Bitcoin Teknik Analiz ve Kripto Para Teknik Analiz Nedir?

Teknik çözümleme esnasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan faktörler; ekonomik, politik, toplumsal, ruhsal, çevresel, siyasal vakalar vb. vakalar içinde yer verilmiştir. Eğer kısa sürede bir cenk tehdidi var ise hisseler yada kripto para birimi Bitcoin’in değerinde ciddi düşüş yada beklenmeyen bir yükseliş şeklinde büyük hareketler olabilir. Tüm bunların sebebi ise yaşanmış olan büyük vakalar yada beklenmeden gelişen sürpriz olaylardır. Mesela; dolar kuru analizi icra eden bir analist, aniden beklemediği bir haberle karşı karşıya kalabilir ve işte bu sebeple yapmış olduğu teknik analizler şaşabilir. Eğer ABD Başkanı, Avrupa’ya 100 milyar Euro para göndereceğini duyurursa organik olarak Euro, ABD Doları karşısında büyük bir kıymet kazanır. Bu gelişmenin arkasından teknik çözümleme meydana getirecek olan şahıs buna kesinlikle dikkat etmelidir. Bu durumun uzun solukta tesiri oldukça azca olabileceği şeklinde analizler esnasında bu tür mevzular daha da dikkatli incelenmelidir. Şu anki mevcut durumun etkilerinin geleceğe iyi mi yansıyabileceği de ek olarak hesaba katılmalıdır.

Teknik analizin en mühim kısımlarından biri de arz ve taleptir. Bu sıralar altın fiyatlarının giderek yükseldiği bir dönemden geçiyoruz ve kısa süre içinde altın fiyatlarında üstün dereceli üstüne üstün dereceli kırıldı. Bu yükseliş normal olarak Türkiye’de yaşanmış olan ekonomik durumlardan kaynaklanıyor. Sadece yaşanmış olan yükseliş bununla beraber mevcut altın rezervleri ile oldukça daha çok ilgili.

Mesela 100o tane Bitcoin bulunduğunu düşünün ve tüm insanoğlu 50o tanesini satın aldı. Her bir Bitcoin’in, toplam 500 Bitcoin alınana kadar 1 dolardan satışı yapılmış oldu. Sadece geri kalan 50o Bitcoin artık 1.5 dolardan satılabilir. Bundan dolayı piyasadaki bulunabilecek Bitcoin miktarında ciddi bir azalış olacaktır. Talebin artması sadece arzın aynı kalması durumunda tutarları yükseltir. Eğer tam tersi olursa talep azalır arz yükselirse Bitcoin fiyatı düşecektir. Bitcoin en fazla 21 milyon tane üretilebilecek bunu biliyoruz. Sadece eğer talepler azalırsa gelecekte ne kadar arz bitecek olsa da fiyatların düşmesi ihtimaller içinde beklenen bir durumdur.

Azca olan ürünün kıymeti daima yüksek olacaktır. Bugün altın evde süs eşyası yada takı olarak kullanılmanın haricinde başka bir işe yaramazken onu kıymetli icra eden şey dünyada azca bulunmasından meydana gelmektedir. Mesela yarın asla bilinmeyen bir altın madeni bulunur ve dünyadaki arz miktarı yüzde 50 oranında artarsa, altın tüm dünyada bollaştığı için daha değersiz bir hal alacaktır. Bitcoin bu yönüyle kısıtlı bir arz mekanizmasına haiz olduğundan dolayı öteki tüm varlıklardan bir adım öndedir ve kıymetini korumaktadır.

Direnç Ve Destek Noktaları

Çoğu zaman direnç ve destek noktaları kilit noktalardır. Sebebi ise birçok yatırımcı için belirleyici ve alım satım kararını bu noktalara bakarak vermeleridir. Genel bir ifadeyle yükseliş yönündeki bir fiyatın aşmakta zorlandığı ve birkaç denemede aşamadığı nokta direnç noktası olarak belirlenir. Düşüş yönündeki fiyatın karşılaşmış olduğu ve bu seviyenin altına düşmekte zorlandığı nokta ise destek noktasıdır.

Birçok yatırımcı bu seviyelere gore hareket etmiş olduğu için destek ve direnç noktaları piyasanın iyi mi şekilleneceğini tahmin edebilmek için son aşama mühim noktalardır.

Ruhsal Noktalar

Teknik analizlerde bazı noktalar piyasanın yönünü belirlemek için oldukça büyük öneme haizdir. Sadece kimi zaman ruhsal sınırlar ve noktalar tüm teknik analizleri alt üst edebilirler. Öyleki ki yatırımcı kitlelerde FOMO (fırsatı yitirme korkusu) tesiri uyandıran birçok ruhsal destek ve direnç noktaları vardır. Mesela Bitcoin için 10.000 dolar seviyesi ruhsal bir sınırdır ve birçok şahıs bu düzey aşıldığında “fiyat buradan daha çok yükselir” psikolojisiyle alım yapma yolunu tercih ederler. Bu yüzden ruhsal noktalar tahmin yaparken oldukça fazla önemlidir.

Tarih Hakikaten Tekerrürden İbarettir!

Bu kurulan ifade ara sıra bazı insanoğlu tarafınca sorgulanabilir ve doğruluğu tartışılabilir. Sadece dolar kuru bir kez üstün dereceli kırdıysa ve siz üstün dereceli seviyesinden alım yaptıysanız teknik analizcilere gore bu durumun kısa, orta yada uzun solukta minimum 1 kez daha yeniden edecektir. Teknik analizciler bunun yeniden yaşanacağına inandıklarını da sık sık beyan etmektedir. Teknik analizler esnasında ilgili ay ve güne ilişkin tahminlerde daima geçmişte o dönemde yaşananlar dikkate alınarak hareket edilmesi gereklidir.

İnsanların ne karar verecek olduklarını bilemeyecek olsanız bile genel olarak gelecekte ne kadar alım yada satım olacağını tahmin edebilirsiniz. Bugün eğer ki ABD yada Avrupa kripto paraları daha yaygın hale getirecek kararlara imza atarsa talep artacaktır. Doğal olarak bunun sonucunda Bitcoin daha çok ilgi odağı olacak ve sonucunda ise tarihte olduğu şeklinde üstün dereceli kırabilecek durumlara gelebilir.

Teknik Analizlerin Dezavantajları

Teknik analizler birçok yönden avantajlı olduğu şeklinde bazı yönleri ile daima için avantajlı olmayabilir. Teknik analizin dezavantajları bulunmaktadır. Bu durum genel anlamda teknik analizi icra eden kişinin bilgisizliği yada kendi ruhsal hataları sonucunda oluşan dezavantajlardır. Bu şekilde bir  durumda kişinin fiyatın yada mevcut olayın seyrini değil, kendini suçlaması ve hatayı kendinde araması daha doğru olur.

1. Teknik Analizin Temellerini Bilmelisin!

Teknik analizin temellerini bilmiyorsanız bu durumda doğru teknik çözümleme yapamazsınız. Bunun sonucunda ise asla doğru olmayacak bir teknik analize imzanızı atmış olmuş olursunuz. Başta da belirtiğimiz suretiyle bu işin temelini bilmek ve piyasanın genel durumuna hakim olmak her şeyden ilkin gelir ve oldukça önemlidir.

2. Kendi Beklentilerin İle Hareket Etmemelisin!

Teknik çözümleme icra eden şahıs bir tek Bitcoin’i destekliyor diye ruhsal olarak Ethereum teknik analizi esnasında ‘Ethereum’u daha iyi gösterecek şekilde çalışmamalıyım’ diye düşünürse tüm yatırımlarını kaybedebilir . Doğal olarak bu durumda teknik çözümleme aslen doğru bir teknik çözümleme olması imkansız.

Çözümleme yaparken kendi isteklerinizi, beklentilerinizi ve duygularınızı bu işe karıştırmamanız gerekir.

3. Hareketlerini Her Vakit Geçmişe Bakılırsa Değil, Geleceğe Bakılırsa Belirlemelisin!

Geçmiş fiyat hareketleri ve geçmişte yaşanmış olan fiyatlar gelecekte yeniden edebilir, bunu daha ilkin de belirtmiştik. Sadece bilinmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mühim şey ise; geçmiş fiyat hareketlerinin gelecekte yeniden etmeyecek olması göz önüne alınarak hareket edilmesi gerektiğidir. Teknik çözümleme için Mayıs 2011’de yaşanmış olan Bitcoin fiyatlandırması Mayıs 2020 için tekrardan düzenlenecek olursa doğru bir teknik çözümleme olmaz ve sonucu muhtemelen yanlış çıkar. Geçmişte olan bir durum, bugün olandan oldukça daha farklıdır. Bugün yaşanmış olan durumdan, geçmişteki duruma gore oldukça daha çok ve değişik netice alınabilir.

Geçmiş tarihleri incelerken birçok etkiyi göz önünde bulundurmanız ve genel fiyat tepkilerini ele almanız teknik çözümleme açısından daha mantıklı olacaktır.

Peki Teknik Çözümleme İşe Yarar Mı?

Teknik analizler ne kadar meşhur bir isim tarafınca yapılmış olursa olsun, isterse borsayı yöneten şahıs tarafınca yapılsın asla ve asla %100 doğru olmaz, olması imkansız. Teknik analizlerde kesinlik bildiren ifadelerin yer alması hiçbir vakit için mümkün değildir. Bu sebeple yatırımcıların teknik analizlere %100 güvenmemesi gerekmektedir. Sadece bu aşamada teknik analizlerin yapılacak yatırımlar için referans olarak alınması oldukça daha doğru ve mantıklı olacaktır.

Teknik çözümleme meydana getirecek olan bir şahıs kendi tahminlerinin bile daima doğru olmasının mümkün olmayacak olduğuna dair kendi kendini inandırmalı ve her türlü sonuca daima hazır olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.