Bitcoin’in Kilit İsmi, İlk Kullanıcısı Hal Finney’den Bitcoin 10 Milyon Dolara Ulaşabilir Mi Hesabı

Tarihteki ilk Bitcoin kullanıcısı olduğu tahmin edilen Hal Finney‘in, Bitcoin projesinde beraber çalmış olduğu Satoshi Nakamoto‘ya gönderilmiş olduğu bir e-posta gündemde.

2014 senesinde  Als hastalığı sebebiyle yaşamını kaybeden Hal Finney, piyasaya sürüldüğü 3 Ocak 2009’dan yedi gün sonrasında Satoshi Nakamoto’ya gönderilmiş olduğu bildiri geçtiğimiz günlerde Twitter kullanıcısı @DrBitcoinMD tarafınca paylaşıldı.

Satoshi Nakamoto’dan sonrasında Bitcoin projesinin kilit adı olan hatta bazı çevrelerce Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olduğu iddia edilen Hal Finney, Bitcoin Blockchain’inin ilk blogu Genesis bloğunun üretilmesinin derhal peşinden gönderilmiş olduğu e-postada belli kriterler eşiğinde Bitcoin’in 10 milyon dolara ulaşabileceğinin altını çiziyor.

Espirili bir üslupla Bitcoin’in %0,1’lik kısmının piyasaya sürülmesinden dolayı Satoshi Nakamoto’yu kutlama eden Hal Finney e-postasının geri kalan kısmında şu ifadelere yer veriyor:

 Bitcoin’in başarı göstermiş bulunduğunu ve dünya genelinde kullanılan baskın ödeme sistemi bulunduğunu hayal edin. O süre para biriminin toplam kıymeti, dünyadaki tüm servetlerin toplam değerine eşit olmalıdır.

Bulunan dünya çapındaki toplam ev halkı sermayesi tahminleri 100 trilyon dolar ile 300 trilyon dolar içinde. 20 milyon coin üstünden hesaplarsak, her bir Bitcoin’in kıymeti ortalama 10 milyon dolar.

Açıkçası, Hal’in 20 milyon coin hesaplaması, akıllara sual işaretlerini de getiriyor. Bitcoin’in toplam arzının 21 milyon olduğu biliniyor. Hal Finney burada bir yazım hatası mı yapmış oldu yoksa başka şeyleri mi hesaba kattı bu bilinmiyor.

Bitcoin’in kilit isimlerinden Hal Finney e-postanın geriye kalan kısmında ise bu fiyat seviyeye erişme şansının ise oldukca düşük olduğuna inandığını belirtiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.