Blockchain Cüzdanı Nedir?

Blockchain cüzdanı, kullananların Bitcoin ve Etherlerini saklamasına ve yönetmesine müsaade eden dijital bir cüzdandır. Blockchain Cüzdan, Peter Smith ve Nicolas Cary tarafınca kurulan bir yazılım şirketi olan Blockchain tarafınca sağlanmaktadır. Blockchain cüzdanı, kripto para birimlerinde aktarımlara ve bu tarz şeyleri kullanıcının mahalli para birimine geri dönüştürme kabiliyetine izin verir. Blockchain Wallet, kurulumu kolay ve kripto para sahipliğinin güvenlik avantajlarını bir tüm olarak sunan yazılım cüzdanıdır. Blockchain Wallet, kurulumu kolay ve kripto para sahipliğinin güvenlik avantajlarını bir tüm olarak sunan yazılım cüzdanıdır. Blockchain Wallet, kurulumu kolay ve kripto para sahipliğinin güvenlik avantajlarını bir tüm olarak sunan yazılım cüzdanıdır.

Blockchain Cüzdanları Hakkında Temel Noktalar

  • Blockchain cüzdanı, kullananların Bitcoin ve Etherlerini saklamasına ve yönetmesine müsaade eden dijital bir cüzdandır.
  • Blockchain Cüzdan, Blockchain tarafınca sağlanır ve bireylerin kripto para birimlerini saklamasına ve aktarmasına müsaade eden bir E-cüzdandır.
  • Blockchain Cüzdan kullanıcıları iki kripto para dengesini yönetebilir: Bitcoin ve Ether.
  • Blockchain Cüzdan dinamik ücretler alır, doğrusu işlem ücretleri, işlem boyutu şeklinde faktörlere bağlı olarak değişik olabilir.

Blockchain Cüzdanını Idrak etmek

Dijital cüzdanlar bireylerin kripto para birimlerini saklamasına izin verir. Daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde Blockchain Cüzdan durumunda, kullanıcılar iki kripto para biriminin dengesini yönetebilir: Bitcoin ve Ether. Blockchain Cüzdan ile e-cüzdan oluşturmak parasızdır ve hesap kurulum işlemi çevrimiçi olarak yapılır. Bireyler hesabı yönetmek için kullanılacak bir e-posta adresi ve gizyazı sağlamalıdır. Arkasından ise sistem hesabın doğrulanmasını isteyen otomatik bir e-posta gönderir.

Cüzdan oluşturulduktan sonrasında, kullanıcıya bir banka hesap numarasına benzeyen bununla beraber benzersiz bir tanımlayıcı olan bir Cüzdan Kimliği (Wallet ID) verilir.
Cüzdan sahipleri, e-cüzdanlarına Blockchain internet sayfasına giriş yaparak yada bir mobil uygulamayı indirerek erişebilirler.

Blockchain Cüzdan arayüzü, hem Bitcoin hem de Ether tokenları için geçerli cüzdan dengesini gösterir ve kullanıcının son olarak işlemlerini görüntüler. Kullanıcılar ek olarak kripto para birimi bakiyesini tıklayabilir ve fonların kıymetini fiat yada kullanıcının mahalli para biriminde görüntüler.

Blockchain Cüzdan Ödeme Süreci

Kullanıcılar belirli bir oranda bitcoin yada eter için başka bir tarafa talep gönderebilir. Sistem üçüncü bir tarafa gönderilebilen yada özetlemek gerekirse Süratli Cevap koduna (QR kod) dönüştürülebilen benzersiz bir adres oluşturur. QR kodu, finansal detayları depolayan ve bir dijital aygıt tarafınca okunabilen bir barkoda benzer.

Kullanıcı her talep yaptığında benzersiz bir adres oluşturulur. Kullanıcılar, biri benzersiz bir adres sağladığında da Bitcoin yada Ether gönderebilir. Gönderme ve alma işlemi PayPal vasıtasıyla para gönderme yada alma işlemine benzer, sadece bunun yerine kripto para birimini kullanır. PayPal, finansal kuruluşlar vasıtasıyla çevrimiçi transferleri kolaylaştırarak müşteriler ve bankaları ve kredi kartları içinde bir geçiş işlevi gören çevrimiçi bir ödeme sağlayıcısıdır.

Kullanıcılar, Bitcoin’i Etherler için de değiştirebilir (yada tam tersini de yapabilir). Kullanıcılara cari döviz kuruna gore ne kadar alacaklarını gösteren bir teklif gösterilir ve bu oran kullanıcının işlemi ne kadar sürede tamamlayacağına bağlı olarak değişmiş olur. Borsalar cüzdanda anında görünmez, bu sebeple her bir para biriminin blok zincirine işlemlerin eklenmesi birazcık vakit alır.

Kullanıcılar bu hizmeti Coinify yada SFOX şeklinde bir değişiklik ortağı tarafınca desteklenen arayüzle Bitcoin satın alabilir yada satabilirler. Döviz kurları sınırı olan bir süre için güvence edilmektedir. Bir satın alma işlemi yapmak için kullanıcının bir bankadan para aktarması yada bir kredi kartı yada banka kartı kullanımı gerekir.

Blockchain Cüzdan Ücretleri

Banka havaleleri minik bir ödeme tutarına (ör. %0,25) doğal olarak tutulacak ve bitcoinlerin alınması birkaç gün sürebilir. Kredi kartı yada bankamatik kartı kullanmak, bitcoin’e anında erişim sağlar, sadece daha yüksek bir kolaylık tutarı (ör. %3) gerektirir. Alış ve satış hizmetleri tüm bölgelerde mevcut değildir.

Bununla beraber, Blockchain Cüzdanının dinamik ücretler olarak adlandırdıkları bir işlem kullandığını, doğrusu işlem başına ücretin çeşitli faktörlere gore değişik olabileceğini ihmal etmeyin. Hem işlem büyüklüğü hem de işlem esnasında ağın koşulları ücretin büyüklüğünü etkileyebilir. Madenciler isminde olan yüksek kuvvetli bilgisayarlar tarafınca bir blokta yalnızca oldukca fazla işlem gerçekleştirilebilir. Madenciler, çoğu zaman finansal açıdan avantajlı olduklarından, en yüksek tutara haiz işlemleri işlerler.

Blockchain Cüzdan, işlemin bir saat içinde işlenmesini sağlayacak bir öncelik tutarı sunar. Ek olarak daha ucuz olan tertipli bir ücret var, sadece işlem muhtemelen bir saatten fazla sürecek. Ücretler alan kişi tarafınca da özelleştirilebilir. Sadece, alan kişi tutarı oldukca düşük ayarlarsa, aktarım yada işlem gecikebilir yada reddedilebilir.

Blockchain Cüzdan Güvenliği

Cüzdanın güvenliği, kullanıcılar için mühim bir husustur, bu sebeple hesabına yasa dışı bir halde erişilmesi kullanıcının bitcoin ve eter kaybetmesine niçin olabilir. Blockchain Cüzdan’ın üç güvenlik seviyesi vardır:

Düzey 1

Düzey 1 Güvenlik, kullananların hesap erişimini kaybetmelerini önlemek için tasarlanmıştır. Kullananların e-posta adreslerini doğrulamalarına, bir parola unutulursa kullanılabilecek 12 kelimelik bir yedekleme kurtarma ifadesi oluşturmalarına ve bir parola ipucu ayarlamalarına olanak tanır (Blockchain parolayı saklamaz).

Düzey 2

2. Düzey Güvenlik, başkalarının cüzdana yetkisiz erişmesini önlemek için tasarlanmıştır ve hesap oturum açıldığında bir kerelik gizyazı almak ve iki adımlı yetkilendirme oluşturmak için bir telefon numarasının hesaba bağlanmasını ihtiva eder.

Düzey 3

Düzey 3 Güvenliği, kullananların TOR isteklerini engellemesine olanak tanır. TOR, kullananların web trafiğini, kullananların kökenlerini kullanıcıya kadar izlemesini engellemek amacıyla birden oldukca bilgisayar üstünden yönlendirmelerine olanak tanıyan küresel bir sunucu ağıdır. TOR yasal olarak kullanılmasına karşın, bir iz orijinal kullanıcıyı tanımlayamayacağından, anonim olarak dijital bir cüzdanı hackleyerek hain amaçlarla kullanılabilir.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Bir kripto para cüzdanı, kripto para birimini saklamanızı, almanızı ve göndermenizi elde eden bir araçtır. Bir çok token kendi cüzdanıyla gelir. Bununla beraber, çeşitli tokenleri de saklamanızı elde eden oldukca sayıda üçüncü taraf cüzdanı vardır.

Herhangi bir cüzdan şunları ihtiva eder:

  • Cüzdanda depolanan tokennlara erişmenizi elde eden Genel ve Hususi Anahtarlar
  • Anahtarları yöneten ve kripto para birimi ağında para gönderip almanıza müsaade eden algoritmalar
  • Cüzdanlar “sıcak” yada “soğuk” olarak adlandırılabilir. “Sıcak” cüzdanlar internete bir halde bağlanır ve onları siber saldırılara karşı daha savunmasız hale getirir. “Soğuk” cüzdanlar çoğu zaman internete bağlı olmadıklarından daha güvenlidir ve saldırıya uğramak için fizyolojik cihaza bir tür uzlaşma gerektirir.

Bitcoin Cüzdanıyla İle İlgili Mühim Noktalar

Public Key‘ler genel olarak bizim kripto paralardaki adresimizi ifade eder. Mesela siz herhangi bir kişiye para gönderecekseniz karşı tarafın Public Key‘ini bilmeniz gerekir yada aynı şekilde siz bir yerden para alacaksanız karşı tarafa Public Key‘inizi belirtmek durumundasınız. Öteki bir deyişle Public Key‘ler sizin benzeri olmayan hesap numaralarınız şeklinde düşünülebilir. Aynı Public Key birden fazla kişide olması imkansız; Her cüzdanın kendine hususi bir Public Key numarası vardır. Bankacılık sistemi şeklinde düşündüğünüzde sizin hesap numaranızdır denilebilir. Bu bağlamda sizin de anlayacağınız suretiyle Public Keylerinizi başkalarıyla paylaşmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Private Key‘ler ise size paralarınıza erişebilme yetkisi veren anahtarlardır; Public Key‘lerden değişik olarak bu numaraları hiçkimseyle paylaşmamanız gerekir. Birazdan bahsedeceğimiz değişik türdeki cüzdanların hepsinin ortak özelliği Private Key‘lerinizi gizli saklı tutmaya çalışmalarıdır. Size hususi olan Private Key‘in fena niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda hesabınızdaki tüm parayı kaybedebilirsiniz.

Donanım Cüzdanı Nedir?

Donanım cüzdanı, paranızı bir cihaza (çoğu zaman USB) depolamanızı elde eden bir tür “soğuk” gizleme cüzdanıdır. Donanım cüzdanları kendi hususi anahtarlarını oluşturur ve direkt cihazda saklar.

Donanım cüzdanlarının güzelliği, pin erişimini kullanarak varlıklarınızı kolayca değiştirmenize ve yönetmenize izin vermek için bilgisayarınıza ve internete bağlanabilmeleridir. Bununla beraber, paranızı yönetmeyi bitirdiğinizde, cüzdanınızın web bağlantısını kesebilir ve fizyolojik olarak güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Bu da hususi anahtarlarınızı siber korsanlara karşı korunaklı bir hale getirir.

Bir çok donanım cüzdanı, minik ekranlar ve iki faktörlü kimlik doğrulama şeklinde daha güvenli ve kullanımı kolay hale getiren ek özelliklere haizdir.

Donanım Cüzdanları

Piyasada çeşitli donanım cüzdanları var, sadece en popüler ve güvenilir olanları Trezor ve Ledger Nano S.

Trezor

Trezor, piyasadaki orijinal donanım Bitcoin cüzdanıdır. Aygıt hem masaüstü hem de mobil cihazlarla uyumludur ve paranızı yönetmek ve tecim yapmak için kendi yazılım arayüzü ile beraber gelir. USB, menülerinde gezinmenize ve işlemleri yetkilendirmenize müsaade eden fizyolojik düğmelere haizdir.

Trezor aşağıdaki paraları destekleyebilir:

Bitcoin (BTC)
Litecoin (LTC)
DASH
Zcash
Bitcoin Cash / Bcash (BCH)
Bitcoin Gold (BTG)
Ethereum (ETH)
Ethereum Classic (ETC)
ERC-20 Tokens
Expanse (EXP)
UBIQ (UBQ)
NEM (XEM)
Namecoin
Dogecoin

Ledger Nano S

Ledger Nano S, Trezor’dan sonrasında geldi, sadece hızla popülerlik kazanmıştır. Ledger, Trezor’a kıyasla 95$ ‘dan birazcık daha düşük bir fiyata gidiyor. Paslanmaz çelik tasarımı ve yerleşik OLED ekranıyla Trezor’dan daha şık bir tasarıma haizdir. Hesabınızı kolayca görüntülemenizi ve para gönderip almanızı elde eden bir krom uzantısına haizdir. Ledger ek olarak menüler içinde gezinmenizi ve işlemleri yetkilendirmenizi elde eden fizyolojik düğmelere de haizdir.
Ledger’in Trezor’daki en büyük pozitif yanları, daha çok tokenı destekleyebilmesidir. Ledger şunları destekleyebilir:

Bitcoin (BTC)
Bitcoin Cash (BCH)
Bitcoin Gold (BTG)
Ethereum (ETH) + ERC20 Tokens
Ethereum Classic (ETC)
Litecoin (LTC)
Dogecoin (DOGE)
Zcash (ZEC)
Ripple (XRP)
Dash (DASH)
Stratis (STRAT)
Komodo (KMD)
Ark (ARK)
Expanse (EXP)
Ubiq (UBQ)
Vertcoin (VTC)
Viacoin (VIA)
Neo (NEO)
Stealthcoin (XST)
Stellar (XLM)
Hcash (HSR)
Digibyte (DGB)
Qtum (QTUM)
PivX (PIVX)
PosW (POSW)

Kağıt Cüzdan Nedir?

Bir kripto yatırımcısı olarak, Bitcoin’inizi güvende tutmanın değişik yollarını anlamanız oldukca önemlidir. Medyanın ilgisinin bir çok donanım ve yazılım cüzdanı çözümlerine odaklanırken, Satoshis’inizi saklamanın başka bir etkili yolu daha var: Bir Bitcoin kağıt cüzdanı.

Bu kripto depolama şekli, dünyanın en büyük Bitcoin yatırımcıları tarafınca kullanılmaktadır. Dünyanın ilk Bitcoin milyarderleri olan Winklevoss Twins’in kriptolarını kağıt cüzdanlarda tuttuğu bildiriliyor. Kağıt cüzdanlar parçalara ayrılır ve ülke çapında değişik banka kasalarında saklanır.
Bu güvenlik düzeyi bir çok insan için birazcık fazla olabilirken, Bitcoin kağıt cüzdanlarının piyasaya getirmiş olduğu etkinliği ortaya koyuyor. Her neyse ki, bir Bitcoin kağıt cüzdan stratejisi kullanmanın oldukca daha kolay yolları var.

Bir Bitcoin Kağıt Cüzdan Iyi mi Çalışır?

Bir Bitcoin kağıt cüzdanı, hususi anahtarlarınızın çıktısıdır. Hususi anahtarınızı PC’nize kaydetmek yerine yazdırarak çevrimiçi tehditleri ortadan kaldırmış olmuş olursunuz. Kağıt cüzdanlar HODLers ve mühim oranda Bitcoin olanlar için idealdir.

Bitcoin kağıt cüzdanlar saldırıya uğramadıkları için daha güvenli kabul edilir, sadece kaybolabilir yada çalınabilirler. Bitcoin’inizi çevrimdışı sakladığınızda buna soğuk depolama denir. Soğuk depolamanın pozitif yanları, korsanlardan, dolandırıcılardan ve kripto alanında gizlenen tüm dijital hırsızlardan gelen tehditlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Kağıt cüzdanların ana dezavantajı, hususi anahtarınızı ve bundan dolayı tüm kripto paranızı sonsuza dek yitirme olasılığıdır. Kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, Bitcoin’inize veda etmek zorunda kalırsınız.

Yalnız azca oranda Bitcoin’e sahipseniz ya da kripto para işlemlerinizi sık sık kullanıyorsanız bir kağıt cüzdanın sizin için en iyi seçenek olması mümkün görünmüyor. Ek olarak, devamlı bir şeyler kaybeden yada evrak işlerini takip etmede zorluk çeken biriyseniz, kağıt cüzdanlardan kaçınmalısınız. Bu durumda, piyasadaki öteki Bitcoin cüzdanlarından birini düşünebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.