Bitcoin Etkisi: Almanya’nın En Büyük Bankası 20 Bin Kişiyi İşten Çıkartacak

Tarih süresince, bankacılık endüstrisi daima çeşitli risklere karşı savunmasız kalsa da bir halde, üç bin yıldan uzun süredir hayatta kalmayı başardı. Sadece şimdi, geleneksel bankacılık sistemi jeopolitik belirsizliklerle beraber suni zeka ve Bitcoin de dahil olmak suretiyle yeni teknolojilerin ortaya çıkması sebebiyle giderek daha çok tehdit altında. Bu yüzden Deutsche Bank şeklinde finans devleri şimdi iş modellerinde köktencilik bir dönüşüm için çabalıyor.

Deutsche Bank Teknolojiye Yatırım Meydana getirecek

Yeni teknolojilerin ortaya çıkması, mevcut bankacılık ve finansal sistemini çoktan bozmuş olabilir. Bazı bankalar, inovasyona yetişmeye emek harcayarak hayatta kalmalarını sağlamak için köktencilik sayılabilecek adımlar atıyor.  Buna en iyi örnek Almanya’nın en büyük finans kuruluşlarından Deutsche Bank’tan geliyor. Deutsche Bank’a nazaran “dijitalleşme yükseliyor ve ondan kaçış yok. ”

Bu yüzden, 7 Temmuz 2019’da Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing kuruluşlarından 150 yıl sonrasında, bankanın ayakta kalabilmesi için tekrardan inşa edilmesi icap ettiğini itiraf etti. Sewing  şunları kaydetti:

Bu dönüşümü sağlamak için, Deutsche Bank, 2022 yılına kadar 18.000 çalışanıyla yollarını ayırarak yeni teknolojilere 13 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.

Bankalar daima kredi riski, likidite riski ve faiz oranı riski şeklinde tehlikelerle karşı karşıya. Bir bankanın oldukca fazla tehlikeyle karşı karşıya kalması ve vadesi ulaştığında bu yükümlülükleri yerine getirmek için kafi paraya haiz olmaması durumunda da problemler daha da karmaşık bir hal alabilir.

Büyük Ekonomik Tufan Kapıda Mı?

Dahası, jeopolitik belirsizlikler de büyük bir finansal krizi tetikleyebilir. Deutsche Bank, ABD-Çin tecim savaşının hali hazırda finansal piyasadan 5 trilyon ABD dolarını çekilmesine niçin bulunduğunu tahmin ediyor. Kim bilir bankacılık sektörüne en büyük tehdit Bitcoin cüzdanınızın artık sizin öz bankanız olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor.

Büyük olasılıkla, birçok başka banka, Deutsche Bank’ın yapmış olduğu şeklinde, süreçlerini tekrardan yapılandırmaya ve devasa işgücünü azaltmaya başlamış olacak. Bununla beraber, öteki finansal yada bankacılık krizlerinde değişik olarak, bu sefer, Bitcoin ortaya çıkan küresel ekonomik yavaşlamayı ustaca ele alabilir.

Dahası, bankalar olmadan da insanların finansal gereksinimlerini karşılayabildiklerini görmeleri kripto paraların tüm dünyaya tanıtımı açısından oldukça kıymetli olacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.