Bitcoin Tarihi ve Bitcoin’in Çok Eski Olduğu İddiaları

Bitcoin ile ilgili olarak bir yıldan bu yana devamlı olarak yeni iddialar ortaya atılıyor ve bu iddialar çoğu zaman Türkiye’de ve dünyada kendisine geniş çaplı bir yer buluyor. Yatırımcılar kripto paralar ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarda devamlı mühim olan kazanç olduğuna değinmesine karşın ara sıra ise bazı yatırımcılar yatırım yaptıkları bir alan hakkında daha çok data sahibi olmak istediklerini, bunun yolunun ise Bitcoin tarihini öğrenmekten geçtiğine değiniyor.

İlk ilkin Bitcoin’in oluşum evresi ve sürecine bakarsak daha net bir data sahibi olmuş oluruz. Bitcoin, tahminlere bakılırsa 2007 senesinde ortaya çıkmış olan ve hayatına o gün süregelen bir kripto para olarak tanınıyor. Hemen hemen daha Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğu ve nerede yaşamış olduğu bilinmezken, bununla ilgili birçok iddia ve şahıs adı ortaya atılmış durumda.

Bununla beraber 2007 yılı ila 2009 yılları aralığında ortaya çıkan ve şimdilere oranla o yıllarda oldukca fazla tanınmayan Bitcoin, Dark Web adlı karanlık web ağında kullanılır hale gelmişti. Bitcoin’in çıkış amacının aslına bakarsanız hala daha Dark Web üstünde aslolan kullanım amacı bulunuyor.

Dark Web kullanıcıları tarafınca kiralık katiller ve öteki her alanda kullanılan ve ödeme alma yöntemi olarak malum Bitcoin, düzgüsel basit insanoğlu tarafınca kullanılmadan ilkin Darb Web kullanıcıları adına oldukca daha çok itimat arz ediyordu ve Dark Web kullanıcıları bir işi almadan ilkin ödemenin bir kısmını, daha sonrasında bir kısmını almayı tercih ediyorlardı. Şimdi ise dolandırıcılıkların daha çok artması dolayısı ile Dark WEB kullanıcılarının dahi itimat sorunları yaşadıkları bir kripto para haline gelen Bitcoin’in daha çok güvenlik adımı sonucunda kabul edilmiş olduğu ve Dark Web kullanıcılarının tam olarak kripto paraların gizlilik ve güvenliğinden güvenli olmadıkları ifade ediliyor.

Bitcoin Ne Kadar Eski Olabilir?

Bitcoin ile ilgili bir öteki iddialar ise Bitcoin’in 1980’li yıllarda ortaya çıkarıldığı, sadece daha sonrasında o dönemde pek fazla teknoloji olmaması dolayısı ile kaderine terk edilmiş olduğu, şimdilerde ise 2007 yılı itibari ile yeniden ortaya çıkarıldığı iddia ediliyor.

Bir öteki iddia ise kripto paraların bir adam tarafınca çıkarıldığı, sadece o yıllarda oldukca fazla teknoloji olmaması ve kullanım olmaması dolayısı ile şimdilerde kurucunun yerine evlatlarının kripto paraları  yönettiği iddia ediliyor. Bu mevzuda web üstünde dahi oldukca fakat oldukca azca data bulunuyor ve bu bilgiler çoğu zaman İspanyolca yada Almanca olarak yazılmış durumda, onun için pek fazla data olmadığını ve gerçek dışı tahmin edildiğini düşünmek zor olmasa gerek.

Bitcoin Kim ve Kimler Tarafınca Yönetiliyor?

Bitcoin ile ilgili olarak kim ve kimler tarafınca yönetildiği en büyük merak mevzusu olan konuların başlangıcında geliyor. Bu mevzuda Türkiye ve dünyada hemen hemen daha hiçbir kimse probleminin yanıtını bulabilmiş değil ve bugüne dek binlerce hatta daha bile fazla oranda ortaya atılmış iddia ve sual bulunuyor. Bu mevzuda hemen hemen bugüne dek kendisinin Bitcoin’in yöneticisi bulunduğunu kabul eden bir insan dahi ortaya çıkmış değil. Bununla beraber kurucunun kim bulunduğunun bilinmesi durumunda Bitcoin dünyasında büyük şenliklerin yaşanacak olduğu ve büyük bir artışın kesinleşmesinin düzgüsel beklenti olduğu belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.