Bitcoin Ne İşe Yarar? Söylendiği Gibi Yararsız Mı?

Normalde, onuncu yıldönümü kutlama ve derin düşünceler için bir nedendir. 2008 yılı Bitcoin’in yaratılmasının onuncu yılı olması sebebiyle yazımızdaki bazı veriler 2008 yılı üstünden değerlendirildi. Bu yazımızda sizler için ”Bitcoin Yararlı Mı?” sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Bitcoin’i duyuran makaleyi yazan Satoshi Nakamoto’nun 2008 mali krizine cevap olarak dijital para birimini yarattığı düşünülüyor. Finansal ekosistemi ademi merkeziyetçi hale getirerek, güç dengesini seçkin bir finansal kurumlar grubundan daha geniş bir kesime kaydırmaya çalışıyordu.

Sadece para biriminin vahşice skandalları ve sonraki on yıldaki değişken fiyat dalgalanmaları bu niyetleri şaşırttı. Bitcoin’in onuncu yılı bilhassa sancılı geçti. 2008 yılının başından sonuna kadar fiyatı düştü ve madeni para, uzun soluklu bir durgunluk içinde değerinin ortalama %70’ini yitirdi. Çoğunlukla Bitcoin’in liderliğini takip eden kripto para piyasaları da kıymet yitirdi ve bu süre zarfında %73 düştü.

Sanki bu yeterince fena değilmiş benzer biçimde, Bitcoin popülerlik kazanmayı başaramadı. İnsanlar perakende alımlar yada tecim için Bitcoin kullanmıyorlar. 2007 yılının Aralık ayında zirveye ulaştıktan sonrasında, Bitcoin’in blok zincirindeki işlem hacimleri 2008’de düştü. Ayrıca, Bitcoin ve kripto para birimlerini rahatsız eden skandallar hızla devam etti.

İster bir kıymet deposu ister günlük işlem için bir vasıta olsun, bitcoin değerlendirmeleri çoğunlukla negatif olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda,  The Economist adlı dergide piyasaya sürülen bir yazı, bitcoin ve öteki kripto para birimlerinin işe yaramaz bulunduğunu deklare etti. “Bitcoin ve kripto paralarla ilgili belirli bir değerlendirmeye ulaşmanın mantıklı bir yolu yok.” ifadelerine yer veren mecmua bununla beraber ekosistemdeki bir ekip kusurlara da dikkat çekti. Bunlar, blok zincirlerinde şeffaflık ve güvenlik eksikliği ve kripto para birimleri ile satın alma yada işlem yapma zorluklarını içermekte idi.

The Economist adlı mecmua, Bitcoin’i eleştiren tek gösterim organı değil. Peki tüm bu yayınlara karşın ve belirtilen tüm asil niyetlerine karşın Bitcoin’in işe yaramaz olduğu anlamını mı çıkarmalıyız?

Yararsız Bir Yenilik Olarak Bitcoin Durumu

Bitcoin’in kimlik krizi doğrusu tanımlamada yaşanmış olan güçlükler; servetindeki mevcut gerilemenin büyük seviyede sorumlusu. Başlangıçta internasyonal bir para birimi ve günlük işlemler için sınırsız bir mekanizma olarak tasarlanmıştı. Sadece bu şekilde devam etmedi.

Seneler geçtikçe, raporlar, karapara aklama ve yasadışı faaliyetlerde kullanımını belgeledi, sadece hantal arayüzü tüketicinin benimsemesinin önemsiz kalmasını sağlamış oldu. Bu hikayenin bir öteki tarafı ise, Bitcoin’in fiyatını sürdürülemez seviyelere çeken spekülatif perakende yatırımcılarının girişi oldu.

Kripto para piyasalarında hızla yükselen değerlemeler, Bitcoin’i çevreleyen baskın düşünceyi değiştirdi. Artık bir günlük işlem aracı olarak kabul edilmiyor. Bunun yerine, kripto para birimi, altına benzer alternatif bir yatırım olan bir kıymet deposu olarak markalandı. Sadece kripto para birimi burada da iki mühim meselela karşı karşıya.

İlk sorun, Bitcoin’in fiyatındaki baloncuklarla ilgilidir.

Bugüne dek Bitcoin’de üç baloncuk vardı. Bunlar 2011, 2013 ve 2017’de meydana geldi. Fiyat her defasında, değerlemede keskin bir artışla parabolik bir eğri izledi ve derhal arkasından eşit derecede süratli bir düşüş geldi. Bu balonların her biri esnasında, Bitcoin’in kıymeti üç haneli olacak şekilde arttı ve mühim perakende sermayesi çekti. İnce likidite hacimleri, bu balonlarda Bitcoin fiyatının artmasında büyük rol oynadı.

İkinci sorun, bir kıymet deposunun temel özelliklerinden oldukça azının bitcoin kontrolü yapmaktır. Morningstar analisti Kristoffer Inton ve ekibi, kripto para birimlerinin bir yatırım aracı olarak altının yerini alıp alamayacağını denetlemek için bir çerçeve oluşturdu. Likidite, işlevsel amaç, arz kıtlığı, gelecekteki talep kesinliği ve sürekliliğe odaklandılar. Arz kıtlığı haricinde, Bitcoin öteki özelliklerde başarısız olur. Şaşırtıcı olmayan bir halde, analistler, kripto para birimlerinin “güvenli liman varlık sınıfı olarak tutmaya meydan okumayacağı” sonucuna vardı.

Önümüzdeki Gelecek Parlak Mı?

Fiyatlarda yaşanmış olan dalgalanmalara karşın, Bitcoin meraklıları ekosistemindeki son gelişimleri, Bitcoin’in gene de bir geri dönüş yapabileceğinin kanıtı olarak gösteriyor.

Teknolojik gelişmeler, perakende işlemlerinde kripto para birimi kullanımı için ümit veriyor. Bitcoin ağındaki Lightning Network düğümlerinin sayısı 2008 yılı süresince ikiye katlandı. (Lightning Network, ana blok zinciri üstünden işlemler gerçekleştirerek bitcoin’in ağını hızlandırmayı amaçlamaktadır.) Çapraz zincir takasları, öteki kripto para birimleri için blok zincirleri ile sorunsuz işlem yapılmasını elde edecektir.

Bitcoin ekosistemi, kullanım alanlarını genişleten bir takım ürünle de büyümeye devam ediyor. Bitcoin ile alım satım yapmanın yanı sıra, onu krediler için güvence olarak kullanabilir yada onunla mücevher satın alabilirsiniz. Bazı haberlere nazaran, minik ve orta ölçekli işletmeler de daha azca maliyetli olduğundan banka havalesi yapmak amacıyla Bitcoin’in blok zincirini kullanmaya başladı.

Sadece Bitcoin’in servetindeki en büyük değişim düzenlemeden kaynaklanabilir. SEC tarafınca Bitcoin ETF’lerin reddedilmesi manşetlere taşınırken, düzenleyicilerin duruşunda gözle görülür bir yumuşama oldu. Bitcoin ve öteki kripto para birimleri, Fintech konferanslarında ve SEC komisyoncuları içinde mühim bir münakaşa mevzusu haline geldi.

SEC’in mevzuyla ilgili yorumu, bazı kripto para birimlerinin durumuna ilişkin eleştiriden ziyade daha net bir tutuma dönüştü. SEC, kripto para birimleri içindeki dolandırıcılık ve manipülasyon vakalarını engellerken, komisyon üyeleri de ekosistemindeki oyuncuları eylemlerini temizlemeye teşvik etti.

Netice

Bitcoin ekosisteminin kaosundan bir seviye ortaya çıkmaya başlıyor. Kripto para borsaları için kendi kendini düzenleyen kuruluşların oluşumu bir başlangıçtır. Lloyds of London benzer biçimde sigorta devlerinin kripto para ekosistemine girişi, başka türlü kripto para birimlerine yatırım yapmaktan çekinen yatırımcıların endişelerini giderecek başka bir gelişmedir. Endeks fonlarından emeklilik hesaplarına kadar bir takım yeni yatırım ürünü de ekosisteme giriyor.

Kurumsal yatırımcıların da Bitcoin’e yatırım yapma fikrine ısındıkları söyleniyor. Wall Street’in girişi, kripto para ekosistemindeki likidite için mühim bir oyun değiştirici olabilir. Şundan dolayı perakende yatırımcıların ve kısa vadeli traderların aksine, uzun vadeli yatırım yaparlar ve tutarları dengelemede mühim bir rol oynayabilir.

Kripto para birimlerine ve öteki İlk Para Tekliflerine (“ICO’lar”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir. Bu yazı, kripto para birimlerine yada öteki ICO’lara yatırım yapmak için bir tavsiye değildir. Her bir ferdin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden ilkin daima nitelikli bir profesyonele danışılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.