Bitmain’in kar oranı grafik devini geride bıraktı

Dünyanın en fazla ekran kartı üreten şirketlerinden birisi olan Nvidia son dönemde Bitcoin madenciliği dolayısı ile ekran kartı taleplerine yetişemez hale geldi ve bununla ilgili sınırlamalar mevzusunda satıcıları uyarmıştı. Ekran kartı fiyatlarının bayağı fazla yükselmesi sonucunda bu adımı atan Nvidia, Çinli Bitcoin üreticisi olan 4 senelik şirket Bitmain’in kar oranlarını geçemedi.

CNBC tarafınca gösterilen karlılık tablosuna nazaran 25 yıla yakın süre ilkin kurulan ve tüm dünyaya ekran kartı ithal eden Nvidia, geçtiğimiz yıl tam 3 milyar dolar civarında net kar elde etti. Bitmain ise 4 senelik bir Bitcoin üretim şirketi olarak 4 milyar dolara yakın kar rakamı elde ederek üstün dereceli üstüne üstün derece elde etti.

Bitcoin Madenciliği Türkiye’de Talep Görüyor

Bitcoin madenciliği gene bununla birlikte Türkiye’de de sık sık talep gören bir iş olarak yapılmaya başlanmış durumda. Başta kaçak elektrik kullanımının fazla olduğu bölgeler olmak suretiyle tüm Türkiye’de BTC madenciliğine yoğun ilgi gösterildiği bilinmekte. Bitmain ve Nvidia içinde olan karlılık oranları tablosunun 2018 yılı içinde iyi mi değişim göstereceğini kestirmek zor sadece, Nvidia’nın karlılık oranlarının artan ekran kartı tutarları dolayısı ile ciddi oranlara yükselecek bulunduğunu anlamak güç değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.