Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Olduğu Düşünülen Üç Güçlü İsim

Bitcoin’in en kalıcı gizemlerinden biri, kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kimliğidir. Satoshi Nakamoto hakkında oldukça azca şey biliniyor. Son iletişimi ağın ortaya çıkmasından iki yıl sonrasında Nisan 2011’de yapılmış oldu.

Nakamoto, Bitcoin ekosistemi için kurucu statüsünün ötesinde önemlidir. O, felsefi bir figürdür ve çoğunlukla bitcoin’in gelişiminin geleceğini tartışan kripto para birimi savunucuları içinde başvurulur. Mesela, Bitcoin Cash’in (kendisi de orijinal bitcoin blok zincirinin bir çatalı) çekişmeli çatallanmasındaki her iki taraf, Nakamoto’nun para birimi için orijinal vizyonunu desteklediğini iddia etti. Nakamoto ile ilişkili Bitcoin cüzdanları 980.000 bitcoin tutarında bulunuyor. Yalnız 21 milyon Bitcoin’in madencilik yapılacağı göz önüne alındığında, Nakamoto’nun holdingleri, eğer takas edilirse ve ne süre satılırsa fiyatını mühim seviyede etkileme potansiyeline haizdir.

Kimliğini ortaya çıkarmak için sayısız çabaya karşın, satoshi Nakamoto gizemini kırmanın zor bulunduğunu kanıtladı. Birkaç şahıs önerildi, sadece hiçbirinin şüphesiz Satoshi Nakamoto olduğu kanıtlanmadı. İşte o üç aday:

Dorian Nakamoto

Bu kim bilir Bitcoin’in kurucusunu ortaya çıkarmak için en yüksek profilli girişimdi. Newsweek, Mart 2014’te Dorian Nakamoto’yu para biriminin yaratıcısı olarak tanımladı. Yazının yayınlanması, kripto ve daha geniş teknoloji topluluğunda bir kargaşaya niçin oldu, bu sebeple bu, bir gösterim ilk kez bitcoin’in yaratıcısının kimliğini öğrenmeye çalıştı.

Newsweek, Satoshi Nakamoto ve Dorian Nakamoto içinde birkaç benzerlik bulunduğunu iddia etti. Mesela, hem sözde özgürlükçü eğilimler hem de bir Japon bağlantısı. (California Polytechnic’ten fizik bölümünden mezun olan ve gizli saklı müdafa projelerinde çalışan Dorian, Japon-Amerikalı). Yazının yazarı ek olarak Nakamoto’nun “artık” bitcoin ile ilgilenmediğini ve bunu öteki insanlara “devrettiğini” söylediğini iddia etti.

Dorian Nakamoto sonrasında bu iddiaları reddetti ve suali yanlış anladığını iddia etti. Associated Press’e “Benim bununla hiçbir ilgim yok.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Derginin en büyük hatası, Nakamoto’nun evinin bir fotoğrafını yayınlamaktı. Bir üstünkörü görsel arama, yerini kolaylıkla ortaya çıkarabilir. Birçoğu Dorian Nakamoto’nun Bitcoin’in kurucusu olduğuna inanmasa da, kripto topluluğu mahremiyetinin ihlal edildiğine oldukça şaşırdı.

Gene de, medya sirki Dorian Nakamoto için kârsız değildi. Bir çevrimiçi kampanya, onun adına 100’den fazla bitcoin topladı. Fon, Bitcoin topluluğunun “teşekkürler” deme biçimiydi. Nisan 2014’te Dorian Nakamoto, bitcoin topluluğuna destekleri için teşekkür etmek suretiyle bağış toplayan Andreas Antonopoulos ile beraber bir YouTube videosunda göründü.

Craig Wright

Çoğunlukla, Satoshi Nakamoto olduğundan şüphelenilen kişiler iddiayı reddettiler yada sessiz kaldılar. Sadece Avustralyalı bir bilim adamı olan Craig Wright için durum bu şekilde olmadı.
Aralık 2015’te, Wired Magazine, Wright hakkında “Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin en kuvvetli kanıtını elde ettiğini” iddia eden bir yazı yazdı. Yazı, Wright’ın o yıl Las Vegas’ta düzenlenen Bitcoin Yatırımcı Konferansı’nda Skype vasıtasıyla göründüğünü bildirdi. Kimlik detayları sorulduğunda Wright, “her şeyden birazcık” bulunduğunu iddia etti. İstatistik alanında bir yüksek lisans ve iki doktora da dahil olmak suretiyle derecelerini listeledi ve ek olarak: “Tüm bunlarla uzun süredir uğraşıyorum …” ifadelerini kullandı.

Wired’ın kanıtı, Wright’ın blogundaki, Bitcoin whitepaper’ı dolaşıma girmeden aylar ilkin ortaya çıkan bir “kripto para birimi makalesine” meydana getirilen göndermelerden oluşuyordu. Buna ek olarak, Wright’ın avukatıyla “P2P dağıtılmış defterine” atıfta bulunan sızdırılmış e-postalar ve yazışmalar vardı. Ek olarak, avukatlar ve vergi yetkilileriyle meydana getirilen toplantıların sızdırılmış metinleri, kendisinden şu şekilde bahsetti: “Tecrübe etmek ve saklamak için elimden geleni yaptım. ‘2009’dan beri Bitcoin kullanıyorum. Bunun sonunda, dünyanın yarısının kanlı bir halde bileceğini düşünüyorum.

Bu iddialar kısa sürede şüpheye düştü. Wired, Wright’ın hikayesindeki birkaç tutarsızlığı not etmek için raporunu takip etti. Mesela, blog girişleri geçmişe dönük benzer biçimde görünüyordu.Kanıtlar ek olarak Satoshi Nakamoto ile bağlantılı genel şifreleme anahtarlarının da geçmişte kaldığını ileri sürdü. Kripto para dünyasında politika mevzusunda suskun olan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bile Wright’a karşı çıktı ve halka açık bir halde sahtekar bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece Wright, eleştirilerden etkilenmemiş ve medyanın dikkatini kripto topluluğunda mühim bir rol oynamaya ikna etti. Bitcoin SV’yi oluşturan tartışmalı bir Bitcoin Cash çatalına liderlik etti.Ek olarak, kurumsal müşterilere hizmet veren bir blockchain çözümleri şirketi olan nChain’de baş bilim sorumlusu.

Nick Szabo

Nick Szabo bir bilgisayar mühendisi ve bununla birlikte hukuk bilimcisidir. 1996 tarihindeki bir makalede akıllı sözleşmeler terimine öncülük etmiş olduğu için kredilendirildi. 2008 senesinde, Bitcoin’in öncüsü olan Bit Gold adını verdiği merkezi olmayan bir para birimini kavramsallaştırdı. Bit Gold’u, “güvenilir üçüncü taraflara minimum bağımlılıkla çevrimiçi olarak dönüştürülemez maliyetli bitlerin yaratılabileceği bir protokol” olarak tanımladı. Bu, bitcoin konseptine benzer, böylelikle bir önder doğrulaması olmadan bir bilgisayar ağı tarafınca oluşturulan bir takım bit işlemleri doğrulama imkanı sağlıyor.

Yazar Dominic Frisby, Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto bulunduğunu “Bitcoin: The Future of Money?” Adlı kitabında anlatmaya çalışıyor. Frisby, Szabo’nun yazı stilinin Satoshi’nin malum yazılarına benzer olduğu sonucuna varan bir stilometri uzmanına danıştı. Bir başka ipucu ise hem Szabo hem de Satoshi’nin referans ekonomist Carl Menger olmasıdır. Buna ek olarak, Frisby, Szabo’nun dijital ödemelere kriptografiyi getirmeye yönelik erken bir girişim olan DigiCash için çalıştığını öğrendi. Yazarın gözünde, bu kesinlikle Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto bulunduğunu öne sürdü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.