Bitcoin Fiyatı Manipüle Ediliyor Olabilir

Meydana getirilen yeni bir araştırma Bitcoin fiyatının dönem dönem manipüle edilmiş olduğu şüphelerini güçlendirdi. Araştırma şirketi Arcane Research tarafınca meydana getirilen bir çalışmada CME Group’un Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin teslim tarihlerinin yaklaşmasının Bitcoin fiyatına ve kripto para piyasasına negatif şekilde yansıdığı gözlendi.

CME’nin Bitcoin Vadelileri

2018 yılının Ocak ayı ile 2019 yılının Ağustos ayına kadarki dönemde Bitcoin fiyatı üstünde araştırmalarda bulunan Arcane Research’ün bulgularına nazaran Bitcoin fiyatı CME’in BTC vadelilerinin teslim tarihlerinin yaklaşmasıyla oldukca ciddi bir düşüş dalgasıyla karşı karşıya kaldığını belirledi.

Ek olarak Arcane Research’ün araştırma verilerini son birkaç günde yaşanmış olan ve Bitcoin’in 8 bin dolar seviyesine gerilemesiyle sonuçlanan çöküş öncesinde yayınladığı da dikkatlerden kaçmadı. Bu süreçte Bitcoin kontratlarının %50’sinin vadesinin dolduğu göze çarpıyor.

Manipülasyon Kasıtlı Mı Yapılıyor

Arcane Research Bitcoin’deki bu şaşırtıcı dönemsel fiyat hareketlerinin şüpheleri de üstüne topladığını bildiriyor. Şu sebeple paylaşılan veriler Bitcoin fiyatının, kontratların teslim dönemlerinde manipüle edilmiş olduğu teorisini destekliyor.

Arcane Research ek olarak yapmış olduğu öteki bir araştırmada Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin geride bıraktığımız Ağustos ayında CoinMarketCap ve benzeri sitelerde belirtildiği şeklinde %70 civarında değil %90 bandında olduğu iddiasını ortaya atmıştı.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.