Bitcoin Nasıl Satın Alınır? İki Adımda Bitcoin Satın Alma Rehberi

2017 senesinde kripto para piyasasının Bitcoin önderliğinde aya gitmesiyle senenin en oldukça konuşulan mevzularından biri iyi mi sanal para Bitcoin alabilirim olmuştu. Ilk olarak şunu net bir halde ifade etmek gerekirse Bitcoin bir sanal para değil aslen kripto paraların hiçbiri sanal para değil. Sanal para daha oldukça online oyunlarda, oyun içi satın alımlarda kullandığımız gerçek hayatta hiçbir kıymeti olmayan para olarak tanımlanabilir.

Peki nedir bu kripto paralar? Ilk olarak kripto paralar günümüz finansal sisteminde kullandığımız ve cebimizden noksan olmasını istemediğimiz itibari para birimlerinden pek bir farkı yok. Hani şu cebimizde taşıdığımız kağıt parçalarından bahsediyorum. Her neyse sözü oldukça uzatmadan kripto paraları özetlemek gerekirse tanımladıysak iyi mi Bitcoin yada altcoin satın alınır ona geçelim.

Iyi mi Bitcoin ya da Altcoin Alabilirim

Bitcoin ya da altcoin almak  eskiden Dimyat’a pirince gitmek kadar zordu ve evindeki bulgurdan ciddi şekilde olabilirdiniz. Sadece şu anda yerli ve yabancı istemediğiniz kadar şirket bu işe el atmış ve kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği borsaları kurmuş durumda. Bu borsalarının hepsinin güvenli olmadığını da başta belirtelim. Güvenlik altyapısı en kuvvetli olan kripto para borsaları bile ara sıra siber saldırganlar tarafınca hack’lenebiliyor bundan dolayı kripto paralarınızı iyi mi saklayabileceğini bilmek de büyük ehemmiyet taşıyor. Kripto paralarınızı saklamak için Ledger Nano S, Trezor ve KeepKey benzer biçimde donanım cüzdanlarını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bitcoin satın almaya karar verdiniz ve iyi mi Bitcoin satın alacağınız mevzusunda aklınızda herhangi bir düşünce yok mu? Takip edin ben yolu biliyorum. Ilk olarak kendinize uygun olan kripto para borsasını uzun araştırmalarınız sonucunda seçin.

En Oldukca Tercih Edilen Kripto Para Borsaları:

  1. BTCTürk.com
  2. Paribu.com
  3. Koinim.com
  4. Koineks.com
  5. BTCFinans.com

Araştırmanızı yaptınız ve kendinize en uygun borsayı seçtiniz. Bundan sonrası oldukça kolay. Türkiye’deki kripto para borsalarının bankalarla yapmış olduğu anlaşmalar neticesinde minimum maaliyetle bankanızdan seçtiğiniz kripto para borsasına kolaylıkla itibari para gönderebilirsiniz. Parayı gönderdikten sonrasında sıra Bitcoin ya da Altcoin satın almaya geliyor.

Satın almak istediğiniz Bitcoin miktarını ve hangi fiyattan almak istediğinizi seçtikten sonrasında alış emrinizi girebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şu ki  anında Bitcoin satın almak istiyorsanız, alış emriniz piyasa fiyatıyla doğru orantılı olmak zorunda. Örnek vermek gerekirse Bitcoin 20.000₺ iken 19.000₺’den verdiğiniz emirin işleme alınması piyasa aşağı yönlü düşüş göstermezse oldukça zor ya da olanaksız olabilir.

Evet Bitcoin’imizi güncel fiyattan aldıktan sonrasında onu arzu ettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Şimdi özetlemek gerekirse Bitcoin alma ve gönderme işlemlerinin iyi mi yapıldığına bakalım.

Bitcoin Alma ve Gönderme İşlemleri Iyi mi Yapılır?

Borsanızın “Bitcoin Çek” ve “Bitcoin Yatır” seçeneklerini kullanarak kolaylıkla kripto para alıp gönderebilirsiniz.

Eğer Bitcoin’le ödeme almaya karar verdiyseniz yukarıdaki Bitcoin cüzdan adresinizi ya da karekodunuzu göndericiye iletmeniz gerekiyor.

Benzer şekilde eğer birisine Bitcoin gönderecekseniz, göndereceğiniz kişinin Bitcoin cüzdan adresini adres kısmına yazarak Bitcoin gönderme işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ek olarak kredi kartıyla da Bitcoin satın almak mümkün. Şu anda kredi kartıyla Bitcoin alınabilen en meşhur platform CEX.io

Kredi kartıyla iyi mi Bitcoin satın alınabilir? Kredi kartıyla hangi borsalardan kripto para alınır? temalı rehber içeriğimizi en kısa sürede sizinle paylaşacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.