Bithumb Siber Saldırıya Uğradı, Tüm İşlemler Donduruldu!

Cenup Kore merkezli dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bithumb siber saldırıya maruz kaldı. Cenup Kore Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafınca acil olarak gözlem altına alınan Bithumb yönetimi ise durumu denetim altına almaya çalıştıklarını doğruladı. Tüm alım ve satım işlemlerinin belirli bir süre için dondurulduğunu açıklayan Bithumb yönetimi, yaşanmış olan saldırının verdiği ziyanı da deklare etti.

Hücum Türkiye saati ile gece 02.00 ila 04.00 sularında yaşandı. 24 saat süresince etken olarak yönetilen Bithumb borsası siber saldırının peşinden 30 milyon dolarlık yitik bulunduğunu ve yatırımcıların tüm zararlarını en kısa süre içinde telafi edecek olduklarını deklare etti. 30 milyon dolarlık siber hücumnın boyutunun bu kadar büyük olması sonrası siber saldırganların varlıklı olduğu ve bu paraları kolaylıkla harcayabilecek oldukları, zira bulunmalarının neredeyse olanaksız olduğu iddia edildi.

Cold Cüzdanlara Aktarıldı

Bithumb yönetimi gece Türkiye saati ile tüm varlıkların 30 milyon dolarlık hırsızlık sonrasında daha çok hırsızlık yaşanmaması için varlıkların tamamını internete bağlı bulunmayan cüzdanlara aktardıklarını deklare etti. Bundan dolayı yatırımcılar saatlerce varlıklarına erişemedi, müdahale edemediler. Saldırılar sonrasında Bithumb üst yönetim ekibinden meydana getirilen açıklamada hasarın telafi edilecek olduğu sadece bir süreliğine borsadan para çekilmesine olanak verilmeyecek olduğu açıklandı. Bu izahat sonrasında birçok yatırımcı ise güvenlik endişesi yaşamaya başladıklarını belirterek probleminin çözümü için Bithumb yönetimine toplumsal medya ve mail yolu ile iletişime geçmeye çalıştı, çabalar ise boş kaldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.