Bitcoin Private (BTCP) Nedir?

Bitcoin çıkmış olduğu günden bu yana büyük bir değişiklik yaşamadı. Bu şekilde olması Bitcoin’i güvenli değil tam aksine güvenilmez bir birim yapıyor. Bitcoin Private (BTCP) isminde, Bitcoin’e gizlilik getirecek olan yeni bir kripto para birimi inşa edildi.  Artık yeni bir kripto para daha olacak. Şuanda etken olarak 1500’e yakın kripto para bulunuyor.

Bitcoin Private Nedir?

Bitcoin Private, Bitcoin Blockchain’inden fork’lanmış gizlilik odaklı bir kripto paradır. Bitcoin Private (BTCP) piyasa lideri Bitcoin’in Blockchain’inden fork’lanmış kripto paralar içinde içeriyor. BTCP’nin haiz olduğu belirli özellikler onu BCH ya da BTG benzer biçimde öteki BTC fork’larından ayırıyor. Bitcoin Private “birleşik-fork” yönteminin ilk örneği diyebiliriz.

Bitcoin Private Fork Nedir?

Bitcoin ile ZClassic’ten (ZCL) aynı anda fork’lanarak meydana getirilen Bitcoin Private (BTCP) adından da anlaşılacağı suretiyle gizlilik odaklı kripto paralardan. İki kaliteli kripto paranın özelliklerini bir Blockchain’de birleştirme arzusu duyan BTCP ekibi bu amacını gerçekleştirmek için Şubat 2018’de bir adım atarak söz mevzusu fork’u gerçekleştirmiş oldu. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren kıymet kazanmaya devam eden kripto para, topluluk tarafınca yönetiliyor.

Bitcoin Private’i Idrak etmek

Bitcoin Private iki değişik işlem sisteminin karışımı olarak görülüyor: Saydam ve korunmuş işlemler. Saydam işlemler Bitcoin ağındakilerle aynı prensipleri paylaşıyor. Bu prensiplere nazaran ağdaki işlemlerin miktarı, rotasyonu, imzası benzer biçimde veriler her insanın ulaşabileceği şekilde Blockchain üstünde depolanıyor. Öte taraftan korunmuş işlemler tüm bu bilgileri JoinSplit isminde olan bir blokta şifreliyor. Korunmuş işlemler doğrulanabiliyor sadece üçüncü kişiler tarafınca görüntülenemiyor.

Bitcoin Private gizli saklı kripto para işlemlerinin daha yaygın hale gelmesini ve ekosistemde merkezsizliğin sağlanmasını amaçlıyor. Çoğu zaman bir kripto paranın Blockchain‘i üstünde hard fork gerçekleştirildiğinde iki ayrı para meydana gelir. Başka bir ifadeyle hard fork işlemi bir kripto paranın mevcut kodunu değiştirir. Sadece BTCP, BTC ve ZCL zincirlerinin eş zamanlı bir halde fork’lanmasıyla oluştu. Bu yüzden BTCP kaynağının bir çok BTC ve ZCL sahiplerinde bulunuyor.

Gizlilik odaklı kripto paralar tarafınca kullanılan zk-SNARKs protokolünü kullanan BTCP ekosistemde yeni bir çığır açtı diyebiliriz. Açık kaynak kodlu Bitcoin Private’a her kullanıcının katkıda bulunması mümkün. BTCP madencilik emek harcamaları için geliştiriciler tarafınca bir havuz oluşturulmuş.

Bitcoin Private’e Haiz Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Sizlere resmi siteden meydana getirilen açıklamayı aktarmak isterim;

“Çatallanma gerçekleştiğinde, mevcut olan tüm BTC ve ZCL cüzdanlarında bulunan bakiyenin görüntüsü alınacak. Cüzdanda ve/yada desteklenen borsalarda tutulan ZCL yada BTC leriniz 1:1 oranla Bitcoin Private ile ödüllendirilecek. Mesela, eğer 15.4 ZCL’niz ve 0.1 BTC’niz var ise, 15.5 BTCP alacaksınız.”

Bitcoin Private’dan yararlanmak için, birkaç tür cüzdandan birini seçebilirsiniz . Windows, Mac ve Linux için tam düğümlü masaüstü cüzdanlar ve her biri için Electrum cüzdanı vardır. Ek olarak bir kağıt cüzdanı da oluşturabilir ve yakında Coinomi cüzdanının bir iOS versiyonu olacaktır.

BTCP’nizi talep etmek kullandığınız cüzdanın türüne bağlı olacaktır. Bitcoin Private, güvenlik sebeplerinden dolayı çatal esnasında işgal etmiş olduğu adres için hususi anahtarı kullanmadan ilkin BTC ve / yada ZCL’nizi yeni bir adrese taşımanızı önerir.

Çatallanmayı Destekleyen Borsalar Nedir?

Bittrex (yalnızca Zclassic için)
Kucoin (yalnızca Bitcoin için)
TradeSatoshi
HitBTC (yalnızca Bitcoin için)

Çatallanma anından ilkin (ortalama olarak 28 Şubat 2018 – TSİ 20.00) bu borsalarda Bitcoin, Zclassic yada her ikisini de tutanlar 1:1 oranla Bitcoin Private sahibi olacaklar.

Öte taraftan Coinomi Wallet da çatallanmayı destekleyeceğini doğruladı. Bunun yanı sıra ekip, Bitcoin Private’in listelenmesi için Binance’e başvuruda bulunmuş oldu. Ek olarak Zclassic sahipleri, Zclassic Electrum Wallet‘ı kullanabilirler.

Bitcoin Private’ın Bazı Avantajları Nedir?

BTCP, genel olarak öteki kripto para birimleri ve para birimleri üstünde uzun bir avantajlar listesine haizdir. En büyük avantajlardan biri de ZClassic, zk-snarks için kullanılan teknolojiyi de içeren gizliliğidir. Bu teknoloji ile ödemeler, şeffaflık için kamu blok zincirinde yayınlanmaktadır. Sadece, alıcı ve gönderen benzer biçimde işlem meta verileri tamamen tanımlanamayabilir.

Öteki para birimlerine kıyasla, Bitcoin Private’ın merkezi olmayan yapısı, Bitcoin’de olduğu benzer biçimde başka bir avantaj sağlar. Bitcoin Private, bir aracı içermeye gerek olmadan eşler arası bir tabiat ananın işlemlerini destek sunar. Ağ düğümleri işlemleri kriptografi kanalıyla doğrular ve ondan sonra bu tarz şeyleri kamu muhasebesine kaydeder.

Bitcoin’i geliştirmek ve geliştirmek için Bitcoin Private hızlıdır. Birazcık daha büyük blok boyutu sebebiyle, öteki Bitcoin tabanlı para birimlerine nazaran daha çok güvenlik ve anonimlik sunarken daha süratli olabilir.

Kalabalıktan daha da uzaklaşmak için, Bitcoin Private topluluk güdümlüdür. Tam kod deposu halk tarafınca görüntülenebilir ve doğrulanabilir ve daima açık kaynaklıdır. Topluluk, dünya genelinde ekip üyelerini ihtiva eder ve bunların her biri, kabiliyet setlerine nazaran belirli bir rol üstlenir. Son olarak, Bitcoin Private, kurucunun ödülü ya da ön-mayın olmadan, adil olmaya adım atar. Bunun yerine, paralar ZCL ve BTC’ye haiz olanlar için 1: 1 oranında adil bir halde dağıtılır.

Bitcoin Private Madenciliği

Katılabileceğiniz resmi bir BTCP madenciliği havuzu var. BTCP geliştiricileri tarafınca oluşturulmakta ve çalıştırılmaktadır. BTCP’yi kurabileceğiniz fazlaca sayıda başka havuz da var ve Bitcoin Private internet sayfasında bir koşu sıralaması tutuyor. Eğer mayın havuzu seçmek destek olmak için, topluluk, BTCP ekibi doğrulamış olanlar ve hemen hemen doğrulamak için şansı olmadığını olanların sponsor olanlar içine listeyi ayrıldı. Doğrulanmamış maden havuzlarından birine katılmadan ilkin daima dikkatli olmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.