Bitcoin Üretimi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği

Bitcoin son zamanların en oldukça konuşulan ve en oldukça dört gözle beklenen mevzuları içinde içeriyor. Peki popülerliğini her geçen gün. artıran Bitcoin iyi mi üretiliyor? Bu rehber yazımızda Bitcoin madenciliği doğrusu Bitcoin üretimi ile ilgili bilmeniz gerekenleri ve merak edilenleri derlemeye çalıştık.

Yazımızın muhteviyatında Bitcoin madenciliğinin (mining) temel emek verme mantığını, Bitcoin’in iyi mi üretildiğini, Bitcoin üretebileceğiniz programları/ donanımları ve şekilleri görmüş olacaksınız.

Bitcoin Madenciliği Nedir? Niçin Yapılır?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasası içinde meydana getirilen finansal işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak ve yeni Bitcoin’ler üretmek için yapılır. Blockchain temelinde, merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği en süratli blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verme sistemine dayanır. Her yeni Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların güçlük seviyeleri de artmaktadır işte bu yüzden madencilik(mining) için oldukça kuvvetli işlemcilere haiz bilgisayarlara gereksinim olmaktadır.

Özetlemek gerekirse söylemek gerekirse, Bitcoin madenciliği hem blok zincirine işlemler katmakta hem de yeni Bitcoin’i özgür bırakmaktadır. Piyasada bulunabilecek en fazla Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. İşte burada oldukça dört gözle beklenen bir soruya da derhal yanıt verelim. Peki madencilik en fazla Bitcoin sayısına ulaşıldığında bitecek mi? Yanıt heralde hayır. Bitcoin’de meydana getirilen işlemlerin devamlı olarak onaylanması için madencilere daima gereksinim bulunuyor. Eğer oldukça köklü ve teknolojik bir güncelleme çıkmaz ise maksimum Bitcoin sayısına ulaştıktan sonrasında bile madencilere çözdükleri işlem için ödül verilecek. Bu demek oluyor ki madenciler Bitcoin kazanmaya devam edecekler. Böylece madenciliğin devam etmesini sağlanacak.

Bitcoin Madenciliği Güvenli Mi?

Bitcoin madenciliği merkezi olmayan bir yapı üstünde ilermesini sürdürür. İnternet bağlantısı olan hepimiz bu donanıma katılabilir. Bitcoin ağının güvenliği, merkezi olmayan yapıya bağlıdır. Bunun sebebi ise Bitcoin ağı, karar üstüne “düşünce birliğine” dayalı kararlar verir. Bir bloğun blok zincirine dahil edilip edilmeyeceği mevzusunda bir ihtilaf yada çakışma yaşanırsa, karar  çoğunluk konsensusu ile etkili bir halde karar verilir. Karar verilmesinin şartı madencilik gücünün yarısından fazlasını kabul etmesine bağlıdır ve böylece madencilikteki blok ekleme işi tamamlanır. Kısaca sistem tamamen kullanıcılara bağlıdır ve oy birliği ile karar verme süreci ilerler.

Bitcoin Madenciliği Iyi mi Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için öncelikli olarak bir web bağlantısına ve uygun donanıma yada sisteme ihtiyacınız olacaktır. Bitcoin madenciliğinin emek verme prensibi, üretilen blokların şifrelenmiş versiyonlarını oluşturmak ve bunu onaylamak üstüne dayanır. Bu bloklar içinde daha ilkin de söylediğimiz şekilde Bitcoin sistemi içinde meydana getirilen finansal işlemler yer alır. Bitcoin madenciliği şuanda ASIC cihazlar üstünden gerçekleştiriliyor.

Bitcoin madenciliği yapabilmek için birden fazla yol vardır;

  • Donanım ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak
  • Cloud Mining ile Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapmak
  • Bilgisayar ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Şimdi gelin hep beraber Bitcoin(BTC) madenciliğinin iyi mi yapıldığını daha detaylı bir halde ele alalım.

Donanım ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Donanım ile Bitcoin madenciliği şuanda kâr getiren bir Bitcoin üretimi diyebiliriz. 2010-2013 yılları aralığında bilgisayar ile üretim altın çağını yaşadı ve bitti. Şimdi artık ASIC cihazlar ile BTC üretimi yapılabiliyor. Peki ASIC cihazlar ve donanım derken neyden bunlardan kasıt nedir? ASIC cihazlar, uygulamaya özgü tümleşik devreleri ifade etmektedir. Oldukça somut ve daha anlaşılır bir tarif ile yalnız kullanılmak istedikleri alan için üretilirler. Dolayısı Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazlar yalnız Bitcoin madenciliği için üretilmiştir ve bu amaçla kullanılmaktadır. Doğal olarak bazı ASIC cihazlarda değişik coin’ler de üretilebiliyor. Sadece bu yazımız BTC üretimi ile ilgili olduğundan o alana girmiyoruz. Seneler geçtikçe Bitcoin kullanımının artması (hala hedeflenen seviyede olmasa da), borsaların işlem görmeye başlaması derken üretilen blokların seviyeleri ve yükseklikleri de artış sağlamış oldu. Bu sebeple ASIC cihazların kapasitelerinin de yüksek olması gerekti. Şu anda aylık 0.16 BTC kazanabileceğiniz averaj bir ASIC aletinin maliyeti 1000 dolarlık bir yatırımla 12 aydan birazcık uzun bir sürede geri gelmektedir.

Cloud Mining ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Donanım maliyetleri bayağı fazla ve elektrik giderleri bayağı fazla olan bir üretim yöntemidir. Peki elinizde 100 dolar bulunduğunu varsayalım. Bu parayla Bitcoin madenciliği yapmak mümkün mü? Yanıt evet. Cloud doğrusu bulut tabanlı, birden fazla cihazın bulunmuş olduğu web servislerine kayıt olarak, online aygıt gücü kiralayabilir ve bu sayede BTC üretimine başlayabilirsiniz. Bunun için Dualmine, Genesis-mining, S4mining (Türk girişimi) benzer biçimde platformları kullanarak Bitcoin imal edebilirsiniz. Doğal olarak Bitcoin üretiminin zorlaşması ile beraber ilk etapta donanıma nazaran düşük olsa da belirli giderleri gözden çıkarmalısınız. S4mining ana sayfasında ne kadarlık bir yatırımla ne kadar Bitcoin üretebileceğinize dair hesaplama tablosu da bulunuyor.

Antminer, Dragonmint ve Avalon ile Bitcoin Madenciliği (BTC Mining)

500 dolardan süregelen Antminer serileri, Dragonmint ve Avalon serileri piyasada  bulunmaktadır. Antminer’ın son aleti S9 20 bin TL’den başlamaktadır. Yurtdışında satılan bu cihazların ülkemize girişi fiyatından dolayı gümrüğe takıldı. Bu sebeple cihazların tutarları oldukça  yüksektir. Amazon ve Türkiye’deki popüler e-ticaret siteleri üstünden satın alınabilmektedir. Bir senenin sonunda tahmini 0.01 BTC üretebilmek için minimum 320 GHz’lik işlemci kapasitesine haiz olmalısınız. Bu gereksinim şu anki sistem ebatlarına ve Bitcoin fiyatlarına bağlı olarak ilerde değişiklik izah edebilir. Pek oldukça madencilik aleti yok sattığı için fiyatlar oldukça terfi etmiştir. Yüksek fiyatlarla aldığınız bu donanımları direkt olarak kullanamazsınız. Ilk olarak kurmalı, bir üretim ağına yada havuzuna dahil etmeli ve arkasından elektrik giderlerini de hesaplamalısınız. Sessiz çalışmayan ve oldukça fazla elektrik tüketen, aynı odada birden fazla aygıt olduğunda büyük bir ısı yürüyerek bu cihazları iyi bir halde de korumalısınız. Isı artışı ve elektirik kullanımı oldukça fazla artış gösterdiği için size güçlük yaşatabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.