Bitcoin’in Hash Rate’i 2017 Yılındakinden 7 Kat Daha Fazla: Bu Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin fiyatı şu anda bir konsolidasyon döneminden geçiyor olsa da Bitcoin ağının temelleri her zamanki şeklinde kuvvetli. O şekilde ki Bitcoin’in hash rate’i an itibariyle popüler kripto para biriminin 20 bin dolarlık zamanı zirvesindekinden 7 kat daha çok.

Twitter’da Rhythm olarak kripto para analisti paylaşmış olduğu bir tweet’le şu anda Bitcoin ağını güvence altına alan hash rate’in, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış olduğu zamanlardakinden 7 kat daha çok olduğuna dikkat çekti.

Bitcoin fiyatı 20 bin dolara uzanırken, hash rate de benzeri görülmemiş bir yükseliş kaydederek 14,6 EH/s’ye ulaşmıştı. Sadece, 2019’un son birkaç gününde Bitcoin ağının hash rate’inin 95 milyon TH/s civarında dalgalandığını görmüş oldu. Her ne kadar hash rate’in yükseliş trendi son birkaç ayda zayıflasa da 2018’in arkasından oldukça kayda kıymet bir artış sergiledi. 

Sayı, geçtiğimiz senenin Eylül ayında ilk kez 100 EH/s’yi kırdı ve Ekim ayında 120 EH/s’ye uzandı. Her ne kadar blok ödülü yarılanmasının Bitcoin’de oldukça ciddi bir yükseliş tetikleyeceği düşünülse de Bitcoin’in fiyatı kesinlikle daima direkt hash rate’i takip etmez, sadece bir çok süre Bitcoin’in hash rate’teki yükselişlerden pozitif yönde etkilendiği görülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.