yoksa sizin için en iyisi bir madenci havuzuyla birlikte çalışmak olacaktır. Böylece fazlaca daha çok blok üreterek daha çok kar elde edebilirsiniz.

Bitcoin Cash Hakkında Endişeler

Bitcoin Cash, öncelikli olarak ele alacağı birkaç iyileştirme sözü verdi. Sadece hemen hemen bu vaatleri yerine getirmedi.

Bunlardan önemlisi blok boyutu ile ilgilidir. Bitcoin Cash’in blok zincirinde mayınlanan averaj blok boyutu, Bitcoin’in blok zincirindeki bloklardan fazlaca daha küçüktür. Daha minik blok boyutu, daha büyük bloklar vasıtasıyla daha çok işlem yapılmasını elde eden ana tezinin hemen hemen teknik olarak kontrol edilmediği anlamına geliyor. Bitcoin için işlem ücretleri de mühim seviyede düştü. Bu durum Bitcoin’i günlük kullanım için Bitcoin Cash ödemeye uygun bir rakip haline getirdi.

Günlük işlemler için uygun bir ortam haline gelmeyi amaçlayan ve bunun için hırslanan öteki kripto para birimleri, Bitcoin Cash’e rakip oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında örgütler ve hükümetlerle projeler ve ortaklıklar belirlediler. Mesela, Litecoin, etkinlik organizatörleri ve ustalaşmış derneklerle ve Dash şeklinde diğerleriyle ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bitcoin’den ayrılması sebebiyle oldukça yüksek profile haiz olan Bitcoin Cash, buna karşın hemen hemen velayet hakkında büyük duyurular yapmamıştır. Blockchain’deki işlem seviyelerine dayanarak, Bitcoin hala rekabette mühim bir liderliğe haiz.

Bitcoin Cash’in blok zincirindeki ikinci çatal, geliştirici havuzunu yönetmeyle ilgili sorunları da vurgulamaktadır. Yaşanmış olan ikinci çatal gelecekte daha çok bölünmeye kapı açması sebebiyle rahatsız edici. Akıllı sözleşmeler, tüm kripto para birimlerinin temel bir özelliğidir. Bununla beraber, Bitcoin Cash’in işlemler yada yalnız ödeme sistemleri için akıllı sözleşme dahil eden bir platform haline gelip gelmediği şu an belirsizliğini koruyor.

Bitcoin Cash ve Bitcoin: Netice

Birçok insan Bitcoin Cash vs Bitcoin’in bir muharebede bulunduğunun ve birinin diğerinden daha iyi olması icap ettiğinin izlenimi altındadır. Ergonomik nedenlerden dolayı, Bitcoin Cash, blok zincirinde işlem yapmak için kullanmak daha süratli ve daha ucuz bir varlıktır. Sadece önder kripto para birimi olan Bitcoin, kripto pazarında en fazlaca benimsenen ve şu anda en büyük kıymet deposudur.

BCH, daha çok kullanıcının benimsediği işlemler için ve parayı taşımak için ana vasıta olabilir. BTC, dijital para biriminin altın olarak kabul edilen bir kıymet deposu olarak kullanılmaya devam edebilir. Her ikisi de süre içinde kıymet kazanmaya ve benimsemeye devam ediyor, bu da onları herhangi bir yatırımcının bakması ve dikkate alması için kıymetli yatırımlar yapıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.