Bitcoin’in Yükselmesi Yeni Bir Düşüşün Habercisi Mi?

Kripto para yatırımcılarını dehşete düşüren ayı sezonu beklenilenden de uzun sürecekmiş benzer biçimde görünüyor. Reuters’un 8 Şubat’ta yayımladığı bir rapora gore geliştirici firmalar son yılların en düşük seviyesinde hareket eden kripto para piyasasında hayatta kalmak için daha çok kripto para satmak zorunda kalabilir.

Yatırımcıların Başı Belada

Geçtiğimiz yıl, token geliştiricileri kripto para piyasasında fiyatların iyiden iyiye düşmesiyle ICO’da topladıkları Ethereum’ları elden çıkarmaya çalışmış bu durum kripto para piyasasında bilhassa Ethereum’da ciddi fiyat kırılmalarına niçin olmuştu. Kripto para piyasası ortalama 1 yıl 2 aydır ayı sezonunun tesiri altında. Bitcoin önderliğindeki kripto para piyasası 17 Aralık 2017’den beri değerinin %80’ini yitirdi.

ICO furyası kripto paraların 20 kat kıymet kazanılmış olduğu 2017 senesinde iyiden iyie alevlendi. ICO’lar deyim yerindeyse bir bataklığa dönüştü. Sadece 2018 yılıyla beraber gelen ayı sezonu başta ICO’lar olmak suretiyle tüm kripto para piyasasını yıkıcı tesiri altına aldı. SEC’in bazı ICO’ları menkul kıymet olarak kabul etmesi de fitili ateşleyen öteki bir etmen oldu. Vadeli işlemler başlamış olacak, ETF’ler onaylanacak derken piyasada yatırımcılar kendilerini türlü bahanelerle avuttu sadece boğalar bir türlü kripto para piyasasının yakınına uğramadı.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Kripto para piyasasına 2017 senesinde yaşanmış olan yükselişlerle beraber dahil olan yatırımcılar, tarihin en uzun ayı sezonuyla karşı karşıya kalınca piyasaya olan tüm güvenlerini yitirdi. Sadece unutmamak gerekir ki para piyasalarında yükselişler de düşüşler de bir gerçek. Bitcoin 2014-2015 yılındaki ayı sezonunun peşinden tarihinin en uzun ayı sezınunu kontrol ediyor. Sadece 2014-2015 sezonunda piyasaya inancını kaybetmeyen yatırımcıların 2017 yılındaki 20x’lik boğa koşusunda sevindiğini de unutmamak gerek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.