Blockchain Sayesinde Şifrelere Olan İhtiyaç Ortadan Kalkacak

Blockchain siber güvenlik şirketi Unbound Tech, şirketlere gizyazı kullanmasına gerek bırakmayan yeni bir giriş çözümü başlattı.

17 Haziran tarihindeki açıklamaya nazaran, Unbound Tech’in yeni kimlik çözümü, merkeziyetsiz anahtar yönetim sistemi yardımıyla geleneksel kimlik doğrulama yöntemlerine olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Sistem, ek olarak blockchain cüzdanlarına erişmek için de kullanılabilecek.

Sistem, donanım token’ların, yazılım tabanlı tek seferlik şifrelerin ve standart parolaların yerini alması için tasarlandı. Şirkete nazaran yeni çözüm, yüksek riskli işlemlerin  güvenliğini sağlayabilir. Ek olarak  kullanılabilirlik ve maliyetten taviz vermeden işlemleri doğrulayabilir.

Unbound Tech CEO’su ve kurucu ortağı Yehuda Lindell, yapmış olduğu açıklamada kurumsal alanda bu tür hizmetlere gereksinim duyulduğunu beyan etti. Öteki taraftan, kolayca kullanılabilir olan çözümlerin yeterince güvenli olmadığını ileri sürdü:

“Bugün bulut sızıntılarının en büyük deposu aslına bakarsak kimlik doğrulama mekanizmalarının kırılmasıdır. Bu yüzden, güvenliğin bu açısı, güvenliği sağlamada en merkezi ve tehlikeli sonuç sorunlardan biri haline geliyor.”

Anahtarlar Asla Bir Araya Gelmiyor

Sistemin anahtarları, merkeziyetsiz bir halde, birden fazla cihazda saklanıyor ve hiçbir vakit bir arada tutulmuyorlar. Kimlik doğrulama çözümü, ilgili tarafa tam olarak açıklamadan anahtarla bir bildiri imzalamak için oldukça taraflı hesaplama kullanıyor.

Dijital kimlik çözümleri, blockchain teknolojisi uygulamaları için giderek daha etken bir gelişme alanı haline geliyor. Cenup Kore teknoloji devi LG’nin bilişim teknolojisi kolu olan LG CNS’in temsilcisi, blockchain teknolojisinin gelecekte tüm giriş işlevlerinin yerini alabileceğini öne sürdü. Daha önceki haberlerde  LG CNS’nin, web şirketi için blockchain tabanlı dijital kimlik standardı geliştirme amaçlı Amerikan şirketi Evernym ile de ortaklık kurulduğu öğrenilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.