Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? Bitcoin Değer Kaybının Olası Nedenleri

Bu yazımızda son zamanlarda kripto para kullanıcıları tarafınca sıkça sorulan bir suali ele alacağız. Bitcoin niçin kıymet kaybediyor? Bu probleminin arkasında pek oldukça niçin var.  Bu düşüşe yol açan faktörlerden birkaçını inceleyeceğiz. .

2019 Kasım ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nden Blockchain haberlerinden sonrasında fiyat gene 10.300 dolara ulaşmıştı. Bu tırmanış, birçok kripto analistine nazaran 2019’un son zirvesi oldu.

10.000$ ‘dan düştükten sonrasında BTC 25 Kasım 2019’da 6600-6900$’ a düştü. 2018’e baktığımızda gene düşüş trendiyle karşı karşıya kaldık. Bitcoin, Kasım 2018 ve Aralık başlangıcında %50 düşüşle 3.000 $ ‘a geriledi. Yakın geçmiş zamanda yaşanmış olan bu düşüşün sebepleri nedir? Bu probleminin cevabına geçmeden ilkin Bitcoin’in fiyat hakkında konuşalım.

Bitcoin’in Fiyatı Nedir?

Bitcoin’in fiyatı hakkında konuşurken, insanoğlu çoğu zaman ya önde gelen bir borsadaki ( Bitfinex , Binance yada Bitstamp şeklinde ) USD fiyatından ya da birden fazla borsa fiyatının (mesela CoinGecko ) averajından oluşan bileşik bir fiyattan bahsediyorlar .

İnsanlar belirli bir borsadaki fiyattan bahsettiklerinde, o belirli borsada meydana getirilen son işlemin fiyatını kastediyorlar. Mesela Bitstamp’taki Bitcoin’in fiyatı 10.000 $ ise, bu Bitstamp’ta meydana getirilen son işlemin 10.000 $ ‘dan kapatılmış olduğu anlamına gelir. Yeni bir tecim yapıldığında, fiyat buna nazaran güncellenecektir.

Bitcoin, birçok borsada ve dünya genelinde sayısız şahıs içinde işlem gören merkezi olmayan bir varlık olduğundan, aslına bakarsak tek bir Bitcoin fiyatı yoktur. Her borsanın Bitcoin için kendi fiyatı vardır, sadece bu fiyatlar çoğu zaman oldukça benzerdir.

Fiyat Endeksi

Resmi bir Bitcoin fiyatı olmadığından, bazı siteler ve firmalar bileşik bir endeks fiyatı sunar. Bu fiyat, çeşitli önde gelen para birimlerinin fiyatlarının hacme nazaran ağırlıklandırılması ve averaj olarak birleştirilmesiyle hesaplanır.

Mesela, Coindesk Bitcoin fiyat endeksi , belirli kriterleri karşılayan önde gelen küresel borsalardaki averaj bitcoin fiyatlarını temsil eder. Bu endeksler, herhangi bir olağandışı alım satım faaliyetinin tek bir borsadaki tesirini düzelttikleri için yararlı fiyatlandırma mekanizmaları olabilir.

Mesela, büyük bir traderın Bitfinex’te 25.000 BTC satmaya karar verdiğini varsayalım. Bu borsada fiyat büyük seviyede bastırılacak ve internasyonal averaj fiyata geri dönmesi birazcık süre alacaktır. Bir endeks fiyatı, süresi süresince bu yerelleştirilmiş rahatsızlığı daha azca gösterecektir.

 

 

Bitcoin’in Düşüşünün Arkasındaki Nedenler

Artık Bitcoin’in fiyatının ne işe yaradığını ve iyi mi belirlendiğini anladığınıza nazaran, Bitcoin’in fiyatının düşmesine niçin olabilecek bazı olayların üstünden geçelim.

Bitcoin’in düşüşünü etkileyen ilk unsur balinalar olarak biliniyor. Son günlerdeki haberlere baktığımızda düşüşten ilkin bir balina tarafınca 44.000 BTC’lik bir işlem gerçekleştirildi. Bu sürecin BTC kıymetini etkilediği açıktır.

BTC’nin düşüşünde bir öteki mühim unsur de Çin mevzusunda ortaya çıkan manipülasyonlardır. Çin’de Bithumb ve Binance şeklinde borsaların kapatılmış olduğu iddiaları kripto para piyasasında dalgalanma yaratmıştı. Bu tür durumlar kripto para piyasasını etkisinde bırakır.

Uzman kripto para birimi analistlerinin düşüşle ilgili öne sürdükleri argümanlardan biri de 2019’un başlarında görülen yüksek değerler. 10.000 dolar seviyesinin üstüne çıkan BTC, birçok analiste nazaran borç vadesini konsolide edecek konumda. Bu durumun dibe vurana kadar devam etmesi planlanıyor.

Bitcoin Niçin Düşüyor?

Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatı:

Bir çok süre, Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir noktaya ulaştığında , fiyat direnci karşılanır ve fiyat önceki en yüksek seviyeyi geçemez. Bu, birçok traderın tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın satış siparişleri vermesine bağlanıyor. Bu yüzden, fiyat bu noktalara ulaştığında fiyatı aşağı çeken bir satış baskısı hissedilir.

Medya FUD:

FUD; Korku, Belirsizlik ve Kuşku anlamına gelir. Media FUD, Bitcoin oldukça negatif baskı aldığında ara sıra gerçekleşir. Bitcoin’in seneler süresince 350’den fazla kez iyi mi ölü duyuru edildiğine dair birçok örnek bulabilirsiniz . Bu tür Medya FUD, kitlesel paniğe niçin olabilir ve insanoğlu Bitcoin’e olan itimatını kaybettikçe satış baskısını artırabilir. Medyanın, kapsamlı ve detaylı araştırma yapmak yerine, bir çok süre manşetlere çıkmaya ve ilgi uyandırmaya çalıştığını ihmal etmeyin. Bu yüzden Bitcoin’in yine öldüğünü duyduğunuz anda satmak için acil etmeyin.

Piyasaya Para Dökümü:

Genel bir kaide olarak, piyasada büyük oranda Bitcoin satıldığında, satış baskısı arttığı için Bitcoin’in fiyatını aşağı çekecektir. Mesela, bazı durumlarda, FBI yada değişik yetkililer, yasadışı işlemlerden mühim oranda Bitcoin ele geçirir . Bu olduğunda, çoğu zaman bu Bitcoinleri halka açık artırma ile satarlar. Yetkililer kârı en üst düzeye çıkarmaya yönelik olmadıklarından ve çoğu zaman büyük oranda Bitcoin açık artırmaya çıkarıldığından, normalde piyasa fiyatının altında satılırlar. Bu da, Bitcoin’in fiyatının düşmesine niçin olur. Bu sebeple açık artırma galibi çoğu zaman yeni edinmiş olduğu paraların bir kısmını borsalarda da satışa sunar.

Özetlemek gerekirse: Bitcoin’in Fiyatı Niçin Dalgalıyor?

Bitcoin’in fiyatı oldukça değişken . Tek bir günde %5 ve hatta %10’luk fiyat hareketleri görmek ender değildir. Bu dalgalanmaların sebebi, Bitcoin’in piyasa değerinin hala nispeten ufak olmasıdır.

Piyasa kıymeti = Dolaşımdaki Bitcoin Sayısı * Bitcoin Başına Fiyat

Çoğu zaman, bir varlığın haiz olduğu piyasa kıymeti ne kadar küçükse, o denli değişken olacaktır. Ufak bir gölete bir taş attığınızı hayal edin. Şimdi aynı kayayı alın ve gölete atın. Kaya, gölet üstünde okyanustan oldukça daha çok etkiye haiz olacaktır. Aynı şekilde Bitcoin (şimdilik ufak havuz) günlük alım / satım emirlerinden (kaya) daha oldukça etkilenir. Bitcoin’in fiyatı arttığında, piyasa kıymeti ve fiyat hareketi de kademeli olarak azalacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.