“Bitcoin Konusunda Yanılmışım”

Daha ilkin Bitcoin’e yönelik şüpheci yaklaşımıyla malum dünyaca meşhur bir ekonomist şimdi Bitcoin’in parlak bir geleceği bulunduğunu düşünüyor.

Meşhur ekonomist ve yazar olan Niall Ferguson, 5-6 Mart tarihlerinde Sydney’de gerçekleşen Avustralya Finansal İnceleme İş Zirvesi’nde konuştu. Daha ilkin Bitcoin’in tam bir hayal ürünü bulunduğunu düşünen uzman, şu anda oldukça parlak bir geleceği bulunduğunu söylüyor:

Ben oldukça yanılmışım, Blockchain teknolojisine dayanan bir para biriminin kullanılmadığını düşünmek yanlıştı.

Ferguson’a oğlu beş yıl ilkin Bitcoin satın almasını önerdiğinde o ilk olarak Bitcoin’i bir sanrı olarak gördüğünü deklare etti. Sonrasında, kripto para biriminin fiyatının 2017 yılıyla beraber yükselişe geçmesiyle, tarihçi söylediklerinden büyük bir pişmanlık duymaya başlamış.

Ek olarak Niall Ferguson Bitcoin’in şu anki düşüşüne karşın, önceki düşüşlerinin oldukça üstünde kaldığını anlamanın oldukça mühim bulunduğunu düşünüyor:

Bitcoin, bir yönden altının dijital bir alternatifi.

Bitcoin’in geleceğinin oldukça parlak bulunduğunu belirten Niall Ferguson, iktisat dünyasında Bitcoin’e yönelik düşünceleri pozitif bir halde değişen ilk şahıs değil.

2017 senesinde,  JP Morgan Chase’in Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’e çok öfkeli olmuş ve sonunun iyi olamayacağını iddia etmişti. Sadece birkaç ay sonrasında, CEO bu iddialarından dolayı pişman bulunduğunu itiraf etmişti.

Dahası, Ferguson Bitcoin’i altınla karşılaştıran ilk şahıs değil. Seri girişimci ve yatırımcı John Pfeffer, geçen yıl Bitcoin’in altın için en uygun ikame olduğu iddiasını ortaya attı. En önde gelen Bitcoin savunucuları Tyler ve Cameron Winklevoss da aynı çizgideki düşüncelerini dile getirdi:

Bitcoin’in altını tahtından edeceğine inanıyoruz. Paranın özelliklerine bakarsanız, bunun daha iyi bir altın bulunduğunu düşünüyoruz. Altını altın meydana getiren nedir? Kıtlık. Bitcoin’in arzı durağan(durgun), bu yüzden kıtlık mevzusunda altından daha iyi. Altını, tahta ile karşılaştırmak daha doğru.

Bitcoin’in şu anki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Dijital altın olarak görüyor musunuz? Aşağıdaki yorumları bizlere bildirmekten çekinmeyin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.