Bitcoin’de 8.500 Dolarla Rekor Kırıldı: Sıradaki Hedef Neresi?

Geçen hafta içinde iki kez bitcoin tutarları, güvenli liman varlığı durumunu güçlendiren jeopolitik gerginliklere kuvvetli tepki gösterdi. ABD’nin Irak’ta İran’a yönelik gerçekleştirdiği roket saldırısı’nın arkasından Bitcoin %10 kıymet kazanmıştır.

Tradingview.com verilerine gore, son birkaç saat içinde Bitcoin son yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 8.450 dolara ulaştı. Bu hareketle beraber Bitcoin, dün meydana gelen en düşük seviyesi olan 7.700 dolar bandından %10 kıymet kazanmış oldu.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’nin Orta Doğu’daki hava saldırısının arkasından süregelen yükseliş trendi sonucunda Bitcoin% 22 etkisinde bırakan bir artış gösterdi. Bu ralli hemen hemen Bitcoin’de Ekim ayı sonlarında ABD-Çin tecim savaşları gerilimi esnasında kaydedilen performans kadar büyük olmasa da o potansiyele haiz.Bitcoin’deki hareket, Çarşamba sabahı erken saatlerde İran’ın misillemesi ile tetiklendi. Haberlere gore İran, ABD askeri mensubunun bulunmuş olduğu malum Irak’taki iki üsse bir düzineden fazla roket fırlattı. ABD Başkanı Donald Trump, saldırının arkasından şunları kaydetti:

‘Her şey yolunda’ ve ‘Şimdiye kadar oldukça iyi!’

Artan gerilimler, tıpkı geçen yıl ki ABD-Çin tecim harbinde olduğu benzer biçimde, Bitcoin için güvenli liman varlık rolünü daha da pekiştirdi. Yeni ana para, altı haftalık aralıklı kanaldan yıl süresince yeni zirvelere ulaşmak için onu ödüllendiren varlığa akıyor.Analist ve tüccar ‘Crypto₿irb’ korelasyonlara dikkat çekti;

 

Geçen hafta yaşananların arkasından altın ve petrol benzer biçimde öteki güvenli liman varlıkları da artıyor. Altın’ın onsu bugün 1,600 doları aştı ve böylece son altı senenin en yüksek seviyesi kaydedildi. Bitcoin, sıkıntılı zamanlarda sıcak para çeken güvenli bir liman varlığı olarak altın ve petrolün yanında her fırsatta yerini sağlamlaştırıyor.

BTC İçin Sıradaki Hedef Ne?

Artık uzun vadeli teknik göstergeler yükseliş eğilimi gösterdi ve trend çizgileri kırıldı, analistler Bitcoin için bir sonraki hamleye bakıyorlar. Popüler analist Josh Rager şunları kaydetti:

“ABD temel hücum haberlerinden sonrasında BTC kuvvetli görünüyor… önceki hedefler kısalmaya devam ediyor. 8,800 dolar.”

Fib geri çekilmelerinin hizalandığı bir sonraki kısa vadeli direnç seviyesi benzer biçimde görünüyor. Artık 50 günlük hareketli averaj ihlal edildiğine gore yukarı doğru yönlü trend başladı. Daha uzun vadeli hedef ise şu anda 9.200 dolar seviyesinde oturan olan 200 günlük MA.

Ortadoğu’da harp spekülasyonunu da arkasına alan bir Bitcoin bu yıl tüm zamanların en iyi performansını ortaya koyabilir mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.