Bitcoin’in 10.000 Dolar Seviyesini Kırmasını Engelleyen 3 Şey

Bitcoin, 2020 yılının ilk ayında Ocak ayının ilk gününden bu yana %28.6 artışla mükemmel bir performans sergiledi. Günlük grafik yükseliş gösteriyor ve altın haç oluşumu var, sadece Bitcoin hemen hemen 10.000 dolar seviyesini kırmayı başaramadı. Bunun niçin olabileceğine dair üç hakim görüş var.

Bitcoin boğaları yeni yıl için iyimser ve piyasa da bunu gösteriyor. Piyasanın önder kripto para birimii yıl başından bu yana neredeyse %30 arttı. Son boğa koşusu, ruhsal olarak mühim 10.000 dolar seviyesinde utangaç bir direnç sergiliyor.

1. Kuvvetli satış baskısı yaratan 9.580 dolarlık direnç

Bu nedenlerden biri, Ekim ayının en yüksek seviyesi olan 9.580 doların kuvvetli bir halde reddedilmesi olabilir. Bitcoin geçtiğimiz günlerde 7 aylık aşağı yönlü bir kanaldan çıktı, sadece geçen Ekim ayının en yüksek seviyesinden daha yüksek bir seviyeyi yakalayamadı ve bu fiyat noktasını kontrol ederken kuvvetli satış baskısı ile karşı karşıya kaldı.

9.580 dolar, BTC boğaları yukarıdaki beş sayı seviyesi için kırmaya çalıştıklarından, geçen senenin Ekim ayındaki yükselişte boğaları geri iten bilhassa kuvvetli bir direnç. Bu, kırılması için mühim oranda yükseliş momenti gerektirecek.

2. Tesla’nın boğa koşusu Bitcoin’e gölge düşürüyor olabilir

Başka bir unsur de, Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın 2020’nin ilk ayında Bitcoin’den daha iyi performans sergilemesi olabilir. Görünüşe bakılırsa yatırımcılar Bitcoin’deki sermayelerini çekip,  Tesla’ya tekrardan tahsis etmiş olabilirler.

TSLA şu anda Bitcoin kazanımlarının önüne geçiyor, analistler Elon Musk’ın şirketinin hisse fiyatı balonunu yılsonuna bakılırsa hisse başına 6.000 dolara kadar çıkarabileceğini tahmin ediyorlar.

3. Bakkt’ın Opsiyon hacmi sıfıra indi

Bakkt’ın opsiyon hacmi kurumsal yatırımcıların Bitcoin’le ilgilenmediğini gösteriyor. Bakkt borsası, Bitcoin’e fizyolojik olarak yerleşmiş bir sözleşme yapmak isteyen kurumsal Bitcoin vadeli işlem yatırımcılarına yöneliktir.

Borsa son aşama düşük faize olmasına karşın platformun hacmi on günden uzun süredir sıfır. Bu, Bitcoin’e ilginin bir nebze azaldığının işareti olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir